Haring po tretíkrát majstrom Slovenska

Vyvrcholením tohtoročnej cyklokrosovej sezóny boli Majstrovstvá Slovenska, ktoré po prvýkrát v histórii organizoval CK Olympik Trnava. Mierne zmenený okruh oproti minulým rokom si zachoval svoju typickú črtu rýchlych, rovinatých pretekov, čo potvrdila každá kategória a divák si prišiel na svoje.

V hlavnej kategórii mužov Elite a U23 sa postavilo na štart 22 pretekárov. Ako prvý do terénu vošiel už tradične Šimon Vozár prenasledovaný Ondrejom Glajzom, no toto poradie sa zmenilo v polovici prvého kola, keď sa na špicu pelotónu dostal Marting Haring CK Banská Bystrica a svojim pekelným tempom knokautoval všetkých svojich súperov. Od druhého kola si išiel svoje vlastné preteky a z kola na kolo zvyšoval svoj náskok pred šesť člennou skupinkou prenasledovateľov, Vozár, Glajza, Gajdošík, Bátora, Chalás a Metlička. Celé preteky táto skupina menila jazdcov na špici, ale aj napriek veľkej početnosti to nestačilo na výkonnosť Haringa. Preteky prestali byť nudnými dve kolá pred koncom pretekov, kde si začali nastupovať pretekári z tejto skupiny. Najväčším smoliarom bol Štefan Gajdošík BIKE PRO, s.r.o. Banská Bystrica, ktorému v rozhodujúcej chvíli spadla reťaz a tým prišiel o stupne víťazov.

10694324_624526507658024_1174421203544031815_o

V kategórii muži elite si vybojoval víťazstvo už tretí rok po sebe Martin Haring s náskokom 1,5minúty pred celkovo druhým Ondrejom Glajzom Stevens Znojmo a zároveň víťazom kategórie do 23 rokov. V kategórii mužov elite skončil druhý Jaroslav Chalás PŠK Reprogas a tretí Václav Metlička Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav. Medzi mužmi do 23 rokov si vybojoval druhé miesto Šimon Vozár ŽP Šport, a.s. Podbrezová a tretie Martin Šmýkal AŠK INTER Bratislava.

Medzi juniormi sa očakával neľútostný boj medzi Jakubom Kurtym ISAKO Košice a Matejom Ulíkom OŠK Tatran Liptovská Osada. Výsledky z posledných kôl Slovenského pohára nasvedčovali tomu, že majstrom sa stane Matej Ulík, ale opak bol pravdou. Jakub Kurty načasoval svoju životnú formu na deň „D“ úplne presne a v polovici pretekov nastúpil svojmu súperovi tak, že svoj únik doviedol až do úspešného konca a získal titul majstra Slovenska, na druhom mieste sa umiestnil Matej Ulík a na treťom Kristián Zimány MŠK CK Žiar Nad Hronom.

DSCN8813

V kategóriach masters si v „áčkaroch“ vybojoval titul Róbert Glajza CK Banská Bystrica pred Branislavom Kacinom CLIMBERG T-ŠPORT Trenčína Zdenkom Zemanom Klub športových nadšencov. U „béčkarov“ si najlepšie počínal Henrich Stuhl BIKE PRO, s.r.o. Banská Bystrica, ktorý na druhé miesto odsunul Ivana Drhu CK BIKE-SPORT Nová Dubnica a na tretie Milana Jánošíka KNAC Ružomberok.

Kadeti mali vo svojich radoch tentokrát aj Jakuba Varhaňovského ŽP Šport, a.s. Podbrezová, ktorý počas celého Slovenského pohára bol „ostaršený“ a jazdil všetky preteky s juniormi. Majstrovské preteky ale absolvoval so svojimi rovesníkmi a s prehľadom potvrdil, že tento krok mu nesmierne pomohol v jeho výkonnosti a suverénne zvíťazil o necelú minútu pred svojim oddielovým kolegom Michalom Pagáčom a tretím Adamom Foltánom MŠK CK Žiar nad Hronom.

U žien a junioriek si titul odniesla Janka Keseg Števková OUTSITERZ pred Líviou Hanesovou CK Banská Bystrica a Erikou Glajzovou z rovnakého klubu. Medzi kadetkami a žiačkami  dominovala suverénna Radka Rabatinová JUMP SPORT Košice pred Terezou Kurnickou Cyklistický spolok Žilina a Natáliou Glajzovou UNITREK BIKE TEAM Poprad.

Poslednou kategóriou, kde sa dnes odovzdával majstrovský dres a sada medailí, bola kategória žiakov, kde zvíťazil David Sikora Cyklistický spolok Žilina pred Marekom Bugárom CK Dynamax Nitra a tretím Matúšom Černekom MŠK CK Žiar nad Hronom.

Majstrovstvá boli záverečnou bodkou za cyklokrosovou sezónou na Slovensku, a čo to napovedali reprezentačnému trénerovi Robertovi Glajzovi, ako má zostaviť tím, ktorý nás bude reprezentovať na nadchádzajúcich Majstrovstvách sveta v Tábore koncom januára 2015.

Vďaka patrí organizátorom, šikovnej partii zanietených ľudí okolo Bohuslava Kujoviča, ktorí pripravili preteky na vysokej športovej a spoločenskej úrovni.

10801484_624518534325488_3964219608901124345_nPeter Privara, prezident SZC: „Organizácia pretekov, môžem povedať na jednotku, taktiež počasie na december netypické, sucho a relatívne teplo. Dobre sa pozeralo na reprezentantov, ktorí od začiatku pretekov tvrdili muziku. O mesiac a dva týždne ich čakajú Majstrovstvá sveta a tam uvidíme, ako vlastne naši reprezentanti na tom sú“

Martin Haring, víťaz : „S výkonom som veľmi spokojný, každé víťazstvo poteší, dnes som po tretíkrát získal titul majstra SR za sebou. Trať pretekov bola veľmi rýchla a spĺňa aj svetové parametre. Relatívne dobre som odštartoval a už v druhom kole v technických pasážach som sa dostal na čelo pretekov a získal som aj na rovinatých častiach trate, za mnou bola vytvorená 6 členná skupina, v ktorej sa miestami taktizovalo, čo mi samozrejme vyhovovalo a stále som na nich získaval.“

Milan Dvorščík, hlavný rozhodca : „ Som milo prekvapený počtom pretekárov. Čo sa týka technického zabezpečenia, v podstate sa nevyskytli vážne technické problémy, niektoré malé chybičky krásy sa pred pretekmi odstránili. Kolegovia z rozhodcovského zboru odviedli kus kvalitnej, kvalifikovanej práce, za čo im patrí vďaka. Nebol podaný žiadny protest, výsledky okamžite k dispozícii pre divákov, pretekárov, trénerov.“

Janka Keseg Števková: “Áno ,s výsledkom som spokojná, preteky rýchle, rovinaté, dynamické, mne trať sedela. V podstate som si išla vlastné preteky, naozaj som spokojná!“

Primátor JUDr. Peter Bročka: “ Dnešná atmosféra naozaj príjemná, áno, určite mesto je naklonené pre takéto pekné podujatia a budem sa snažiť vytvoriť v budúcnosti podporu.“

Jaroslav Chalás, muž Elite, 2. miesto: “ Čo sa organizácie pretekov týka, veľmi dobre, na úrovni. S traťou som nemal problém, trošku kratší okruh , ale v pohode. Jazdil som od začiatku v skupine o druhé až siedme miesto a tri kolá pred cieľom sa rozhodlo, keď nastúpil O. Glajza so Š. Vozárom, ja som ich „doskočil“, mal som z nich najviac síl.“

Jakub Kurty , junior, 1. miesto : “ Forma vygradovala v pravý čas, som spokojný. Čo sa priebehu pretekov týka,s Maťom Ulíkom sme sa zbavili Kujana a Foltána, v závere už Maťo nevládal, nastúpil som mu, malý náskok som nevedel zvýšiť , až v závere sa definitívne rozhodlo.“

Róbert Glajza, reprezentačný tréner : “ Reprezentanti potvrdili svoju výkonnosť, nesmieme v príprave na MS poľaviť, nedám im oddýchnuť a už zajtra štartujeme na C1 vo Švajčiarsku, potom nás čaká Vianočné turné v Belgicku, januárovú prípravu budem prispôsobovať k MS v Tábore.“

Mgr. Martin Fraňo, predseda komisie cyklokrosu SZC: “ Vrátim sa k Slovenskému poháru, ktorý sa vyznačoval niekoľkými superlatívami, ako je počet kôl, počet pretekárov celkovo v súťaži, najviac pretekárov v priemere na kolo, bohatá medzinárodná účasť s pretekármi na svetovej úrovni, tri kolá v kategórii UCI-C2, samozrejme boli aj chybičky, ktoré sa vždy vyskytnú, každý organizátor spravil, čo bolo v jeho silách, zvlášť sme boli zvedaví na nových, ako si poradia s organizáciou takýchto pretekov, v podstate nesklamali. Cyklokros začína byť veľmi zaujímavá disciplína pre pretekárov, zistili , že spôsob a charakter pretekania im môže len a len pomôcť. V zahraničí je cyklokros veľmi populárny, tým pádom početne obsadený pretekármi v každej vekovej kategórii. Na naše pomery dnes na štarte 17 kadetiek, to je veľmi povzbudzujúce. Je dobré, že sme zaviedli obmenu organizátorov, nepáčilo sa mi, keď niekoľko rokov za sebou sa MSR organizovali na tej istej trati. S organizáciou MSR som spokojný, kvalita stále z roka na rok stúpa, teraz nám treba výraznejší úspech na svetovom poli, vďaka organizátorom za kus dobre odvedenej práce.“