Na ME v cyklokrose pocestuje pätica Slovákov

Na základe doterajších výsledkov na medzinárodnej scéne schválila komisia cyklokrosu návrh nominácie reprezentačného trénera Róberta Glajzu na ME v cyklokrose holandskom Rosmalene. Tradične prvý novembrový víkend sa o cenné európske kovy pobijú nielen juniori, muži a ženy, no i pretekári masters. V slovenských farbách sa na štart postaví pätica v elitných kategóriách a dvaja masters jazdci.

V elitných kategóriách uvidíme Ondreja Glajzu a Martina Haringa za mužov elite a Mateja Ulíka za U23. Spomedzi juniorov vycestuje Jakub Jenčuš a Samuel Hollý. V masters kategóriách nás budú reprezentovať Milan Barényi a Branislav Kacina. Obaja budú nasledovné dni plniť pri elitných cyklistoch role mechanikov, a tak odovzdajú svoje bohaté skúsenosti aj na tomto poli.

Dokázali sme nájsť výhodné letenky len do štyridsať kilometrov vzdialeného Eindhovenu, preto všetci nominovaní pretekári pôdu na ME letecky. Materiál s mechanikmi prevezieme zväzovým autom. Zabezpečili sme aj výborné ubytovanie len dva kilometre od trate. Pretekári budú mať vytvorené všetky podmienky na to, aby mohli podať optimálny výkon“ povedal reprezentačný tréner a vedúci výpravy Róbert Glajza.

Nomináciu naozaj tých najlepších sme urobili na základe doterajších medzinárodných výsledkov. Je možno trochu užšia, no na ME sa naozaj nejde za odmenu, najmä keď nie je za rohom. Účasť si treba vybojovať medzinárodnými UCI výsledkami. Na doterajších podujatiach sa jednoznačne zúžila naša nominácia. Na ME nejdeme s veľkými očami, v súčasnosti nemáme hviezdu ako v minulosti v podobe Petra Sagana, či Róberta Gavendu. Veľmi dobre sa v kategórii U23 ukazuje Matej Ulík, má asi najväčšie šance. V kategórii juniorov je našou jednotkou Jakub Jenčuš, ktorý by mal na základe bodov z UCI pretekov odštartovať z druhej rady, čo je určite jeho veľkou výhodou. V kategórii elite každoročne ukazuje rast formy Ondrej Glajza, keď mu sadne trať, vie prekvapiť, najmä na rýchlych tratiach. Martin Haring v podstate na cyklokrosový bicykel presedlal priamo z horského, po mnohých úspešných MTB kvalifikačných pretekov, no je však dosť skúsený a keď mu sadne deň, vie zabojovať o výsledok v prvej dvadsať paťke“ v skratke zhodnotil nomináciu predseda cyklokrosovej komisie Martin Fraňo a dodal: “cyklokrosový kolotoč po ME pokračuje pretekmi UCI C2 v Košiciach, po ktorých budeme finalizovať nomináciu na ďalšie vrcholné podujatie CDM v Tábore. Tam sme sa zhodli, že dáme šancu, ako každý rok, širšiemu okruhu kandidátov na reprezentačný dres, aby sme im dali priestor ukázať sa na vrcholnom podujatí a prípadne preukázať výsledkom nomináciu na MS. V širšom sledovaní sú ďalší dvadsaťrojkári, ženy, a najmä juniori, kde je za dvojicou Jenčuš, Hollý zhruba štvorica vyrovnaných pretekárov. Všetci dostanú šancu na CDM pretekoch svetového pohára v Tábore, ktorý bude práve ostrou previerkou pre širší okruh kandidátov na reprezentačný dres vo všetkých kategóriách.“

Nominácia na ME:

Vedúci výpravy: Róbert Glajza

Mechanici: Branislav Kacina, Milan Barényi

Muži elite: Ondrej Glajza (TJ Auto Škoda M. Boleslav), Martin Haring (Dukla B.Bystrica)

Muži U23: Matej Ulík (Expres CZ- Scott team Kolín)

Juniori: Jakub Jenčuš (PROefekt Košice), Samuel Hollý (CKM Poprad)

Masters: Milan Barényi (TREK KCK Oslany), Branislav Kacina (Climber Sport team)

Text: Katarína Ďurková            Foto: Ján Melicher, jmphoto