Európsky cyklokrosový „rýchlik“ bol pre Slovákov veľmi rýchly!

Na Majstrovstvá Európy v cyklokrose do nemeckého Lorsch reprezentačný tréner Róbert Glajza nominoval sedmičku cyklokrosárov, na základe nominačných kritérií pre ME s cieľom podať maximálny výkon s umiestnením minimálne do prvej polovice štartového poľa , u skúsenejších aj na vyššie priečky.
Na technicky náročnom okruhu ako prví nastúpili na štart juniori s našou dvojicou momentálne najlepších pretekárov z pohľadu Slovenského pohára. V prvej časti pretekov sa držal M. Ulík takmer na špici peletónu, ale s pribúdajúcimi kolami strácal sily, začal robiť chyby v technických častiach okruhu, až sa prepadol na

na konečnú 27. priečku, so stratou na víťazného Belgičana E. Serbyta 3:22 min. , J. Kurtyho sprevádzali technické problémy, samozrejme tým pádom nemohol podať plnohodnotný výkon, má určite na viac.

V kategórii „Youth women“, po slovensky „mladé ženy do 23 rokov „ nás reprezentovali, skúsená T. Medveďová, od ktorej sa očakávalo umiestnenie do 10-15. miesta, v kútiku duše aj vyššie, avšak jej výkon bol ovplyvnený zdravotnými problémami , čo v konečnom dôsledku stačilo na 22. miesto, strata na víťaznú Holanďanku S. Stultiensovú 2:43 min., Erike Glajzovej nemožno uprieť snahu, bojovala, je mladá, perspektívna. Získala cenné skúsenosti.

Kategória muži U23 mala byť z pohľadu našej reprezentácie, dá sa povedať výkladná skriňa. Veď Šimon Vozár a  Ondrej Glajza sú skúsení pretekári, ktorí už čo, to, vo svetovom cyklokrose majú za sebou. Žiaľ ani jednému preteky nevyšli podľa ich a tiež našich predstáv. Obidvaja majú určite na viac.

Šimon Vozár po pretekoch povedal:

„S výkonom a s výsledkom samozrejme nie som spokojný, veď, kto by aj bol, 29. miesto, strata na víťazného Belgičana W. Van Aerta 4:37 min. Okruh bol celkom fajn, technický, po štarte som sa nedostal dopredu a už nebola šanca. Veľmi ma mrzí, že som takto skončil!“

Ondrej Glajza po pretekoch povedal :

„Nebol som zdravotne v poriadku a na takýchto pretekoch, kde sa bojuje o najcennejšie vavríny záleží na každej maličkosti. Ba dokonca sa tvrdo bojuje aj na chvoste peletónu, čo som zažil dnes.“

V kategórii ženy Elite Slovenskú republiku reprezentovala Lívia Hanesová, 19. miesto

Po pretekoch povedala:

„Do prípravy som sa snažila vložiť maximum, ale akosi pociťujem celkovú únavu. Podmienky v deň pretekov boli ideálne, trať som po dvoch tréningoch počas predchádzajúcich dní poznala, ale môj výkon mal ďaleko k spokojnosti.“

Na záver dňa sa konali preteky mužov Elite kategórie C1, v ktorých prvých pätnásť pretekárov získalo UCI body. Martin Haring, ako na každých pretekoch takéhoto významu podal skvelý výkon.

Po pretekoch povedal :

„Ani dnes sa mi nepodarilo odštartovať podľa mojich predstáv, 22.miesto v nájazde na okruh je veľmi zlé, najprv som predbiehal jednotlivcov , až sa predo mnou objavila skupina , z depa mi hlásili, že je to skupina o ôsme až pätnáste miesto. S vypätím všetkých síl som sa do nej dostal. S 10. miestom som dnes spokojný aj so ziskom 10 UCI bodov, a čo ma teší, že sa mi išlo, i keď som sa v závere trápil, už lepšie .“ 

Na prvom vrchole slovenská reprezentácia neoslnila, Majstrovstvá sveta sa konajú u našich susedov v Tábore , veríme, že sa im bude dariť viac.

Druhý víkendový deň sa konali na tej istej trati Majstrovstvá Európy v kategóriách masters mužov a žien a preteky mužov Elite v kategórii C2.

Hneď ráno sa postavili na štart najstarší masteráci v jazde na 30 min. Okruh bol z rannej hmly vlhký, všade šmýkalo, na tráve, na asfalte. Medzi štartujúcimi štartoval Ladislav Longauer, ktorý získal striebornú medailu.

Po pretekoch povedal:

„V skupine sme boli až tri vekové kategórie, po štarte som jazdil na tretej pozícii, ale ako prvý v mojej kategórii. Mohutne ma povzbudzovali českí masteráci, z depa mi Martin Haring hlásil, že za nami je už medzera. V  zápale boja som urobil v každom kole chybu, raz som skončil v plote, raz som zostal stáť v prudkom výjazde a nakoniec som spadol tak nešťastne, že mi padla reťaz, Belgičan ma predbehol, zvíťazil, ja som skončil druhý. Škoda!“

Vyvrcholením dvojdňového cyklokrosového sviatku v Lorsch, boli preteky mužov Elite a U23. Na štart nastúpila trojica našich, Haring, Vozár a Glajza.

10614274_733442750064524_8442257712307570719_nPo štarte sa na 13. mieste pohyboval Vozár, čo bola skvelá východzia pozícia, na 15. mieste prvým kolom prešiel Haring, Glajza na 18. mieste, zjavne sa však z kola na kolo prepadával, až nakoniec skončil v depe a preteky vzdal. Veľmi dobre pokračovala zostávajúca dvojica a každý z nich si z kola na kolo vylepšoval pozíciu. Haring dnes išiel fantasticky, jeho jazda mala dynamiku, bola bez chýb, jazdil s ohromnou ctižiadosťou výborne sa umiestniť, čo aj dokázal, 5. miesto je vynikajúce!

Šimon Vozár si dnes tiež vylepšil pošramotenú reputáciu zo včerajších pretekov, 10. miesto v silnej konkurencii je skvelé, dokázal, že pretekať vie.

Text: Mgr.Ladislav Longauer
Foto : Kurt Van Hout facebook