Cyklokrosári bojovali o tituly národných šampiónov

Na krupinskom ihrisku sa v nedeľu 1.12. bojovalo o domáce majstrovské tituly v cyklokrose. Mrazivé ráno a slnečný deň pripravili zaujímavé, neustále meniace sa podmienky, a tak boje vo všetkých kategóriách prebiehali až do samého konca. V elitnej kategórii mužov vyzliekol Matej Ulík z dresu majstra SR Ondreja Gajzu. Medzi ženami si ďalšie víťazstvo v poradí pripísala Janka Keseg Števková. V juniorských kategóriách zvíťazili Matej Piga a Tereza Kurnická.

Krupinský okruh je rýchly a zároveň veľmi technický. Pri nástupe mužov bol po nájazdoch ostatných kategórií už riadne preoraný a šmykľavý. Na špici sa veľmi rýchlo usadila päťčlenná skupina v zložení Glajza, Ulík, Haring, Vozár a Jenčuš. Ich boje boli až do záverečných dvoch okruhov veľmi vyrovnané. Každé kolo hlásil moderátor iného lídra na prednej pozícii. Po malom zaváhaní Ondreja Glajzu (TJ Auto Škoda MB) vyrazil dopredu Matej Ulík (EXPRES CZ – TUFO TEAM KOLÍN), prenasledovaný Martinom Haringom (Dukla Banská Bystrica), ktorý túto sezónu cyklokrosu vynechal a absolvoval len záverečné dve podujatia. Ulík išiel na istotu a v cieli si pripísal prvý majstrovský titul medzi eliťákmi. Po striebornú medailu prišiel Martin Haring a bronz si ukoristil Šimon Vozár. Víťazom v kategórii U23 sa stal Jakub Jenčuš.

Trať v Krupine je vyznačená tým, že sú tu ťažké technické pasáže, keďže je tu blato, dosť sa tu šmýka. Tiež tu nie je kde ťahať, našťastie tu dali rovinu poza štadión, kde sa dalo niečo naťahať. V tomto teréne to bolo veľmi vyrovnané, pretože všetci sú na tom technicky dosť dobre. Atmosféra bola super, užil som si ju. Mojou slabinou mohlo byť, že som v sobotu absolvoval český pohár v Kolíne, ale našťastie som svoj náskok udržal,“ skonštatoval Matej Ulík, nový držiteľ národného dresu.

79163191_495895057682541_5902404535044800512_o

Podobný napínavý priebeh mala aj spojená kategória žien a junioriek. Štart pretekov bol rýchly a po ňom sa do čela pretekov posadila Tereza Kurnická z TJ Slávia ŠG Trenčín, za ktorou sa ako kliešte držali Janka Keseg Števková z OUTSITERZ a Tatiana Jaseková z BIKEPRO SPORT. Pred Radkou Paulechovou z CyS – Akadémia Petra Sagana už vznikla menšia medzera, ale nebola ešte rozhodujúca, o čom sa presvedčila najmä Kurnická. Tá počas úvodných dvoch okruhov skoro ani na sekundu neopustila prvé miesto v skupine. Na začiatku tretieho kola však už Janka Keseg Števková nasadila svoje tempo a Tereza Kurnická sa zo skupiny porúčala. Za prvou menovanou sa teraz snažila udržať Tatiana Jaseková a pôvodne sa jej to darilo. Keseg Števková mala navrch v technickej časti, v tých ďalších, teda v zjazde a na asfalte nešla naplno, aby neurobila nejakú zbytočnú chybu. Nakoniec aj tak vyhrala dosť suverénnym náskokom. Zároveň ovládla hodnotenie Slovenského pohára. Po tretie miesto si prišla Radka Paulechová, ktorá už stratila cez tri minúty. Tereze Kurnickej sa nakoniec ušlo štvrté miesto, no pripísala si víťazstvo medzi juniorkami.

Preteky sa zlomili asi v ich polovici, ja som si odvtedy išla svoje tempo, nechcela som sa nejako prepínať. Dvakrát som zabrala a Táňu som odtrhla, a až do cieľa som si išla taký svoj štandard. Nešla som úplne naplno, aj v zjazdoch som bola opatrná, ale v technickej pasáži som mala navrch, takže som si verila,“ boli prvé slová, ktoré povedala staronová majsterka Slovenska J.K. Števková.

Oveľa väčšiu drámu si pre divákov pripravili juniori. Na začiatku vynikali štyria pretekári, Florián Papcun z PROefekt Košice, Matúš Jakub Koreň z KAKTUS BIKE-TEAM Bratislava, Matej Piga a Samuel Kováč obaja z CKM Poprad. Posledný menovaný však na klzkom povrchu viackrát, a tým prišiel o možnosť bojovať o prvé priečky. Jeho tímový kolega, Matej Piga, mal oveľa lepší deň. Pár kôl pred koncom sa on a Matúš Jakub Koreň zbavili Floriána Papcuna a až do cieľa sa preťahovali o výhru. Piga si počas tohto obdobia všimol, kde je silnejší, a naopak, kde je slabší od Koreňa. Svoje poznatky dokonale využil v záverečnom kole a o dve sekundy zvíťazil. Okrem národného dresu získal aj celkové víťazstvo v Slovenskom pohári. Tretí v pretekoch skončil Papcun, o deväť sekúnd.

V kategórii masters A opäť s veľkým náskokom triumfoval Milan Barényi (Trek KCK Oslany), v masters B kategórii Branislav Kacina (Climberg Sport Team). V najstaršej masters kategórii sa na majstrovskej trati darilo Emilovi Jankovi (CK Banská Bystrica).

Najväčším favoritom na zisk národného dresu bol Matthias Schwarzbacher z ŠK Železiarne Podbrezová a.s., ktorý aj v Krupine potvrdil svoje zručnosti a na konto si pripísal ďalší majstrovský titul. Medzi kadetkami zvíťazila Terézia Ciriaková (CyS – Akadémia Petra Sagana).

Majstrom Slovenska medzi staršími žiakmi sa stal Samuel Fedor (ŽP Šport Podbrezová, a.s.) a spomedzi žiačok najlepšiu jazdu predviedla Dorota Vojtíšková (Climberg Sport Team). V najmladšej kategórii zvíťazil Michal Šichta (Cyklistická Tour).

77265216_3335289856540946_2618595664350674944_o

Text: Katarína Ďurková – SZC 

Foto: Ján Melicher – jmphoto.sk  viac fotiek z MSR v cyklokrose