Finále EKZ CrossTour aj s našimi

Reprezentačný tréner Róbert Glajza včera odcestoval s výpravou na finále EKZ CrossTour do švajčiarskeho Meilenu. Výprava bola zložená na poslednú chvíľu, keďže pred koncom roka trénerovi oznámili štyria pretekári svoju neúčasť. Šimon Vozár, Matej Ulík a Jakub Varhaňovský  sa ospravedlnili pre zdravotné dôvody, Ondrej Glajza dôvody neudal. S prihliadnutím na to, že sa výprava priamo z Meilenu presúva na týždňové sústredenie do Talianska, musel tréner zvoliť skladbu tímu tak, aby to bolo na osoh zúčastnených. Po rozhovore s manažérom reprezentácie Martinom Fraňom sa zhodli na tom, že dostanú priestor jazdci, ktorí cyklokros v tejto sezóne nejazdili, ale od budúcej sezóny budú zaradení do užšej reprezentácie Slovenska. Jedná sa o dvoch bývalých cyklokrosových reprezentantov, teraz spolujazdcov v novom tíme Dukla Banská Bystrica, Juraja Bellana a Kristiána Zimányho, ktorí sa pripojili k Martinovi Haringovi a Jánovi Gajdošíkovi.

„Museli sme sa veľmi rýchlo rozhodnúť, koho vôbec na preteky pošleme, keďže máme dohodu s organizátorom EKZ CrossTour, že na každé kolo postavíme štyroch alebo minimálne troch pretekárov v prípade takýchto nepredvídaných situácií. Aby vôbec malo zmysel spojenie pretekov so sústredením, dali sme priestor dvom mladým pretekárom, od ktorých sa očakáva, že odjazdia celú nasledujúcu cyklokrosovú sezónu. Sú to skúsení pretekári a tréner Glajza sa veľmi potešil, že jeden z nich je práve Juraj Bellan, ktorého už v juniorskej reprezentácii mal a vidí v ňom veľký potenciál“, povedal Martin Fraňo, manažér reprezentácie.

Po prvýkrát sa dal na internete sledovať priamy prenos z EKZ CrossTour, čo tejto dlhodobej súťaži zvyšuje kredit vo svete a nie len to, ale aj mená, ktoré sa pravidelne objavujú na štarte, udeľujú punc týmto podujatiam. Len v krátkosti, sú to napríklad Francúzi Mourey, Gadret, Chainel, Russo, Venturini, Švajčiari Zahner, Wildhaber, Vogel, Taramarcaz, Fluckinger, Nemci Meisen, Weber, Walsleben, Belgičania Vanthourenhout, Sweck, Aernouts, Adams, De Clercq, Holanďan David Van Der Poel, Češi Paprstka, Nipl, Petruš, Talian Bertolini a mnoho ďalších.

Náš Martin Haring im bol v každom z týchto pretekov rovnocenným partnerom a preto v celkovom hodnotení skončil na peknom 13. mieste. Absolútnym víťazom sa stal Francúz Francis Mourey, s ktorým Hari dosť často bok po boku súperil.

Dnešné preteky EKZ CrossTour v Meilene sa išli v daždi na fyzicky aj technicky náročnej trati, ako tu už vo Švajčiarsku býva zvykom. Od úvodu sa na čele usadili Francúzi Steve Chainel a Francis Mourey. V technickom zjazde v prvom kole Mourey odskočil Chainelovi a svoj náskok zvyšoval až do cieľa. Celé preteky za ním jazdila skupinka, ktorá menila počet pretekárov od štyroch, do desiatich, ale ani v jednom kole neohrozili Moureya.

Výsledky :

Muži elite ( 48 štartujúcich ) : 1. Francis Mourey (FRA) 1:00:12, 2. Sascha Weber (GER) +0:34, 3. Lars Forster (SUI) +1:03 ……….. 20. Martin Haring (SVK) +3:41, 39. Juraj Bellan (SVK) -1 kolo, Kristian Zimány – nedokončil

Juniori/amatéri/masters ( 61 štartujúcich ) : 1. /1.junior/ Kevin Kuhn (SUI) 45:38, 2. /1.amatér/ Joris Ryf (SUI) +0:19, 3. /2.junior/ Quentin Navarro (FRA) +1:37 …………. 20. /6.junior/ Ján Gajdošík (SVK) +6:47

Text: MV

Foto: facebook EKZ CrossTour