Boj o majstrovské tituly v Krupine ukončil domácu cyklokrosovú sezónu

Tradične posledným kolom Slovenského pohára v cyklokrose boli majstrovstvá Slovenska vo všetkých kategóriách. Keďže klimatické pomery na Slovensku často nedovoľujú usporiadať pekné podujatie v UCI stanovenom termíne v januári, keď u nás „hrozí“ aj pol metra snehu, na základe výnimky sa Majstrovstvá SR konajú v prvej polovici decembra.

„Po dlhej tradícii MSR v Prievidzi sme sa rozhodli rotovať organizátorov tak, aby sa každý rok MSR konali na inej trati, v inej časti Slovenska a samozrejme právo organizácie dostali tí najlepší organizátori z predchádzajúcich rokov. Po predvlaňajšej Trnave a vlaňajších Košiciach boli majstrovstvá pridelené na stred Slovenska do Krupiny, kde sa konali už po niekoľkýkrát v histórii,“ zhodnotil zámer komisie člen ŠTK Marek Varhaňovský.

Preteky sa konali v nádhernom zimnom počasí, v bezvetrí a bez jediného obláčika. Slnko roztopilo rannú námrazu a na trati sa v technických úsekoch vytvorilo veľmi šmykľavé blato, čo sľubovalo zaujímavé okamihy a vyžadovalo výbornú techniku od samotných pretekárov, čo sa do bodky naplnilo. Napriek zradnému klzkému podkladu a množstvu pádov sa žiadne veľké prekvapenia nekonali a takmer v každej kategórii zvíťazil papierový favorit.

Najskôr sa na trať vydali mladší žiaci, starší žiaci a žiačky s kadetkami. V mladších žiakoch si počínal neohrozene suverén tohtoročnej sezóny Matthias Schwarzbacher (ŽP Šport a.s.), ktorý si už siedmym tohtoročným víťazstvom zabezpečil jasne titul majstra Slovenska. Zároveň suverénne zvíťazil v celkovom poradí Slovenského pohára. Zo striebornej medaily sa tešil Samuel Fedor (UNICOM Zvolen) a bronz bral Michal Šichta (KPHC Turčianske Teplice). Straty medzi najmladšími boli v ťažkej blatistej trati veľké, no mladí chlapci bojovali veľmi srdnato a s veľkým sebazaprením.

Medzi staršími žiakmi sa čakal tvrdý boj medzi dvojicou Tomášom Opetom (PROefekt team) a Lukášom Kunštárom (ŽP Šport a.s. Podbrezová). Aj keď po štarte sa Opet na máličko súperovi vzdialil, nakoniec nedokázal svojho úspešnejšieho súpera poraziť a z víťazstva v celkovom rebríčku pohára, ako aj titulu majstra Slovenska sa tešil Kunštár. Opet si rovnako ako v pohári prišiel po striebro a na tretiu priečku odsunul Christiana Haasa (ŽP Šport a.s. Podbrezová).

Rovnako ako vlani, tak i v tomto roku potešila vysoká účasť žiačiek a kadetiek. Majsterkou Slovenska sa stala Radka Paulechová (CyS – Akadémia Petra Sagana), ktorá v celej sezóne nenašla premožiteľku a rovnako suverénne zvíťazila v celkovom poradí SP. Na MSR ju však trochu potrápila mladučká oddielová kolegyňa Tereza Kurnická, bronz získala Katarína Nazarejová (CKM Poprad).

V druhej vlne štartov čakala ešte viac rozrytá a blatistá trať kadetov a ženy s juniorkami. Suverén sezóny Samuel Hollý (CKM Poprad) nedal súperom šancu a získal double titul i celkový triumf v pohári. Na druhom mieste skončil Matúš Baniar (Cyklistický klub Pravenec) a na treťom Dávid Sikora (CyS – Akadémia P. Sagana). Ženy a juniorky boli prvou kategóriou, ktorá si pripisovala aj UCI body. Výborne odštartovala Tereza Medveďová (Cyklistický team Firefly), ktorá viedla od štartu a získavala najmä skvelou technikou. Janka Keseg Števková (Outsiterz) však bojovala a nechcela sa vzdať. Po chybách Medveďovej sa na ňu dotiahla a nakoniec ju dokázala zlomiť a obhájila titul majsterky SR. Medveďová skončila druhá. Bronzom na majstrovstvách Slovenska si poistila celkový triumf v pohári Tatiana Jaseková (Bikepro SK, s.r.o. Banská Bystrica).

V tretej vlne štartov sa už pretekalo oveľa rýchlejšie. Najskôr odštartovali juniori, za nimi Masters A a Masters B. Ani v junioroch sa žiadne prekvapenie nekonalo. Suverénne zvíťazila slovenská jednotka Jakub Varhaňovský pred Lukášom Kubišom (obaja ŽP Šport a.s. Podbrezová), tretí skončil Martin Chren (CK Olympik Trnava). Celkový víťaz pohára Matej Blaško (CyS – Akadémia Petra Sagana) sa do bojov pre chorobu nezapojil.

V kategórii Masters A sa čakal súboj pretekárov, ktorí len v ranných hodinách prišli z majstrovstiev sveta v belgickom Mole. Fantastický víkend previedla mašina Milan Barényi (Trek KCK Oslany), keď po včerajšom bronze z majstrovstiev sveta nedal súperom v Krupine šancu a získal zlato na majstrovstách Slovenska. Sezóna pre Milana bola ako z partesu, keď pridal ďalší cenný kov k titulu majstra Európy z Trnavy. Striebro podľa predpokladov vzal starý lišiak Robert Glajza (CK Banská Bystrica), ktorý po vyváženej a taktickej jazde vydržal až do konca a nezopakoval tak prepad z majstrovstiev sveta, keď o medailu prišiel smolne v závere. Tretí skončil Juraj Karas (PROefekt Ghost team). Na celkového víťaza Slovenského pohára Braňa Kacinu (Climberg šport team) zostala len nepopulárna štvrtá pozícia.

Medzi staršími Masters B rovnako s prehľadom zvíťazil exmajster sveta Ondrej Glajza st. (ŠK „TATRY BIKE TEAM“ – CYKLOMAX), ktorý suverénne zvíťazil aj celkovo. Striebro získal Jaroslav Buchtík (Športservis Team) a bronz Henrich Stuhl (Autocentrum Veľký Krtíš).

Čerešničkou na torte bol súboj najlepších mužov. Diváci čakali, či sa podarí niekomu pretrhnúť už štvorročnú sériu Martina Haringa (Dukla Banská Bystrica) v rade. Od štartu sa na čele usadila dvojička Haring a Ondrej Glajza ml. (Johnson Controls AŠ M. Boleslav). Chvíľu sa zdalo, že má Glajza dokonca v technických pasážach navrch. V treťom kole však zaútočil agresívnym štýlom Haring a súperovi sa vzdialil. Tempo nepovoľoval a svoj náskok neustále zvyšoval. Po viacerých chybách Glajzu sa naňho dokonca dotiahol Šimon Vozár (Cyklistický team Firefly), ktorý až do cieľa jazdil na druhej priečke ako najlepší dvadsaťtrojkár. Z piateho titulu majstra Slovenska sa nakoniec suverénne tešil Martin Haring. Cieľovú pásku na druhom mieste a zo zisku zlatej medaily medzi dvadsatrojkármi sa tešil Šimon Vozár. Tretí skončil Ondrej Glajza, strieborný medzi eliťákmi. V súboji o ďalšie dvadsaťtrojkárske medaily sa nakoniec striebro dostalo na krk Mateja Ulíka (Obecný športový klub TATRAN, Liptovská Osada), ktorý pásku preťal na štvrtej pozícii, celkovo piaty a bronzový v U23 skončil Jakub Kurty (ISAKO šport). Na šiestej priečke nakoniec preteky dokončil bronzový eliťák, matador Václav Metlička (3xV team).

„Mám z tohto titulu veľkú radosť. Je pravda, že práve v Krupine som sa stal po prvýkrát eliťáckym majstrom SR. Vtedy to bol súboj až do posledných metrov s Robom Gavendom. Husté blato a zákruty mi až tak nevyhovujú, trochu som sa obával, čo sa po štarte aj ukazovalo. Mali sme však s trénerom jasnú taktiku, skúsiť sa na hrubý výkon zbaviť všetkých súperov čo najskôr. Prvú vlnu nástupu však Ondrej Glajza odrazil, no nechcel som nechať nič na náhodu. Potom, ako som trochu predýchol, som zaútočil znova a zlomil som ho. Záver som si už kontroloval a z tohto piateho titulu mám veľkú radosť. Nie je ľahké pretekať, keď sa nič iné ako víťazstvo odo mňa neočakávalo. Teraz zostáva kvalitná príprava, účasť na pretekoch SP s vrcholom majstrovstvami sveta,“ povedal čerstvý majster Slovenska Martin Haring.

Majstrovstvá Slovenska ukončili peknú domácu sezónu. Organizátori z Krupiny opäť pripravili nádherné a zaujímavé preteky. Počasie bolo krásne slnečné, pre divákov veľmi atraktívna trať, ťažká a technická, množstvo zaujímavých momentov a pádov. Napriek tomu vo všetkých kategóriách zvíťazili favoriti, nekonalo sa žiadne prekvapenie, teda zaslúžene zvíťazili najlepší, tí, ktorí to aj počas celej sezóny preukazovali. V mnohých prípadoch práve tí, ktorí zvíťazili v celkovom poradí Slovenského pohára. Verím, že sa naplní náš plán, zaradiť vybraných 5 kôl SP zároveň do kalendára UCI v budúcom ročníku, aby mali väčšiu možnosť slovenskí muži, ženy a juniori pretekať doma o UCI body. Krupina, ako jeden z najlepších slovenských organizátorov, snáď bude jedným z týchto vybraných slovenských pretekov. Určite chceme pokračovať v rotácii organizátora MSR, okamžite začneme s výberom organizátora budúceho ročníka. Je pred nami veľká výzva, chceli by sme na rok 6 UCI pretekov v rámci SP, z toho 5 UCI C2 pre mužov, ženy a juniorov a samozrejme UCI bodovaný majstrák. Toto by znova mohlo posunúť seriál o level vyššie a podstatne zvýšiť športovú úroveň pretekov. Aj keď príprava reprezentantov smerom k MS je v plnom prúde, domáca sezóna skončila a v danej veci začneme okamžite konať,“ zhodnotil záver súťaže predseda cyklokrosovej komisie Martin Fraňo.

Predbežne sme si stanovili nominácie na najbližšie svetové poháre cez Vianoce, po ktorých určíme definitívnu nomináciu na majstrovstvá sveta v jednotlivých kategóriách. V Krupine nikto výrazne neprekvapil, každý zhruba potvrdil svoju celosezónnu výkonnosť. Verím, že práve tí najlepší sa ešte o trochu posunú vyššie, aby dokázali viac konkurovať v medzinárodnej konkurencii na MS. Čaká nás ešte dostatok štartov a záverečná príprava na vyladenie formy,“ povedal reprezentačný kormidelník Robert Glajza.

Text: MF      Foto: cxsvk, Jaroslav Maliňák (Cycling-Info) a Marian Veverka (viac foto TU alebo náš Facebook)