Zlato z Tábora si odnáša najmladší pretekár, najlepší na MS z našich Ulík

Pretekmi elitnej kategórie mužov vyvrcholili tohtoročné Majstrovstvá sveta v cyklokrose. Novým nositeľom dúhového dresu v kategórii elite sa stal najmladší pretekár zo 60 štartujúcich, Holanďan Mathieu VAN DER POEL pred Belgičanom Wout VAN AERTOM a Holanďanom Larsom VAN DER HAAROM. Najvyššie umiestnenie zo slovenských reprezentantov tejto kategórie mal trojnásobný Majster Slovenska Martin Haring, ktorý prišiel do cieľa na 31.pozícii so stratou 05:29.

Ešte pred nimi boli doobeda na programe preteky kategórie U23, v ktorých získal prvé zlato pre favorizovaných Belgičanov Michael VANTHOURENHOUT, pred Laurensom SWEECKOM (B) a Stanom GODRIENOM (NL). Náš Ondrej Glajza prišiel pre veľké technické problémy už v prvom kole na 38.mieste so stratou 05:47 na víťaza.

Medzi našimi cyklokrosármi momentálne nemáme pretekára na medailové umiestnenie,“ povedal na margo účasti na svetovom šampionáte Martin Fraňo, predseda cyklokrosovej komisie. „Na druhej strane sme chceli najmä mladým chalanom sprostredkovať príležitosť nazbierať skúsenosti z vrcholného podujatia. Výkonnostne boli dobre pripravení najmä Matej Ulík a Marting Haring. Obaja však doplatili na štart z nevýhodnej pozície,“ dodáva a ďalej pokračuje: „Celkovo však hodnotím ich výsledky ako štandardné, dokonca v niektorých prípadoch lepšie ako v minulosti. U Haringa je to najlepší výsledok zo svetového šamionátu.

Každé preteky sa jazdili na inom podklade. Včera to vďaka zmrznutej zemi bolo veľmi tvrdé a rýchle, dnešný podklad bol ťažký, mäkký, podmáčaný, ktorý práve viac vyhovuje Ulíkovi,“ zhodnotil preteky reprezentačný tréner Róbert Glajza. „Chalanov sprevádzali technické problémy, Ondrej Glajza už po pol kole namotal „šalter“ a dlho musel dobiehať do depa. Podarilo sa mu dotiahnuť na skupinu, jeho strata však už bola veľká na lepší výsledok,“ dodal.

Pozitívne hodnotím i umiestnenie Janky Keseg Števkovej, ktorá mala túto sezónu v cyklokrose len pár štartov, napriek tomu dokázala zajazdiť dobrý výsledok,“ doplnil celkový dojem z tohtoročných majstrovstiev sveta Martin Fraňo.

Slovensko malo na týchto majstrovstvách zastúpenie v podobe 12 pretekárov. Najlepšie umiestnenie dosiahol Matej Ulík, ktorý v kategórii juniorov prišiel do cieľa na 22.mieste so stratou 03:03 na víťazného Dána Simona Andreassena.

Medzi ženami zvíťazila favorizovaná mladučká Francúzka Pauline Ferrand Prévot, úradujúca Majsterka sveta z pretekov na ceste, ktorá za sebou nechala víťazku svetového pohára v cyklokrose Belgičanku Sanne Cantovú a Holanďanku Marianne Vosovú. Naša Janka Keseg Števková prišla do cieľa na 26.mieste stratou 04:21min na víťazku.