Víkendové C1-tky

Počas víkendu naši cyklokrosári pretekali na dvoch pretekoch UCI v kategórii C1. Najprv v sobotu štartovali na TOI TOI CUPe v Českom Uničove, kde statočne v ťažkom blatistom teréne bojoval aktuálny majster Slovenska Martin Haring. Od samého začiatku sa držal na tretej pozícií, ale neskôr sa prepadol na šiestu pozíciu, ktorú si udržal až do samotného finišu. Pripísal si 20 UCI bodov a v konečnom hodnotení TOI TOI CUPu sa posunul na konečnú štvrtú priečku. V kategórii Mužov Elite sme mali ešte ďalších zástupcov, kde si tiež skvele počínal Šimon Vozár, ktorý obsadil 11. priečku, Matej Ulík skončil 15-ty a Ondrej Glajza 16-ty.

Medzi ženami obsadila Tereza Medveďová šieste miesto a Natália Glajzová miesto osemnáste.

Ihneď po pretekoch v Uničove sa reprezentácia presúvala do švajčiarskeho Eschenbachu na ďalšie preteky zo série EKZ CrossTour, kde ich už čakala trojica mládežníkov, juniori Jakub VarhaňovskýOliverom Jarošom a kadet Samuel Hollý.

Vo Švajčiarsku sa našim až tak nedarilo, keď na zamrznutej strmej trati v kategórii Muži Elite obsadil Šimon Vozár 23. miesto, Martin Haring  28. miesto a Matej Ulík 29. miesto. Tatiana Jaseková skončila medzi ženami na 19. mieste. Z juniorov nám nedošiel do cieľa ani jeden pretekár, ale za to skvele reprezentoval Samuel Hollý, ktorý medzi kadetmi obsadil skvelé 7. miesto.

Oliver Jaroš: „Veľmi som chcel dokončiť preteky, ale bohužiaľ, štyri kolá pred cieľom som mal pád, kde som si udrel koleno tak, že už som ďalej pokračovať nemohol. Je to veľká škoda, lebo o týždeň nás čaká svetový pohár v Namure, tak dúfam, že sa to dá do poriadku.“

Jakub Varhaňovský: „Trať bola zamrznutá a veľmi hrboľatá. Hneď v prvom kole som mal technické problémy, a keďže som tam nemal svoj náhradný bicykel, musel som využiť iný. Posed mi veľmi nesadol, na zľadovatelom povrchu to bolo veľmi nebezpečné a nechcel som riskovať zranenie, keďže rovno zo Švajčiarska odchádzame na sústredenie do tepla a následne na svetový pohár. Reprezentovanie na sveťákoch a kvalitná príprava sú pre mňa prioritou, a preto som sa rozhodol preteky radšej vzdať a neriskovať zranenie. Dosť smoly som si zažil vo vlaňajšej sezóne a aj začiatkom tejto.“

Trať bola vďaka vrstve blata na zamrznutom podklade dosť zradná, no napriek tomu sa mi až na jeden nepríjemný šikmý zjazd šlo dobre. Bohužiaľ som pred koncom prvého okruhu namotala prehadzovačku, a keďže to bolo kúsok za depom, poriadne som si zabehala a stratila veľa času. Zvyšok pretekov som prešla na trénerovom biku, a keďže meniť som nemala už za čo, musela som raz aj zastaviť a čistiť šalter, aby nedopadol, ako ten môj. Škoda, mohlo to dopadnúť lepšie,“ povedala Tatiana Jaseková.

Text: MV   Foto:  Radsportphoto.net