Slovensko privíta najlepších európskych Masters cyklokrosárov

Slovenský cyklokros čaká veľká medzinárodná akcia už za niekoľko týždňov. Po úspešnej organizácii Majstrovstiev sveta v Poprade 1999 privíta tentokrát najlepších Masters cyklokrosárov z Európy Trnava.

„Myslím, že aj kategória pretekárov Masters dosahuje dobré športové výkony a preto sme sa rozhodli kandidovať na usporiadanie Majstrovstiev Európy Masters v roku 2015. Organizácie sa chopili tradiční organizátori z Olympiku Trnava a musím povedať, že prípravami predčili všetky moje očakávania. Majstrovstvá Európy Masters sa konajú na novom okruhu, ktorý plní všetky medzinárodné štandardy a má potenciál na organizáciu veľkých podujatí svetového pohára C1, CDM, ba dokonca i Majstrovstiev sveta. Okruh je naozaj skvelý, rovinatý s malými násypmi, štart i cieľ je na širokej asfaltovej ceste, obsahuje všetko, čo moderný rýchly okruh obsahovať má a sľubuje neľútostné a divácky atraktívne boje až do poslednej minúty pretekov. Organizátori nenechávajú nič na náhodu a celé prípravy majú za cieľ dosiahnuť vysoké štandardy organizácie minimálne na úrovni eliťáckej C1-tky. Všetko je pripravené naozaj na jednotku a z môjho pohľadu to budú suverénne najlepšie Majstrovstvá Európy Masters v cyklokrose v histórii“ zhodnotil doterajšiu prácu organizátorov predseda cyklokrosovej komisie Martin Fraňo.

A5mini

Všetky podmienky štartu sú zverejnené na oficiálnej webovej stránke podujatia  http://www.masterschampionships.sk/ . Každý držiteľ licencie Masters splňajúci podmienky je na štarte vítaný. Štartovné sa platí až priamo na mieste, kde prebieha kontrola licencií v piatok podvečer podujatia. Je však nevyhnutné sa prihlásiť dopredu cez registračný formulár na webe podujatia. Trnava má tradične dobré poveternostné podmienky v novembri, takže sa očakáva i prívetivé počasie, aj keď cyklokrosári sú zvyknutí na všetky vrtochy počasia.

IMG_1990

V súčasnosti organizátori už prijímajú prihlášky z celej Európy a ja verím, že sa na podujatí zúčastní množstvo Slovákov, Čechov i Maďarov, ktorí radi a často štartujú na Slovensku, pretože paradoxne z týchto štátov máme najmenej online registrácií. Z dôvodu zabezpečenia možnosti štartu preto vyzývam na skorú registráciu všetkých zúčastnených cez online systém na webstránke podujatia“ upozornil na prihlasovací postup Martin Frańo a pokračoval: „Budú to naozaj skvelé preteky, ktoré dávajú možnosť bojovať o oficiálne tituly majstrov Európy úplne všetkým. Pripomínam, že o tituly budú bojovať nielen muži, ale i ženy s licenciou masters. Trať je dostatočne rýchla i technická, sľubuje veľmi napínavé boje. I Slovensko bude mať veľkých favoritov na zisk titulu majstra Európy. Ondrej Glajza, Robert Glajza, Milan Barényi, Branislav Kacina, či strieborný medailista z minuloročných ME i MS Ladislav Longauer sú obrovskými favoritmi na domácej pôde vo svojich kategóriách. Prekvapiť však môžu i ostatní Slováci, ktorí určite zabojujú o zisk čo najväčšieho počtu cenných kovov a verím, že sa dočkáme aj historicky prvého slovenského majstra Európy Masters v cyklokrose. Podobné trate však veľmi sedia i Čechom a Maďarom, ktorí to majú veľmi blízko. Bude to stret so západnými pretekármi na trati, ktorá podľa môjho názoru skôr dáva výhodu Stredoeurópanom pred Belgičanmi, či Francúzmi, ktorí sa už na súperenie chystajú. Nehovoriac o výhode takmer domáceho blízkeho prostredia. Už v piatok je možné absolvovať oficiálne tréningy a pripraviť sa na sobotňajšie boje. Odovzdávať dresy a medaily bude generálny sekretár UEC Enrico Dela Casa. Verím, že všetci účastníci využijú aj možnosť sobotňajšej afterparty a nedeľňajšieho štartu na pretekoch BIKEPRO Slovenského pohára , kde sú tiež samozrejme vyhlásené Masters kategórie ako zvyčajne“.

Milan Barényi  Branislav Kacina

Henrich Stuhl   Ondrej Glajza st.

Foto: cxsvk