Mladé nádeje v centrále UCI

Tento víkend sa vrátila výprava našich nádejných cyklokrosárov, ktorí sa zúčastnili UCI kempu vo švajčiarskom Aigle. Celú akciu sprostredkoval predseda cyklokrosovej komisie Martin Fraňo, ktorý má vynikajúce kontakty na UCI. V rámci štrnástich vybraných pretekárov z celého sveta ako Austrália, Dánsko, Švédsko, Taliansko, Švajčiarsko a celkového možného počtu účastníkov, boli vybratí až štyria Slováci, čo je dobrý výsledok našej diplomacie.

Všetci pretekári sa zdokonaľovali v cyklokrosových technikách, kde ich čakali trojfázové tréningy, ráno beh a strečing, v doobedňajších hodinách cyklokrosový tréning v ktorom trénovali rôzne techniky, preskakovanie prekážok, štarty, prejazdy zákrut a beh po schodoch. Poobede ich čakali náročné cestné tréningy v okolitých kopcoch Švajčiarskych Álp. Kemp trval štyri dni.

Na otázku ako vidí budúcnosť ďalších UCI kempov odpovedal predseda cyklokrosovej komisie Martin Fraňo :  „Bol som veľmi prekvapený tým, že sa nám tento rok podarilo vybaviť až 4 miesta pre našich pretekárov. Museli sme vyberať z našich kadetov a hlavne tých, ktorí budú budúci rok v kategórii juniorov, pretože tento kemp sa zameriava na kategórie juniorov a U23. Jediní naši pretekári boli v kempe vekom ešte kadeti. Termín konania kempu nám veľmi nevyhovuje, pretože kemp sa koná v čase nášho národného šampionátu na ceste a tým pádom všetci juniori štartujú na Majstrovstvách SR. Informácie z UCI, ktoré máme hovoria, že aj samotné UCI plánuje tento kemp posunút buď o týžden dopredu alebo o týždeň dozadu. Z pohľadu pretekového a tréningového programu by bolo lepšie, keby to bol týždeň po tomto termíne. Presne z tohto istého dôvodu museli z kempu predčasne odísť ďalší dvaja účastníci z iných krajín.“

Dali sme priestor vyjadriť sa aj našim pretekárom ako vnímali kemp.

Radka Rabatinová /Jump Sport Košice/ : „Z UCI kempu mám veľmi dobré pocity, cítila som sa tam naozaj dobre a spoznala som veľa dobrých jazdcov z iných krajín. V kempe som si zlepšila technické zručnosti ako napríklad prechádzanie zákrut, skákanie prekážok, jazda v piesku … Bola to dobrá skúsenosť a som rada, že som sa mohla zúčastniť.“

Jakub Varhaňovský /ŽP Šport Podbrezová/ : „Som veľmi rád, že som sa mohol kempu zúčastniť. Je to super príprava do krosu a hlavne veľa skúsenosti do cyklokrosovej sezóny. Bolo to iné ako jazdiť na Slovensku. Tie tréningy som si užival nielen vďaka očarujúcej prírode naokolo, ale aj rozdielnym typom terénov a samotným tréningom.

Martin Chren /CK Olympik Trnava/ : „Super sústredenie, kde som sa toho veľa naučil. Spoznal som veľa kamarátov a hlavne som si to užil. Všetko sme brali formou zábavy, čo sa mi páčilo.

Text: cxsvk
Foto: cxsvk, UCI