V Maďarsku slovenskí cyklokrosári opäť na stupňoch víťazov

4. kolo Maďarského pohára „SUPERCROSS“ bolo zorganizované v prihraničnom Šalgotarjáne, čo využili pretekári z Popradu, Nitry, Banskej Bystrice a Zvolena na predĺženie si cyklokrosovej sezóny, ktorá sa na Slovensku skončila Majstrovstvami Slovenskej republiky v Košiciach. Najpočetnejšiu skupinu pretekárov priviezol do Šalgotarjánu Jozef Nazarej, tréner UNITREK BIKE TEAM Poprad. „ Sľúbil som mojim zverencom, že sa zúčastníme pretekov v zahraničí, blízko našich hraníc, absolvovali celý BIKEPRO Slovenský pohár a včera MSR, tak tieto preteky som zaradil ako Mikulášske, ale súťažilo sa na „ostrie noža“, nebola to žiadna prechádzka. S výkonmi som spokojný, v kategóriách, v ktorých štartovali, obsadili miesta na stupňoch víťazov, v dvoch prípadoch tie najvyššie.“

Preteky boli organizované v mestskom detskom tábore, kde pretekári mali všetko zabezpečenie, kanceláriu pretekov, jedáleň, parkovanie a pod.. Trať bola technická, s umelými a prírodnými prekážkami a prechodom cez pieskovisko, čo na Slovensku prakticky úplne vymizlo. Z pohľadu účastníka a pozorovateľa mám dojem, že u našich južných susedov sa latka organizácie pretekov a prípravy tratí do značnej miery zvýšila, čo je odrazom organizovania našich pretekov, veľa k nám chodia, pozorujú, učia sa. Zvýšila sa aj výkonnostná úroveň pretekárov, ktorá je v elitnej kategórii a U23 takmer porovnateľná s úrovňou našich pretekárov.

V tejto kategórii sme mali na štarte jedného zástupcu slovenského cyklokrosu, Jozefa Palčáka, CK Banská Bystrica, ktorý skončil na peknom treťom mieste za víťazom Jánosom Pelikánom, Utensilnord a druhým v poradí Mike Carriganom, Van Dessel/ Velocolour. Jozef po pretekoch povedal: “ Na štarte nás zoraďovali podľa priebežného poradia, ja som bol prvýkrát, takže som stál úplne vzadu. Stálo ma veľa síl prepracovať sa aspoň na tretie miesto, prvých som vôbec nevidel, mali veľký náskok.“

V kategórii 17 ročných na druhom mieste skončil Oliver Jánoš, 4. Samuel Mičian, 5. Adrián Stein, 6. Adam Nazarej, všetci UNITREK BIKE TEAM Poprad, vyhral Maďar Vas Balazs, Merida Maraton team.

V kategórii dievčat 17 ročných zvíťazila Katarína Nazarejová, UNITREK BIKE TEAM Poprad.

Vynikajúco si so súpermi poradili a zvíťazili, mladší žiak, Samuel Fedor, Unicom Zvolen, masterák 3, Ladislav Longauer, CK Banská Bystrica, druhý v tejto kategórii skončil Vlastimil Illík, CK Nitra, v kategórii 19 ročných Filip Kušnír, UNITREK BIKE TEAM Poprad, tretí skončil Mário Ondruš, UNITREK BIKE TEAM Poprad.

Konečná bilancia na stupňoch pre víťazov: 4x prvé miesto, 2x druhé miesto, 2x tretie miesto.

Text : Ladislav Longauer