Majstrovstvá sveta, deň druhý

Druhý deň majstrovstiev sveta nám začal skvele. O jedenástej odštartovala kategória mužov do 23 rokov, ktorá nám predviedla fantastické divadlo v podaní jedenástich pretekárov a navnadila divákov na poobedňajšie vyvrcholenie elitnej kategórie.

Po štarte sa vpredu vyprofilovala jedenásť členná skupina, kde bola pätica Belgičanov Eli Iserbyt, Quinten Hermans, Thijs Aerts, Daan Soete, Daan Hoeyberghs, dvaja Holanďania Martijn Budding a Sieben Wouters, Francúz Clement Russo, Talian Gioele Bertolini, Španiel Felipe Orts a Čech Adam Ťoupalík, ktorý bol hviezdou týchto pretekov. Po atakoch takmer všetkých pretekárov v predposlednom kole zaútočil Adam Ťoupalík, ktorý pri prejazde do posledného kola dvíhal ruky na oslavu víťazstva. Keď zistil, že ho čaká ešte jedno kolo, jeho súperi už boli vzdialení. Vtedy sa prejavili jeho neskutočné morálno-vôľové vlastnosti a Adam si svojich súperov došiel a ešte dokázal špurtovať o víťazstvo s Iserbytom. Bohužiaľ, sily mu už nestačili a obsadil aj tak fantastické druhé miesto. Tretí skončil Quinten Hermans.

muži do 23 rokov (55 štartujúcich) 1. Eli ISERBYT (BEL)  51:18, 2. Adam ŤOUPALÍK (CZE) +0:01, 3. Quinten HERMANS (BEL)  +0:05  …. 37. Šimon VOZÁR (SVK)  56:12, 40. Matej ULÍK (SVK) 56:31,  46. Ondrej GLAJZA (SVK) 57:17

u235

Takto zhodnotili svoje účinkovanie na MS naši pretekári do 23 rokov:

Šimon Vozár (37.miesto): „Nakoľko som štartoval zozadu, tak som sa v prvých zákrutách vyhol všetkým pádom a dostal som sa na 25. miesto. Prvé kolá sa mi išli dobre, ale v polovici pretekov som začal pociťovať žalúdočné problémy a postupne som sa prepadával. V poslednom kole som sa ešte zmáčkol a prešpurtoval som sa cez niekoľko pretekárov. Nakoniec to vyšlo na 37. miesto. S výsledkom nie som veľmi spokojný.“

Ondrej Glajza (46.miesto) : „Dnes sa mi nešlo dobre, nemal som svoj deň, trať bola mokrá a to nemám rád. Konkurenti boli dnes na tom dobre a ja naopak zle.“

Matej Ulík (40.miesto) : „So svojim výsledkom nie som v žiadnom prípade spokojný. Štart bol v celku dobrý, no v prvej zákrute som padol a prepadol som sa na predposledné miesto. V priebehu prvého kola som sa ešte niekoľkokrát zamotal. Počas pretekov som sa pokúšal dostať dopredu, ale súperi boli dnes lepší.“

V štartovom poli elitnej kategórie sme mali naše želiezko v ohni Martina Haringa, ktorý sa po štarte zaplietol do pádu a tak hneď na úvod stratil šance bojovať o dobrý výsledok. V prvom kole zaútočil Mathieu Van der Poel, ktorému dokázali sekundovať iba Lars Van Der Haar a Wout Van Aert. Vo štvrtom kole sa na prvú skupinku dotiahli Kevin Pauwels, Laurens Sweeck a Sven Nys. Vtedy začali skutočné boje, ktoré privádzali fanúšikov do varu. Tri kolá pred cieľom nastúpil Van Der Haar a v tom čase sa do seba zaplietli Van Aert a Van der Poel. Obaja zahájili stíhaciu jazdu a tá vyšla na jednotku Van Aertovi, ktorý dokázal dostihnúť Van Der Haara a v záverečných metroch ho ešte aj poraziť. Na treťom mieste prišiel do cieľa Kevin Pauwels. Na štvrtej priečke prišiel do cieľa Swen Nys, ktorý sa lúčil s aktívnou kariérou a diváci ho patrične odmenili potleskom. Smoliar Mathieu Van der Poel obsadil piate miesto. Náš Martin Haring po skvelej stíhacej jazde prišiel do cieľa na 29. mieste.

muži Elite (59 štartujúcich) : 1. Wout VAN AERT (BEL) 1:05:52, 2. Lars VAN DER HAAR (NED) 1:05:57, 3. Kevin PAUWELS  1:06:27 ….. 29. Martin HARING (SVK) 1:10:18

pad_cx

Zhodnotenie reprezentačného trénera Roberta Glajzu : „Matej Ulík mal hneď po štarte pád, ktorý ho odsunul na posledné miesto, ale celkom bojovným výkonom počas celých pretekov sa predral na umiestnenie, ktoré dosiahol. Šimon Vozár sa pohyboval v podstate od štartu až do cieľa na tých istých pozíciách, ani nestrácal, ani nezískaval. K Ondrejovi Glajzovi môžem povedať, že dnes nemal absolútne svoj deň. Čo sa týka Martina Haringa, tak umiestniť sa v elitnej kategórii do 30.miesta nie je vôbec jednoduché. Sú tam samí špičkoví cyklokrosári, takže nebolo to zlé. Škoda tej minulotýždňovej choroby, zrejme by sme sa tešili z lepšieho výsledku. Z celkového pohľadu nikto z reprezentantov úplne nesklamal, ale ani ničím neoslnil.“

Martin Haring (29.miesto) : „Môj výsledok zodpovedá na to, na čo mám. Svet je bohužiaľ niekde inde. Trať bola veľmi poznačená dažďom, za sucha by sa mi išlo lepšie.“

Dnešný deň nám ukázal, čo je vysoká škola cyklokrosu. Ani ten najnáročnejší divák sa nemal na čo sťažovať. Videli sme v oboch pretekoch maximalistické divadlo, kde nám prichádza iba konštatovanie, že bohužiaľ, bez našej účasti, a čo je horšie, tak asi tomu tak bude aj v najbližšej budúcnosti. Svet sa nám vzdialil míľovými krokmi a bude veľmi ťažké sa k nemu aspoň ako tak priblížiť.