Skvelé umiestnenie Medveďovej a Haringa na majstrovstvách Európy

Uplynulý víkend sa konali vo francúzskom Pont-Château Majstrovstvá Európy v cyklokrose. Slovenská výprava bola tento rok minimálna, keď z každej kategórie sme mali po jednom pretekárovi. Najlepšie umiestnenie si v sobotu vybojovala v kategórii žien do 23 rokov Tereza Medveďová, ktorá prišla do cieľa na vynikajúcom 13. mieste, so stratou 1:52 min. na víťazku. Titul majsterky Európy získala Talianka Chiara Teocchi, na druhom mieste skončila francúzska pretekárka Helene Clauzel, tretia bola Češka Jana Czeczinkarová.

Odštartovala som zle, ale v prvom kole som sa predrala do pätnástky. Stálo ma to dosť síl a asi som to v prvom kole trochu prepálila, lebo ďalšie dve kolá som bojovala s krízou. Našťastie, nohy mi dnes išli celkom dobre a dokázala som sa vrátiť, obehnúť viac ľudí. Z výsledku som i ja príjemne prekvapená, podaril sa výsledok v prvej polovici, čomu som veľmi rada. Prvé týždne tohtoročného krosu boli pre mňa trápením, teraz sa s každými pretekmi cítim lepšie a lepšie,“ napísala nám z dejiska pretekov Tereza Medveďová.

Vynikajúco si dnes v konkurencii najlepších európskych cyklokrosárov viedol aj Martin Haring, ktorý finišoval na 15. mieste, so stratou 1:15 min na víťaza. Zlatú medailu medzi elitnými mužmi získal Belgičan Toon Aerts, striebro si odnáša Holanďan Mathieu Van Der Poel a bronz opäť Belgičan Wout Van Aert.

Išlo sa mi dobre, podarilo sa mi dostať do prvej skupiny a vydržať spolu s majstrami sveta až takmer do konca. Potrhalo sa to až v druhej polovici posledného kola. S výkonom som spokojný. Bol to jeden z mojich najlepších výkonov a výsledkov,“ povedal po pretekoch Martin Haring.

V kategórii mužov do 23 rokov reprezentoval Slovensko Šimon Vozár, ktorý preťal cieľovú pásku na 30. mieste. Zvíťazil Belgičan Quinten Hermans pred holandskými pretekármi Jorisom Nieuwenhuisom a Siebenom Woutersom.

Najpočetnejšia bola kategória juniorov. Jakub Varhaňovský, ktorý mal najhoršiu štartovaciu pozíciu (5.rada), skončil po dvoch pádoch štyridsiaty siedmy.

„Som veľmi sklamaný. Dvakrát som bol zapletený v páde a už som sa nedotiahol do skupiny predo mnou. So svojou výkonnosťou tiež nemôžem byť spokojný,“ skonštatoval Jakub.

Spokojnosť je z mojej strany vyššia ako na minulotýždňovom svetovom pohári,“ povedal vedúci výpravy a zároveň člen cyklokrosovej komisie Marek Varhaňovský. Okruh bol veľmi rýchly, technický a teplota dosahovala 15 stupňov, čo bolo pri takom rýchlom tempe dosť náročné. Oproti majstrovstvám sveta tu síce štartoval menší počet pretekárov, na druhej strane zas musím povedať, že prišla iba špička v každej kategórii. Druhý a tretí okruh boli pre oboch dvadsaťtrojkárov náročné a prešli si krízou, odskočila im skupinka, v ktorej mohli jazdiť. Zvyšný čas už postupne zrýchľovali a postupne sťahovali stratu na prvých pretekárov. Vynikajúco si dnes viedol štvornásobný majster SR v cyklokrose Martin Haring. Od začiatku až do konca jazdil v prvej skupine, z ktorej víťazi odskočili až v samom závere. Ale teda, vynikajúce umiestnenie pri takto obsadenej štartovke,“ dodal Varhaňovský.

Výsledky: uci.ch

Text : cxsvk    Foto : SCPC – SC Photos Cycling, Roberto Bettini/BettiniPhoto©2016