Dve striebra Ladislava Longauera

Po zisku striebornej medaily na Majstrovstvách Európy v cyklokrose pretekárov masters vybojoval ďalšiu striebornú medailu na najprestížnejších pretekoch sezóny, a to na Majstrovstvách sveta. Populárny Lacko, alias Pampúšik, ako ho volajú cyklistickí priatelia v Banskej Bystrici, urobil pre tento úspech všetko, čo bolo v jeho silách. Počas celej sezóny najazdil na ceste neuveriteľných 27.000 km a záverečnú prípravu pred majstrovstvami absolvoval pod vedením Martina Fraňa, jeho tímového manažéra. S Lackom sme sa porozprávali a prinášame vám aspoň pár riadkov o tom, ako to vo Švajčiarsku prebiehalo.

 

Ako prebiehali samotné preteky z tvojho pohľadu ?

Na štarte som cítil nervozitu, veď predsa išlo o titul. Po výstrele špurt celou cieľovou rovinkou na čele skupiny, a tým pádom som do crosu vletel ako prvý. Nasledoval ťažký úsek v hlbokom blate a šikminou, ako bola v Krupine, lenže bola dlhšia a v závere sa zjazdom zišlo do dolnej časti trate. Na tomto úseku bolo blata až po osky a nastala dilema, či bežať, alebo ísť na bicykli. V tomto úseku som sa prepadol na štvrté miesto a nasledoval úsek ku depu, ktorý bol chodník so snehom a ľadovým podkladom. Našťastie krajom sa dalo zabrať a tu som sa prepracoval na druhé miesto. Prvý mal v tom čase už náskok 10-13 sekúnd. Preleteli sme prvýkrát depom, opäť hlboké blato, voda a stúpanie do najvzdialenejšej časti okruhu, odkiaľ sme sa opäť vracali po blate ku depu z druhej strany. Za depom nasledoval výbeh na asfalt a 400 m do cieľa . Na konci prvého okruhu som mal stratu 15 sekúnd. Prvá výmena bicykla prišla už v druhom okruhu a následne som stiahol pár sekúnd, ale prvý Francúz stále udržoval odstup. Nie a nie sa k nemu dostať do tesného kontaktu. V poslednom okruhu sa moja strata na víťaza ešte zväčšila na 28 sekúnd a tá zostala až do cieľa. Vyhral Francúz Galissaire Jean Bernard a tretí došpurtoval majster Európy Belgičan Mertens Francois.

Takže blata bolo vyše hlavy, na to treba mať aj svojho vlastného mechanika. Viem, že s tebou nikto z tímových kolegov necestoval, tak ako si sa popasoval s týmto problémom ?

Výborne mi v depe pri umývaní bicyklov pomohli priatelia z Čiech, s ktorými som aj spoločne cestoval do Švajčiarska. Bez ich pomoci by sa preteky nedali dôjsť s kvalitným výsledkom.

Čo ťa vo Švajčiarsku prekvapilo, alebo potešilo okrem výsledku ?

Príjemné bolo povzbudzovanie Miška Prachára, bývalého nášho cyklistu, ktorý žije vo Švajčiarsku. Na internete si našiel program a na moje veľké prekvapenie ma prišiel povzbudiť. Veruže ho bolo veľmi dobre počuť počas celých pretekov a v cieli pribehol s veľkou radosťou, kde mi ako prvý gratuloval.

Lacko, ešte raz za celú redakciu cxsvk gratulujem a do budúcej sezóny prajem veľa úspechov pri obhajobe týchto skvelých výsledkov. Všetci dúfame a prajeme, aby si na rok doniesol vytúžený dúhový dres majstra sveta !