Šimon Vozár v blate na Malinom Brde nedal súperom žiadnu šancu a presvedčivo zvíťazil

Po veternej sobote na Skalke sa cyklokrosový „cirkus“ presunul do zahmleného, upršaného lyžiarskeho strediska na Malinom Brde, kde na miestnej zjazdovke a priľahlom okolí organizátor KNAC Ružomberok v spolupráci so snow&bike, s.r.o., prevádzkovateľ strediska Malinô Brdo ski&bike na čele s autorom trate Milanom Jánošíkom, pripravili, náročnú, technickú trať so striedajúcim sa asfaltovým, trávnatých a šotolinovým povrchom, s výbehmi a zjazdmi, s perfektne vybudovaným dvojitým depom v dĺžke 2300m. Premočená trať sa rýchlo pod kolesami bicyklov zmenila na súvislú blatovú plochu, s ktorou sa pretekári museli, niektorí úspešne, niektorí menej, popasovať.

Ako už je zaužívané, pred hlavnými kategóriami pretekali pretekári v kategóriách nábor a HOBBY, po nich sa na štart postavili pretekári a pretekárky spojenej kategórie Mladších Žiakov, Starších Žiakov, Žiačok a Kadetiek v počte 55, ktorých čakalo 20 min. jazdy, čo predstavovalo prejsť trať dvakrát. Po štarte sa na čelo pretekov brilantnou technickou jazdou prepracoval Lukáš Kunštár, ŽP ŠPORT a. s. Podbrezová a s náskokom 2:08 min. zvíťazil pred druhým na cieľovej páske Tomášom Opetom, PROefekt team. Na treťom mieste prišiel Filip Majerský, Cyklo Spiš, so stratou na víťaza 3:07 min. Na piatom mieste a zároveň prvý v kategórii Mladších Žiakov so stratou 3:53 min. na víťaza, skončil Matthias Schwarzbacher, ŽP ŠPORT a. s. Podbrezová, prvá žiačka Kristína Tichá, CK EPIC Dohňany sa umiestnila v celkovom poradí na pätnástom mieste, so stratou na víťaza 9:02 min. Medzi kadetkami na prvom mieste skončila Katarína Nazarejová, CKM Poprad so stratou na víťaza 9:37 min..

Po najmladších našich matadoroch pokračovala v pretekoch spojená kategória Kadetov, Žien a Junioriek a Masters B v počte 29, na 30 min. jazdy, 3 kolá. Aj v tejto kategórii sa ukázalo, kto na blate vie, a bol to Samuel Hollý, CKM Poprad, ktorý podobne ako v žiackych kategóriách Lukáš Kunštár, nedal žiadnu šancu svojim súperom a s náskokom 51 s. prišiel do cieľa na prvom mieste pred druhým v poradí Matúšom Baniarom, CK Pravenec a tretím Marekom Trnkom, KAKTUS BIKE TEAM Bratislava, ktorý prišiel za víťazom 1:14 min. Na peknom šiestom mieste prišiel prvý v kategórii Masters B, Milan Jánošík, KNAC Ružomberok, so stratou na víťaza 2:11 min., prvá žena Poľka, Gabriela Wojtyla, GOODMAN Sokol Zator, sa celkove umiestnila na desiatom mieste, so stratou na víťaza 5:02 min.

Najsledovanejšiu kategóriu, kategóriu Mužov Elite, U23, Juniorov a Masters A, v počte 43, čakalo 50 min. jazdy, čo znamenalo, že pretekári museli trať prejsť šesťkrát. Kto je pánom na blate hneď od štartu ukázal Šimon Vozár, Cyklistický tím FIREFLY, jeho tempu a technickej brilantnosti ani jeden súper nestačil, z kola na kolo zvyšoval náskok pred práve najnebezpečnejšími súpermi, Lukášom Bátorom, CK Banská Bystrica, Paľom Kvietkom, Cyklistický tím FIREFLY, Matejom Blaškom, Cys – Akadémia Petra Sagana. Ani jeden zo spomínaných súperov sa k nemu nevedel priblížiť, naopak, z kola na kolo strácali s ním kontakt a časová strata v cieli narástla pred druhým Lukášom Bátorom na takmer štyri minúty. Tretí s časovou stratou na víťaza 7:10 min. skončil prvý junior Matej Blaško. Na dvanástom mieste prišiel do cieľa prvý v kategórii Masters A, Branislav Kacina, Climberg sport team s jednokolovou stratou na víťaza.

Šimon Vozár po pretekoch povedal : „Už pri rozjazďovaní som mal dobrý pocit, trať mi sedela, tešil som sa preteky , veril som si, keď som sa dostatočne vzdialil od Lukáša Bátoru, nespomalil som, stále som išiel naplno a užíval som si jazdu.“

Lukáš Bátora po pretekoch: „Cítil som v nohách včerajšie preteky. Gratulujem Šimonovi, dnes bol najlepší.“

Opäť sa treba poďakovať rozhodcovskému zboru. V neľahkých podmienkach pracovali bez chyby.

Poďakovanie za enormné úsilie zorganizovať cyklokrosové preteky patrí celému kolektívu okolo dvoch nadšencov Milana Jánošílka a Mirka Huleja, Horskej službe a všetkým, čo priložili ruku a pomohli.

Text: Mgr.Ladislav Longauer    Foto: Vlado Švajdleník