Pretekmi nabitý týždeň

Tento týždeň sme na Slovensku nemali žiadne preteky, napriek tomu naši najlepší cyklokrosári nezaháľali a už od stredy zarezávali na pretekoch UCI kategórii C1 a C2.

Už v utorok cestovalo niekoľko slovenských tímov vrátane slovenskej reprezentácie do Tábora, kde na trati vlaňajších Majstrovstiev sveta organizátori teraz pre zmenu pripravili 4. kolo TOI-TOI CUPu (UCI C1 pre kategórie Muži Elite, Ženy a Juniori).

V stredu ráno nečakalo na pretekárov veľmi príjemné počasie, bolo zamračené, chladno a veterno. Najpozoruhodnejší výsledok urobil pred kamerami českej televízie v elitnej kategórii Martin Haring. Nie po veľmi vydarenom štarte sa Martin postupne prepracoval do skupinky, ktorá jazdila na deviatom až dvanástom mieste. V tom čase sa už na špici pretekov pospájala osem členná skupina, ktorá taktizovala. Na asfaltovej časti sa začali pretekári ponúkať, ktorí z nich bude ťahať špicu. Tri kolá pred koncom zo svojej skupinky nastúpil Hari a svojou razantnou jazdou v priebehu jeden a pol kola sa dotiahol na prvú skupinu. Práve v čase priblíženia ku skupine mal neskutočnú smolu, keď mu na umelých prekážkach spadla reťaz a celý výjazd musel vybehnúť, čím opäť stratil kontakt so súpermi. Hari sa nevzdal a opäť pokračoval v stíhacej jazde, čo mu stačilo na dotiahnutie prvej skupiny už len v cieľovej rovinke. Vo výjazde na asfalt spadol Radomír Šimúnek a tým si Hari dokázal zabezpečiť skvelé siedme miesto. Slušný výkon podal aj prvoročiak, junior Jakub Varhaňovský, ktorý vďaka excelentnému štartu z poslednej rady, dokázal sa prepracovať na štrnáste miesto a postupne vyrovnaným výkonom sa dotiahol na celkové desiate. Tým si ako zatiaľ jediný junior zabezpečil UCI body, ktoré ho budú oprávňovať štartovať z lepších štartových pozícií na pretekoch zaradených do UCI kalendára. Medzi ženami sa svojim štandardným výkonom prezentovala Janka Keseg Števková a obsadila siedme miesto.

V kat. juniorov zvíťazil Josef JELÍNEK (CZE)………., 10. Jakub Varhaňovský, 18. Martin Chren, 24. Slavomír Kujan ŽP Šport, 34. Ján Gajdošík . Počet štartujúcich 35.

V kat. ženy zvíťazila Pavla Havlíková (CZE)…………., 7. Janka Keseg Števková OUTSITERZ, 15. Lívia Hanesová, 16. Tereza Medveďová Be Pink, 19. Erika Glajzová, 23. Mariana Findrová BikePro, 25. Radka Rabatinová. Počet štartujúcich 29.

V kat. muži Elite dominoval David Van der Poel (NED)………., 7. Martin Haring, 17. Ondrej Glajza, 21. Šimon Vozár, 23. Jaroslav Chalás, 27. Matej Ulík, 29. Tomáš Višňovský, 31. Václav Metlička, 48. Jakub Vančo , 55. Simon Mičuda, 56. David Zverko. Počet štartujúcich 62.

Po stredajšom Tábore sa tímy rozišli na dva smery. Tí, čo sa rozhodli štartovať na ďalšom kole TOI-TOI CUPu, cestovali v sobotu do Loun (UCI C2 pre Mužov Elite a Ženy) a päť členné reprezentačné družstvo v zložení Martin Haring, Matej Ulík, Erika Glazová, Ján Gajdošík a Jakub Varhaňovský pod vedením reprezentačného trénera Róberta Glajzu smerovali do Švajčiarska na nedeľné tretie kolo EKZ CrossTour v Hittnau.

„V Lounoch sa jazdilo veľmi rýchlo, nakoľko bola trať postavená na rovine. Medzi eliťákmi skvelo odštartoval Šimon Vozár, ktorý vchádzal do terénu na piatom mieste, bohužiaľ, zaplietol sa do hromadného pádu, kde skončilo aj zopár favoritov na čele s Jakubom Skálom. Šimon dobehol do depa s obrovskou stratou, celý dobitý s poškodeným bicyklom, kde sa rozhodol ďalej v pretekoch nepokračovať. Smoliarom bol aj Slavomír Kujan, ktorý jazdil v skupinke na desiatom až pätnástom mieste, no po technických problémoch so zadným kolesom sa prepadol a stratil šancu bojovať o svoj najlepší výsledok v tejto sezóne na zahraničných pretekoch“, priblížil nám preteky tréner ŽP Šport a.s. Podbrezová Peter Medveď.

V kat. juniorov zvíťazil Josef JELÍNEK (CZE)……….., 17. Martin Chren CK Olympic Trnava, 20. Slavomír Kujan ŽP Šport . Počet štartujúcich 28.

V kat. ženy zvíťazila Jana CZECZINKAROVÁ (CZE)……….., 5. Janka Keseg Števková OUTSITERZ, 10. Tereza Medveďová ŽP Šport. Počet štartujúcich 21.

Kategóriu muži Elite vyhral Radomír ŠIMŮNEK (CZE)………., 20. Václav Metlička 3 x V Team, 21. Ondrej Glajza JOHNSON CONTROLS AŠ MB. Vozár a Mičuda preteky nedokončili. Počet štartujúcich 41.

Z EKZ Tour v Hittnau (UCI C1 pre Mužov Elite a Ženy) sa z našich najlepšie umiestnil Martin Haring. Matej Ulík s Erikou Glajzovou podali štandardné výkony aspoň podľa toho, čo hovorili časy jednotlivých kôl.

Výsledky juniorov boli trochu horšie ako sme očakávali, ale všetko nám vysvetlil Jakub : „Organizátori posunuli štart o hodinu skôr oproti pôvodnému plánu. Na samotnú prípravu nám ostalo iba 20 minút, čo nám neumožnilo si ísť pozrieť trať. Tréner Glajza nás pred štartom upokojil a povedal nám, že nomináciu na Majstrovstvá Európy máme istú, takže keďže sme neboli na trati, nemáme ísť v prvom kole do toho na plno, aby sme si neprivodili nejaké zranenie pred ME, pretože na trati sú veľmi nebezpečné prudké a korenisté zjazdy. Že máme brať preteky ako tréning vo vysokej intenzite. Po štarte som mal veľkú smolu, keď som sa zaplietol do pádu s dvoma Švajčiarmi a zasekla sa mi reťaz medzi prevodníky a rám. Kým som ju vytiahol, osemdesiat členný spojený balík juniorov, mužov amatérov a masters bol už dávno preč. Ani posledného jazdca som už nevidel. Išiel som si svoju stíhaciu jazdu a nejakých dvadsať pretekárov som ešte dostihol. Nohy nešli až tak zle, takže už to len jemne doladíme pred ME a dúfam, že tréneri budú spokojní s  výsledkom na mojom prvom veľkom cyklokrosárskom podujatí.“

Na štart v kategórii Masters sa postavil aj reprezentačný tréner Róbert Glajza.

Výsledky v jednotlivých kategóriach :

Muži Elite /41 štartujúcich/ : 1. VAN DER POEL David (NED), 2. WEBER Sascha (GER), 3. ZAHNER Simon (SUI) ……… 10. HARING Martin, 27. ULÍK Matej

Ženy a juniorky /33 štartujúcich/ : 1. HAVLÍKOVÁ Pavla (CZE) , 2. FREI Sina (SUI), 3. KOLLER Nicole (SUI) ……… 19. GLAJZOVÁ Erika

Juniori /20 štartujúcich/ : 1. KUHN Kevin (SUI), 2. SCHMID Mauro (SUI), 3. STEIGER Til (SUI) …….., 14. GAJDOŠÍK Ján, 16. VARHAŇOVSKÝ Jakub

Masters /32 štartujúcich/ : 1. GRAF Jürg (SUI), 2. MORF Beat (SUI), 3. BELLETTI Davide (ITA) ………, 6. GLAJZA Róbert