Belgičania dobili Holandsko

Tento víkend patril majstrovstvám sveta v cyklokrose, ktoré sa konali v holandskom Valkenburgu na legendárnom kopci Cauberg známeho aj z množstva cestných pretekov.

Trať bola už viac dní pred pretekmi úplne premočená a všetci pretekári museli bojovať s hlbokým blatom. Vrcholom majstrovstiev boli preteky mužov elite, kde skoro každý očakával víťazstvo Mathieu Van Der Poela, ale už po tretíkrát v rade mu to prekazil Wout Van Aert. Dokonca po prvýkrát to nebol súboj iba ich dvoch, ale Wout Van Aert si išiel od druhého kola vlastné preteky. Mathieu Van Der Poel jazdil spolu s Michaelom Vanthourenhoutom a dokonca aj ten ho porazil. Pravdepodobne to musela byť Mathieuova zdravotná indispozícia, pretože tak slabý výkon sme od neho v sezóne nevideli. V blate bol neistý, jeho jazda nemala dynamiku.

Martin Haring sa ešte v prvej polovici pretekov pohyboval tesne za prvou dvadsiatkou, ale mal pád, po ktorom stratil kontakt so skupinou. Nakoniec z toho bolo iba 32. miesto. Jeho mladší kolega Ondrej Glajza obsadil 46. miesto.

„Skončil som tridsiaty druhý. Určite to nie je výsledok s ktorým by som mal byť spokojný, ako aj s celou sezónou. Potvrdilo sa len to, že tento rok aj napriek vynikajúcim podmienkam a zabezpečeniu som nebol schopný konkurencie so svetom,“ zhodnotil svoj výkon Martin Haring.

Ondrej Glajza: Dnešná trať bola na môj vkus príliš blatistá a veľmi veľa sa behalo. Strácal som hlavne v hlbokom hustom blate, pretože sa mi veľmi upchával bicykel. Atmosféra tam bola úžasná, ale do budúcej sezóny už musím pripraviť bicykel na kotúčoch, pretože v blate to je obrovský rozdiel.“

Výsledky kategórie muži Elite

185263_8-LG-HD

V kategórií Muži U23 zvíťazil Eli Iserbyt (BEL) pred Jorisom Nieuwenhuisom (NED) a tretím Yanom Grasom (FRA). Naši podali štandardný výkon a ničím neprekvapili. Z blatistého Valkenburgu si Matej Ulík odnáša 35.miesto a Juraj Bellan 51.miesto.

Matej Ulík: „Trať bola veľmi náročná po technickej, ale aj po fyzickej stránke. Pred štartom som si dosť veril na umiestnenie v top 20. Štart sa mi podaril, po prvom kole som bol vo veľkej skupine o 20 miesto. Nohy som mal na to, aby som v tejto skupine ostal, ale veľmi som sa trápil v behu. V každom úseku, ktorý sa behal, som dosť strácal, veľa krát sa mi to podarilo v technike doskočiť, ale asi v treťom okruhu som to už nedoskočil. Nakoniec to vyšlo na 35.miesto. Výsledok to nie je najlepší, ale na trati som nechal všetko, tak som spokojný.“

„Bolo to niečo fantastické! Cyklokros ako má byť, blato, ťažké zjazdy, veľa pádov (pre diváka zaujímavé), behanie. Atmosféra sa nedá opísať, nič lepšie som ešte nezažil. Budem na to ešte dlho spomínať. Je to jeden z najkrajších zážitkov v mojom živote ?. K pretekom: Keď som išiel už deň-dva pred MS na trať, veľakrát som spadol. Na blate nemám žiadnu šancu. Všetky zjazdy, aj šikminy som behal. Bolo to ťažšie ako Namur. Dnes sa opäť ukázalo, kto kam v cyklokrose patrí. Aj kebyže mám dva karavany, osem bicyklov najvyššej výbavy, tak skončím tam, kde aj teraz. Nie je to o tom ako si veľa mladých myslí,“ skonštatoval Juraj Bellan.

Na 3004 m dlhom a náročnom okruhu sme na vrcholnom podujatí sezóny mali zastúpenie iba v mužských kategóriach U23 a elite. „Trať bola veľmi náročná. Chodíme sem každý rok, ale takúto rozbahnenú som tu ešte nevidel. Mnohé úseky, ktoré sa bežne jazdia, sa pre doslova lepiace hrudy blata tentokrát bežali. Trať je sama o sebe náročná, u nás sa s takýmito nestretneme. Vyhovovala najmä Severanom, čo sa nakoniec odrazilo aj vo výsledkoch. Nikto z chalanov nevypustil, ale s týmto mali problémy. Aj technicky, jazdíme na klasických brzdách, kým ostatní na toto využívajú skôr kotúčové,“ priblížil situáciu z dejiska pretekov Robert Glajza, reprezentačný tréner a jeho slová dopĺňa mechanik Luboš Puškár: „Boli to ohromne ťažké podmienky. Blato sa lepilo, v depe sme nestačili umývať.“

Výsledky kategórie muži U23185260_8-LG-HD

„Na MS sme cestovali s tým najlepším, čo doma máme. Chlapci sa nestratili, no na výraznejší výsledok nedosiahli. Ako som predpokladal, najlepší výsledok dosiahol najlepší slovenský cyklokrosár Haring, no dúfali sme pri dobrej konštelácii v prvú dvadsiatku, za ktorou sa veľkú časť pretekov pohyboval, nakoniec z toho bolo solídne 32.miesto, no očakávali sme trochu viac. Ulíkovi podobný blatistý terén vyhovuje, vzhľadom na to, že ešte na budúci rok môže v kategórii U23 pretekať, je to solídny odrazový mostík do ďalšej sezóny. Bellan s Glajzom majú podstatne radšej suchý, rýchly povrch a v hustom blate sa trápili, podali výkon na hranici možností. Zo strany komisie cyklokrosu dostali najlepšie podmienky na prípravu v histórii, urobili sme maximum. Verím, že v budúcej sezóne budeme pokračovať v práci tak, že aj s novými mladými prichádzajúcimi juniormi sa v svetovej špičke opäť kúsok posunieme dopredu,“ povedal predseda komisie cyklokrosu SZC Martin Fraňo.

V sobotňajších štartoch juniorov, žien do 23 rokov a žien Elite sme nemali zastúpenie. Na extrémne blatistej trati mali medailovú žatvu naši susedia z Čiech a Rakúska. Rakúšania získali bronz zásluhou Nadji Heigl v kategórii žien do 23 rokov a Česi sa tešili zo striebra juniora Tomáša Kopeckého.

Výsledky žien do 23 rokov

Výsledky juniorov

Najúspešnejšou krajinou sa stalo Belgicko s tromi zlatými a jednou striebornou medailou. Po nich je v poradí Veľká Británia s dvomi zlatými, Holanďania si odnášajú dve striebra a tri bronzy. Česi s Američanmi majú po jednej striebornej a Rakúšania s Francúzmi po jednej bronzovej.

Naši reprezentanti sa nad ránom vracajú na Slovensko a v najbližších dňoch ich čaká zaslúžený oddych po sezóne.

Text: cxsvk   Foto: uci.ch     Fotogaléria: Ľudmila Babicová