BIKEPRO Slovenský pohár v cyklokrose nabral správny smer

Začiatkom mesiaca december 2015, Majstrovstvami Slovenskej republiky všetkých vekových kategórii v cyklokrose, ktoré sa konali prvýkrát v histórii v Košiciach, bola na Slovensku ukončená cyklokrosová sezóna, zastrešená BIKEPRO Banská Bystrica trinástimi kolami, vrátane Majstrovstiev SR.

BP-banner

Úspešná, či naopak sezóna, súťaž, plná otáznikov, organizačných, technických problémov, prebiehajúca v podtóne „ pre koho to robíme“, „ k čomu je to dobré“, „ v blate, daždi na bicykloch“, „ neprídu pretekári „ a pod. ?

Môžeme smelo povedať, že tohtoročná cyklokrosová sezóna, s kvalitnou súťažou dopadla na výbornú.

Hovorí sa, ako je súťaž pripravená, taký je jej priebeh od začiatku do konca. V snahe kvalitnej prípravy sa komisia cyklokrosu SZC pri tvorbe kalendára zamerala na výber organizátorov, ktorí tradične vedia zorganizovať preteky v cyklokrose na vysokej úrovni , xRoad Bánovce nad Bebravou, ŽP ŠPORT a. s. Podbrezová, Olympik Trnava , ale aj, aby pretekmi bolo územne pokryté celé Slovensko, preteky boli na západe Slovenska / Bratislava – Budúcnosť nádejí, Dolná Krupa – BMX Zeleneč, Trnava – Slávia ŠG Trenčín, Olympik Trnava, Bánovce nad Bebravou /, v strede Slovenska / Podbrezová, Raková, Terchová – Biking Raková, Malinô Brdo – KNAC Ružomberok /, na východe Slovenska / Levoča – Cyklo Spiš, Poprad – Unitrek Bike Team, Košice M SR – Pro Sport /.

Je naozaj potešiteľné a svedčí to o úrovni zodpovednosti jednotlivých žiadateľov o organizovanie BIKEPRO Slovenského pohára, že boli zorganizované všetky kolá, nik z kalendára, ako sa hovorí „neodskočil“, a tým do značnej miery znehodnotil súťaž.

Najagilnejším organizátorom v tomto roku, CK Olympiku Trnava, patrí veľké, ale veľké poďakovanie. Okrem kola BIKEPRO SP zorganizovali po prvýkrát v histórii Slovenska Majstrovstvá Európy Masters, preteky na vysokej organizačno – technickej, spoločenskej, športovej úrovni, ktoré Medzinárodná európska cyklistická federácia / UEC / hodnotí ako najlepšie zorganizované ME Masters v histórii ich organizovania. Pre Slovenskú republiku naši „masteráci“ vybojovali dva krásne tituly, 3x druhé a 1x tretie miesto. Areál zdravia na Čajkovského ulici má vynikajúce parametre cyklokrosových tratí, tie, ktoré sú kladené na preteky najvyšších kategórií.

IMG_7746   IMG_8083

Na vynikajúcej úrovni boli zorganizované Majstrovstvá Slovenskej republiky v Košiciach, trať spĺňajúca, ako v Trnave, kritéria požadované na preteky najvyšších kategórií. Trnava, či Košice si takýmto spôsobom, podotýkam, nielen z toho dôvodu, že majú trate s požadovanými parametrami, ale hlavne, že po organizačnej stránke nesklamali, nepriamo pozvali cyklokrosovú svetovú, či európsku pretekársku špičku aj na budúci rok. Bolo by na škodu veci, nechať takúto možnosť nevyužitú.

ŽP ŠPORT a. s. Podbrezová sa držala aj tohto roka tradície, popri Slovenskom pohári organizovať Svetový pohár UCI – C2 kategórie a umožniť našim pretekárom získať cyklokrosové body v ratingu UCI. Opäť preteky zorganizované na vysokej organizačnej, technickej, športovej a spoločenskej úrovni.

Splniť organizačné, technické nároky, vyplývajúce z pravidiel UCI, SZC pre cyklokros, súťažného poriadku, nebola pre každého organizátora jednoduchá záležitosť. Vybrať lokalitu s parkovacími priestormi, postaviť perfektnú pretekársku trať, zabezpečiť miestnosť pre registráciu pretekárov, prácu rozhodcov, šatne, sprchy, dotiahnuť elektrinu, zabezpečiť vodu na umývanie bicyklov, postaviť pódium, a množstvo iných vecí, si vyžiadalo u každého veľa úsilia, práce, času, ktorý nikto nikomu nenahradí, a verím, že aj niekoľko prebdených nocí. V konečnom zúčtovaní môžeme skonštatovať, že katastrofálny krach sa našťastie nekonal.

V pozitívnom zmysle slova sa ukázala práca traťového komisára, ktorý „kočíroval“ stavbu pretekárskych tratí s dôrazom na bezpečnosť pretekárov, na splnenie tých základných požiadaviek pre súťaž Slovenského pohára, pre UCI-C2 a MSR sú náročnejšie kritériá. Sú za nami časy behania s bicyklom na pleci aj 400 m, prejazdov cez oráčiny, potoky, po kameňoch, koreňoch, v hustých lesoch, blúdenia. Máme slovenské špecialitky, „Jánošíkov slimák“, „Gajdošíkové šikminy“, ktoré preteky obohacujú, avšak nie sú v rozpore s požiadavkami na cyklokrosovú trať. Stalo sa samozrejmosťou, na tratiach postavené zdvojené depá, trať vytýčenú kolíkmi, páskami, na nej umelé, či prírodné prekážky, v súlade s pravidlami cyklokrosu UCI, SZC. Trate pestré, profilovo aj čo sa týka podkladu, je však čo zlepšovať, hlavne to, aby sa veľká pozornosť venovala tzv. predpríprave tratí. Deň pred pretekmi zistenie, že na trati je veľa skál, koreňov, krtincov a tráva vysoká po kolená, ktorú sa podarí, ako tak pokosiť, ale už nie pohrabať, je zlé.

IMG_5676   IMG_0207

Ako odpoveď na prípadné otázky hore vyššie spomínané je ľahká a jednoznačná odpoveď. Cyklokrosové preteky sú organizované po celom svete a zažívajú obrovskú popularitu, masmediálny boom, divácky ošiaľ a pretekársku konkurenciu. USA, Japonsko, štáty západnej Európy sú toho jasným a nezmazateľným dôkazom. Desaťtisíce divákov, preteky organizované na štadiónoch, vo večerných hodinách, samozrejme nie každé, to divákov a masmédiá priťahuje.

Na Slovensku ošiaľ až taký nie je, ale cyklokros sa prudko rozvíja, naša súťaž má vynikajúce referencie v zahraničí, je akceptovaná, čomu svedčí bohatá zahraničná účasť.

Tohto roku dominovali, čo sa týka účasti pretekárov žiacke kategórie chlapcov a dievčat, rekordný počet 101. Pribudlo masterákov, ostatné kategórie počtom na úrovni predchádzajúcich ročníkov.

BIKEPRO Slovenský pohár je vynikajúcou príležitosťou pre pretekárov všetkých vekových kategórii predĺžiť si pretekársku sezónu z cesty, MTB, pre špecialistov, cyklokrosárov, možnosť prípravy na svetové a európske preteky, pretekári v pretekoch získavajú nové technické zručnosti, jazda v blate, piesku je ako stvorená. Túto ponuku každý organizátor pretekov pretekárom dáva, je na nich a ich tréneroch, ponuku prijať alebo nie, je fajn, že počet zúčastnených klubov sa ustálil na čísle 81.

V technickom zabezpečí, hlavne pre prácu rozhodcov neboli všade vytvorené optimálne podmienky, aby títo mohli nerušene a bezchybne pracovať. Ich práca je náročná, vyžadujúca 100 % sústredenie, vyžaduje sa od nich rýchlosť zverejnenia výsledkov, bezchybnosť. Pre túto prácu potrebujú, aby sme im vytvárali z roka na rok lepšie a lepšie podmienky.

Záverom, som pevne presvedčený, že záujem o preteky v cyklokrose zo strany organizátorov a pretekárov v budúcom roku nepoľaví. Komisia cyklokrosu SZC v nárokoch na preteky tiež, už teraz sú na papieri návrhy, námety pre budúcoročnú sezónu, na ktorú sa opäť tešíme.

Text : Ladislav Longauer

Foto: Karol Mjartan, cxsvk