Martin Haring potvrdil stúpajúcu formu v Namure

Po skončení cyklokrosovej sezóny sa najlepší slovenskí cyklokrosári presunuli do Belgicka, kde absolvovali ďalšie kolo svetového pohára CDM v Namure.

Úradujúci majster Slovenska Martin Haring potvrdil smerom k blížiacim sa Majstrovstvám sveta stúpajúcu formu. Na štart sa postavil rekordný počet 77 pretekárov z celého sveta. Tieto preteky, ktoré sú akýmsi úvodom do vianočného turné malo na štarte všetkých najlepších cyklokrosárov planéty, vrátane Američanov. Martin odštartoval tradične v druhej polovici štartovného poľa a prvým kolom prešiel na 43.pozícii, no náročná kopcovitá a silová trať mu veľmi vyhovuje. Druhé kolo dokázal zajazdiť 22.čas a posunul sa o desať priečok dopredu. Výborne zvyšoval tempo, keď v treťom kole dosiahol dokonca 8.najlepší čas a posunul sa na 21.priečku. V skupine na 21.-22.mieste odjazdil celé preteky. V poslednom kole po defekte však stratil kontakt zo skupinkou a obsadil i tak výborné 28.miesto v konkurencii nabitého štartovného poľa 77.pretekárov.

Muži Elite (70 štartujúcich): 1. Mathieu Van der Poel (Holandsko)  1:02:43, 2. Wout Van Aert +00:01, 3. Kevin Pauwels +00:07 (obaja Belgicko), … 28. Martin Haring +4:14

„Neodštartoval som síce ideálne, ale už aj to sa zlepšuje. Druhé, tretie kolo som išiel totálnu podlahu a dostal som sa do skupinky bojujúcej o 20.miesto. V záverečnom kole som mal defekt a do depa bolo ďaleko, čo ma stálo niekoľko miest vo výsledkovej listine na 22.mieste Francúza Moureya som si veril, mal som ho na lopate. Napriek tomu je to výborný výsledok pre mňa, dokázal som poraziť všetkých Čechov okrem dvojice legionárov Boroš a Šimunek. Cítim, že forma má stúpajúcu tendenciu. Po dvoch pretekoch vo Švajčiarsku na prelome rokov odcestujeme na sústredenie do tepla s reprezentáciou. Je možné, že potom zaradíme ešte jedno krátke, uvidíme, aké počasie bude u nás doma. Mojim cieľom zostáva obsadiť na Majstrovstvách sveta minimálne dvadsiate miesto aj dnes som ukázal, že je to reálne. Neustále sa po troške zlepšujem, čo ma veľmi motivuje, zhodnotil preteky Martin Haring.

V Namure, na jednej z najťažších cyklokrosových tratí, sa predstavili aj ďalší slovenskí reprezentanti, štyria juniori a dvaja muži U23. Trať akú na Slovensku ani zďaleka nemáme, strmé výjazdy, zjazdy, kde aj „na pešo“ má človek problém (popri trati sú laná na pridržiavanie divákov 😀 ).  Juniori sa držali zubami-nechtami, no na svetovú špičku zďaleka nemajú. Svet sa im vzďaľuje míľovými krokmi a pokiaľ si to chlapci neuvedomia, že len tvrdým tréningom sa dá aspoň trošku priblížiť k svetovému priemeru, tak nemá význam, aby sa zúčastňovali takýchto podujatí. To isté platí aj pre mužov do 23 rokov. Slovensko má jediného pretekára Martina Haringa, ktorý môže rovnocenne bojovať so svetovou špičkou a vyzerá to tak, že dlho nebudeme mať jeho nástupcu. Zatiaľ nás o tom nikto nepresvedčil.

Juniori (65 štartujúcich): 1. Jappe Jaspers (Belgicko), 2. Jens Dekker (Holandsko), 3. Tanguy Turgis (Francúzsko), … 55. Jakub Varhaňovský -1 kolo, 58. Ján Gajdošík -2 kolá, 64. Slavomír Kujan -3 kolá, 65. Martin Chren -3 kolá.

V kategórií muži U23 sa postavili na štart Ondrej Glajza a Šimon Vozár. Ondrej tri minúty po štarte namotal prehadzovač tesne za depom a tým pádom sa preteky pre neho skončili, nakoľko nemalo význam, aby bežal pol okruhu do depa. Šimon sa držal okolo 30.miesta, no po dvoch kolách odstúpil pre žalúdočné problémy.

Muži U23 (48 štartujúcich): 1. Eli Iserbyt (Belgicko), 2. Giole Bertolini (Taliansko), 3. Quinten Hermans (Belgicko)

Ženy (63 štartujúcich): 1. Nikki Harris (Veľká Británia), 2. Caroline Mani (Francúzsko), 3. Eva Lechner (Taliansko). Slovensko tentokrát zastúpenie nemalo.

Text čiastočne prevzatý z ckbb.sk

nam1