Druhý ročník ME masters v cyklokrose v Trnave prekonal očakávania

Po zavedení kategórie Masters do programu európskych šampionátov v cyklokrose a nie veľmi úspešnom debute v Taliansku, kde sa predstavila len veľmi malá európska konkurencia, sa po náročných rokovaniach podujal vlani na organizáciu agilný klub Olympik Trnava na čele s Bohušom Kujovičom. Vlaňajšia premiérová organizácia dopadla na výbornú a tak sa Trnava uchádzala o opätovnú organizáciu Majstrovstiev Európy Masters aj v tomto roku. Organizačná skupina na čele s Bohušom Kujovičom, Ľubošom Chrenom a Katarínou Ďurkovou chcela zopakovať úspešný vlaňajší ročník, ba dokonca vylepšiť maličkosti v organizácii, čo sa im do bodky podarilo.

Aj z dôvodu lepšieho počasia po dohode s UEC sa konanie podujatie presunulo takmer o mesiac skôr, čo malo za následok zvýšenú divácku kulisu a príjemnejšie počasie. Aj keď Trnavu kváril veľmi hustý dážď niekoľko dní pred štartom podujatia, ktorý znepríjemňoval organizátorom stavbu trate, v deň D vyšlo slnko a Trnava privítala priaznivcov cyklistiky zo 16 krajín Európy. Medzi nimi samozrejme nechýbali ani slovenskí pretekári, ktorí chceli minimálne zopakovať vlaňajšiu medailovú zbierku.

V dopoludňajších hodinách sa predstavili najstarší pretekári a pretekárky nad päťdesiat rokov. Slovensko malo svojich zástupcov aj v týchto kategóriách. Obhajca striebra Ladislav Longauer sa hotoval na ľúty boj o zlato, no nakoniec sa musel uspokojiť so striebrom, rovnako ako vlani.

„Môj najväčší súper Paul Graf bol dnes neprekonateľný. Necítil som sa optimálne a už po prvom kole bolo jasné, že naňho nik nemá. Sústredil som sa preto na boj o striebro. Paul Graf šiel výborne a zlato si zaslúžil, dokonca v súboji s pretekármi z mladšej kategórie bojoval až do cieľovej pásky o víťazstvo. Chcel som titul, no musím sa objektívne uspokojiť aj so striebrom. Na Majstrovstvá sveta v Mole sa chcem zodpovedne pripravovať a skúsiť využiť šancu opäť,“ povedal v cieli matador banskobystrickej cyklistiky Ladislav Longauer.

V kategórii nad päťdesiat rokov sme mali rovnako svojich favoritov. Bohužiaľ, nie všetci mali svoj deň. Ondrej Glajza neodštartoval dobre, Henrich Stuhl mal dokonca technické problémy, vyzul galusku a prepadol sa hlboko. Miroslav Kováčik síce odštartoval výborne, no postupne sa prepadal. Nakoniec využil svoje bohaté skúsenosti Ondrej Glajza a postupne sa prepracoval na bronzovú priečku. Kováčik skončil desiaty, Haas pätnásty, Hulej dvadsiaty, Janák dvadsiaty prvý a Stuhl preteky nedokončil v konkurencii 25 štartujúcich pretekárov z celej Európy.

V kategórii 55-59 ročných obsadil Ivan Drha piate, Milan Jánošík deviate, Jozef Tahotný desiate, František Kujovič trináste, Jozef Potok pätnáste a Marián Gálik dvadsiate miesto.

Po poludňajšej prestávke, ktorú pretekári využili na rozjazďovanie sa na trati a diváci na občerstvenie, ktoré pripravili organizátori naozaj po domácky. Všetkých čakali domáce koláče a zákusky, či ručne natretý chlieb s pomazánkou, ktorý ukazoval príslovečnú slovenskú pohostinnosť. Samozrejme nechýbalo čapované pivko, kofola, kávička, či zmes belgických špecialít v stánku našich belgických priateľov.

V popoludňajších hodinách začala štartom najočakávanejšia kategória, 40-44 a 45-49 roční, kde sa vlani Slovensko tešilo z dvoch titulov majstra Európy. Rovnako aj v tomto roku dvojica Milan Barényi a Róbert Glajza odštartovala výborne. Barényi sa okamžite ujal vedenia a hneď v prvom kole sa vzdialil všetkým súperom. Nikomu nedal žiadnu šancu a tešil sa z obhajoby titulu majstra Európy v kategórii 40-44 ročných. Peter Koňos skončil desiaty a Juraj Vrbík osemnásty.

Róbert Glajza jazdil veľmi takticky a súperov na medailu si strážil. Potom však urobil nepochopiteľnú chybu a zamotal sa do pásky. Týmto stratil kontakt s čelom a keď svoju chybu pri prenasledovaní zopakoval, zdala sa byť medaila stratená. Nenadarmo je to však taktik na pohľadanie, dokázal sa vrátiť do čela a ďalšiemu titulu snáď chýbalo len kolo navyše. Do cieľa dorazil na druhom mieste s maličkou, niekoľko sekundovou stratou na víťaza. Výborný výsledok ukázal v tejto kategórii aj Branislav Kacina, ktorý obsadil tesne tretiu priečku v peknom súboji s Glajzom.

„Nemal som veľa natrénované, no skúsil som to hneď od štartu. Videl som, že súperi mierne zaostali, tak som pokračoval, čo to dalo až do cieľa. Nebolo to zadarmo a z druhého titulu majstra Európy mám radosť. Uvidíme, ako to pôjde na Majstrovstvách sveta,“ povedala ikona slovenského cyklokrosu Milan Barényi v cieli novinárom.

„Dnes som sa necítil veľmi dobre. Napriek tomu som jazdil vpredu o zlato. Po dvoch troch veľmi hrubých technických chybách som sa prepadol a trošku zlomil. Keď som sa vzchopil, zabojoval som a zlato mi ušlo len tesne. Škoda, no aj toto k cyklistike patrí. V danom okamžiku musím byť spokojný so striebrom,“ povedal v cieli Robo Glajza.

V záverečnom štarte sa predstavila najväčšia konkurencia, keď sa na štart postavili najmladší pretekári 30-34 a 35-39 roční. V najmladšej kategórii nemalo Slovensko zastúpenie, v tej staršej, kde sa na štart postavilo najviac, 26 pretekárov, sa po nie veľmi vydarenom štarte predral Martin Fraňo na jedenástu, Ján Skubík na pätnástu, Michal Záhradník na devätnástu a Boris Horváth na dvadsiatu prvú priečku.

Som rád, že sa Trnava podujala opäť na organizáciu podujatia. Organizátori ukázali, že vedia pripraviť nádhernú akciu, ktorú zopakovali v nedeľňajších pretekoch Slovenského pohára s rekordnou účasťou. Aj masters pretekári si zaslúžia svoju pozornosť a som naozaj veľmi rád, že zahraniční pretekári mali dobrý pocit z nášho podujatia, takmer všetci sa po vlaňajšku vrátili, ba čo viac, počet štartujúcich výrazne stúpol. Určite by sme boli veľmi radi pokračovali v tejto tradícii, no budúcoročný šampionát masters sa bude konať spoločne s elitným v susednom Tábore. Trať, zázemie a organizačná úroveň pretekov v Trnave je však slovenskou špičkou, preto verím, že na budúci rok sa na tejto trati uskutoční okrem pretekov Slovenského pohára aj podujatie zaradené do kalendára UCI. Pre ďalšie roky ešte šampionát masters pridelený nie je, môj sen je opäť posunúť ME masters do Trnavy v kombinácii s pretekmi UCI pre mužov a snáď za niekoľko rokov aj organizácia kompletných ME vrátane juniorov, mužov a masters ako tomu bude v českom Tábore. Čo sa týka zisku medailí, získali sme zlato, dve striebra, a dva bronzy, čo je porovnateľné s minulým rokom. Starší cyklisti z celej Európy ukazujú, že šport kvitne v každom veku a je naozaj veľmi potešujúce sledovať celé cyklistické rodiny plné sily a entuziazmu v pokročilom veku,“ pochválil organizátorov predseda komisie cyklokrosu Martin Fraňo.

Majstri Európy masters v cyklokrose pre rok 2016

30-34 roční: J.Graf (Švajčiarsko)

35-39 roční: O.Zelený (Česká republika)

40-44 roční: M.Barényi (Slovensko)

45-49 roční: M.Stenzel (Nemecko)

50-54 roční: G.Verhaegen (Belgicko)

55-59 roční: T.Olsson (Švédsko)

60-64 roční: B. Andersson (Švédsko)

65-69 roční: P.Graf (Švajčiarsko)

70-74 roční: J.M. Meuriot (Francúzsko)

75 a viac: G. Kerherve (Francúzsko)

Ženy:

30-34 ročné: A. Burato (Francúzsko)

35-39 ročné: Ch. Selva (Taliansko)

40-44 ročné: K.Temporelli (Francúzsko)

45-49 ročné: K. Nyback Ronnbacka (Švédsko)

50-54 ročné: T.Lang (Estónsko)

55-59 ročné: C. Borjesson (Švédsko)

Text: MF    Foto : Erik Hirner, Martin Sirotný, viac foto nájdete na facebooku