Poliak Marek Konwa víťazom prvého kola slovenského pohára v Spišskej Sobote

Spišská Sobota pri Poprade v poslednú septembrovú sobotu bola dejiskom prvého kola, z deväť dielneho seriálu, Slovenského pohára v cyklokrose. Členovia agilného cyklistického oddielu CKM Poprad sa s plnou vervou zhostili privítať „cyklokrosovú rodinu“ na domácej pôde. Mali sťaženú úlohu, nakoľko preteky niesli nálepku kategórie C2, čo ich zaväzovalo splniť veľa, veľa naviac úloh, direktívne stanovených  Pravidlami UCI.

Pretekalo sa na okruhu dlhom 3000 m s asfaltovým a hlineným povrchom, ktorý bol postavený priamo v centre a v blízkom okolí  Spišskej Soboty. Na okruhu nechýbali technické pasáže, umelé a prirodzené prekážky, zdvojené depo s možnosťou výmeny a umytia bicyklov, štartovacia zóna s nájazdom na okruh. Komisár UCI zodvihol palec hore a mohlo sa štartovať.

Dopoludňajší program bol vyhradený pretekárom v žiackych a masteráckych kategóriách. Ako prvá odštartovala kategória Starších žiakov + Kadetiek na dva okruhy, za nimi s minútovou stratou vyštartovala kategória Mladších žiakov + žiačok, tiež na dva okruhy.

Starší žiaci, 21 pretekárov, prvý skončil Haas Christian, ŠK Železiarne Podbrezová a. s. 17:55 min., druhý Vavrošek Jakub, CKM Poprad + 00:17, tretí Schwarzbacher Matthias, ŠK Železiarne Podbrezová a. s. + 00:27

Kadetky, 8 pretekárok, prvá Kurnická Tereza 18:08 min., druhá Čišecká Miriama, obidve Cys Akadémia Petra Sagana + 02:06, tretia Sochanová Emma, PROefect Team Košice +02:56

Mladší žiaci, 19 pretekárov, prvý Fedor Samuel, UNICOM Zvolen 19:39 min., druhý Hruška Matej, Cys Akadémia Petra Sagana + 00:02, tretí Tóth Samuel, Bike Team Košice + 00:48

Žiačky, 10 pretekárok, prvá Máčková Barborka,CK EPIC Dohňany 20:02 min., druhá Sochanová Tamara +00:55, tretia Hulová Daniela Viktória, Cykloklub Dynamax Nitra + 01:30

Po žiackych kategóriách odštartovali kategórie Masters a kategória Kadetov, všetci na 30 min. jazdy.

Masters A , 16 pretekárov, prvý Glajza Róbert, CK Banská Bystrica 31:03 min., druhý Kacina Branislav + 00:13, tretí Maťovčík Július + 00:58, obidvaja CLIMBERG SPORT TEAM

Masters B, 10 pretekárov, prvý Kováčik Miroslav, CK ROUTE 66 Brezno 32:09 min., druhý Glajza Ondrej, HORAL CYKLOMAX + 00:49, tretí Haas Ivan, CK Banská Bystrica + 01:45

Kadeti, 23 pretekárov, prvý Hollý Samuel, CKM Poprad, 30:55 min., druhý Kunštár Lukáš, ŠK Železiarne Podbrezová a. s. + 00:24, tretí Piga Matej, CKM Poprad + 00:37

Popoludní sa súťažilo o body UCI, ako prví začali juniori na 40 min. jazdy, na štart sa postavilo 25 pretekárov, prví piati v cieli získali vzácne UCI body po prvýkrát v histórii cyklokrosu na domácej pôde. Ako prvý prišiel do cieľa slovenský pretekár z MŠK Žiar nad Hronom, Černek Matúš s časom 39:00,27 min. a pripísal si na svoje konto prvých 10 UCI bodov + body do hodnotenia v slovenskom pohári, druhý Poliak Žurek Sebastian, Mayday Team Lublin + 00:15, tretí Baniar Matúš, MŠK Žiar nad Hronom + 00:32,

V kategórii žien a junioriek na štart nastúpilo 13 pretekárok, očakával sa a v priebehu pretekov sa potvrdil súboj medzi slovenskou reprezentantkou Keseg Števkovou, OUTSITZER a výbornými českými reprezentantkami Czeczinkarovou Janou, SRAM MITAS TREK a Mišoňovou Magdalénou, Adastra Sokol Veltěž. Našej reprezentantke ani jedna Češka dnes nestačila, presvedčivo zvíťazila s náskokom 50 sek. pred druhou Czeczinkarovou J. a Mišoňovou M. a získala cenných 40 UCI bodov.

Vyvrcholením krásneho cyklokrosového sviatku, na ktorý sa každý z prítomných divákov veľmi tešil, boli preteky UCI v kategórii mužov ELITE, U23. Na štart sa postavilo 27 pretekárov na hodinovú jazdu, okrem Slovákov, traja Česi, dvaja Poliaci, jeden Maďar. Najväčším ťahákom bol poľský reprezentant Konwa Marek, MTB TEAM Wolkswagen a naši reprezentanti, Haring Martin z Dukly Banská Bystrica, Glajza Ondrej Johnson Control AŠ Mladá Boleslav. Po štarte ako prvý na okruh sa prepracoval Glajza Ondrej v tesnom závese za ním Konwa M. a v podstate celý pelotón. V ďalšom priebehu sa brilantou jazdou vykryštalizovala dvojica Glajza O. a Konwa M., navzájom sa vymieňali na špici a neustále sa z kola na kolo vzďaľovali nášmu reprezentantovi Haringovi M, ktorý očividne dnes nemal svoj deň. Spomínaná dvojica prvých pretekárov náskok zvyšovala aj na ostatné pole pretekárov, kde sa za Haringom M. vytvorila silná pätica / Bátora, Bellan, Ulík, Babič, Vozár /, túto päticu rozdelil na prvočinitele Bellan Juraj z Dukly Banská Bystrica a z kola na kolo sa približoval trápiacemu sa Haringovi M., do cieľa sa mu ho však nepodarilo dobehnúť, skončil štvrtý. Na špici sa v závere diali zaujímavé veci. Razantným nástupom sa Glajza O. zbavil tri kolá pred cieľom Poliaka a vytvoril si solídny 20 sek. náskok. Poliak bol už zlomený. Čo sa však stalo v dojazde do posledného kola v technickej časti. Glajza O. na prvej pozícii padol vinou kŕča do ľavej nohy, nedalo sa mu vykopnúť pedál, otrasený vybehol schody, ale už mal na chrbte Poliaka, ten samozrejme situáciu využil, „pozbieral“ posledné sily a s náskokom 32 sek. zvíťazil pred Glazom O., tretí prišiel do cieľa so stratou 1:51 min. Haring M.. Príjemne prekvapil Bellan Juraj na štvrtom mieste.

Rozhodcom palec tiež hore. Práca na vysokej profesionálnej úrovni.

Povedali po pretekoch:

Černek Matúš, junior : „Dnes to klaplo, som spokojný s výkonom a šťastný zo zisku UCI bodov.“

Keseg Števková Janka, žena Elite: „Cítila som sa vynikajúco, z víťazstva mám radosť, s traťou spokojnosť .“

Glajza Ondrej , muž Elite : „Smola, kŕč do nohy ma pripravil o víťazstvo, ktoré som si veľmi na domácej pôde prial a mal som to vynikajúco rozbehnuté.“

Hollý Ján, riaditeľ pretekov : „Som veľmi rád, že sa preteky podarilo usporiadať, nebolo ľahké zvládnuť všetky požiadavky, čo predpisujú Pravidlá UCI, ale zvládli sme to, veľká vďaka všetkým, čo pomohli, rád počúvam, od pretekárov, trénerov, divákov, že sa im u nás páčilo.“

Text: L.Longauer     Foto: cxsvk