Milan Barényi tretí na majstrovstvách sveta v belgickom Mole

Päť slovenských cyklokrosárov sa zúčastnilo majstrovstiev sveta v belgickom Mole na už tradičnej pre Belgicko, na pieskovej trati. Gro slovenskej skupiny tvorili medailisti z Majstrovstiev Európy v Trnave, majster Európy Milan Barényi, strieborní Róbert GlajzaLadislav Longauer, bronzový Branislav Kacina, chýbal bronzový Ondrej Glajza, skupinu doplnil Milan Jánošík.

Po príchode na miesto pretekov sme absolvovali obhliadku okruhu, ktorý meral 2500 m, bol perfektne postavený s prírodnými prekážkami / piesok, prudké behavé výjazdy /, umelou prekážkou, schodmi , asfaltovým, či pieskovým povrchom, no všetko, čo majstrovská trať má mať, veď po masterákoch na nej pretekali pretekári svetového pohára C2.

Ako prvý sa na štart postavil v kategórii 65-69 roční, Ladislav Longauer so súpermi z GBR, FRA, SUI, ESP, NED, USA a GER v počte 16 pretekárov.

Laco po pretekoch povedal: „Tesne pred majstrovstvami som prechladol, doktor predpísal antibiotiká a oddych na lôžku. Po štyroch dňoch som sa ako tak „zmátožil“ a vycestoval so skupinou, odhodlaný pretekov sa zúčastniť, dokončiť ich, získať skúsenosti, pretože v Mole sa budú majstrovstvá konať aj nasledujúce dva roky a ak by sa dalo, aj sa čo najlepšie umiestniť. Po prvom okruhu som zistil, že deficit je značný, nie len v zdravotnom stave, ale tiež v špeciálnej atletickej príprave, veď 1/3 okruhu sme behali v hlbokom piesku s bicyklom na pleci a tak som sa po výhodnej štvrtej pozícii po štarte prepadal a prepadal do štartového poľa, až nakoniec som skončil na deviatom mieste. Víťazom sa stal pretekár Anglicka McMullen David, druhý skončil Francúz Grange Jean – Claude a tretí majster Európy z Trnavy, Švajčiar Graf Paul.“

Potom nastúpil na štart v kategórii 55-59 roční, Milan Jánošík. Na štarte 53 pretekárov z Európy, USA a Kanady. Na štartovací rošt bol volaný medzi poslednými, čo značne znevýhodnilo nie len Milana, ale tiež ostatných slovenských pretekárov. Milan bojoval statočne, z kola na kolo na posúval dopredu, z jazdy v piesku mal radosť, ba aj slušne behal, v cieli bol klasifikovaný na dvadsiatom štvrtom mieste, čo považoval za veľmi kvalitný výsledok, nie len on.

V sobotu majstrovstvá pokračovali mladšími masteráckymi kategóriami, dvojicu našich Roba GlajzuBranislava Kacinu čakali preteky na 40 min. čo predstavovalo prejsť trať päťkrát. Zo zadnej pozície po štarte sa v priebehu prvého kola prepracoval až na samotné čelo pretekov Róbert Glajza, predbiehal jedného pretekára za druhým, jazdil na siedmej, šiestej, piatej, štvrtej a v závere sa dostal na bronzovú pozíciu, na ktorej sa držal celý posledný okruh s miernym náskokom pred dvomi prenasledovateľmi. V záverečnom bežeckom piesku sa skupina spojila, ba zamotali sa medzi nich pretekári so stratou okruhu, nastala neprehľadná situácia, v ktorej sa Robo nezorientoval správne a v cieľovej rovinke sa nechal prešpurtovať dvomi pretekármi, keď ešte pár metrov pred cieľom mu na krku visela bronzová medaila. Nevadí, piate miesto je fantastické a vynikajúca skúsenosť. Braňo bojoval srdnato a jeho 26. miesto je tiež solídny výsledok a tiež skúsenosť.

Posledný zo Slovákov sa na preteky pripravoval Milan Barényi, naše horúce želiezko. Povzbudený krásnym výkonom Roba, že zo zadnej štartovej pozície sa dá rýchlo dostať cez všetkých súperov na čelo pretekov, stál na štarte tiež niečo také dokázať. Po odštartovaní sa veľmi rýchlo preplietol cez prvú 15 člennú skupinu, potom následne cez druhú a bol na samom čele pretekov s minimálnu stratou na dvojicu vedúcich pretekárov. Akoby dostal krídla, z metra na meter sa k nim priblížil a vytvorili silnú trojicu favoritov, ktorá sa pre nás, potešiteľne, vzďaľovala súperom. Bol to krásny pohľad ako Milan jazdil, bez rešpektu, technicky vynikajúco vybavený a čo bolo najdôležitejšie, opadla z neho predštartová nervozita. Veľmi sa netlačil na prvú pozíciu, zo zadu čítal jazdu súperov, kde si musí dávať pozor a zistil, že v piesku oni oveľa dlhšie vedia jazdiť a na neho získavajú. Preto v poslednom okruhu sa pretlačil na samé čelo pretekov s úmyslom celý pieskový úsek bežať, zablokovať súperom jazdu na bicykloch, aby všetci traja bežali, avšak belgický pretekár Daelmens Arne je naozaj skvelý aj bežec, získal nakoniec rozhodujúci náskok a presvedčivo zvíťazil. Na fantastickom treťom mieste došpurtoval s 27 sek. stratou na víťaza Milan Barényi.

„Z tretieho miesta mám radosť. Počas rozjazďovania som sa sústredil na niektoré časti okruhu, kde som sa cítil silný, ale, že by som sa dostal na čelo pretekov, to pred štartom som vôbec nekalkuloval. No, vyšiel deň, počasie, aj aj forma a trošku šťastia k tomu bolo treba tiež,“ povedal Milan

Text: Mgr.Ladislav Longauer

Kompletné výsledky sú na stránke www.wkmasterscyclocross. be