Na Majstrovstvách Európy v cyklokrose Števková 16 a Haring 25

V sobotu sa konali Majstrovstvá Európy v cyklokrose v holandskom Huijbergene. Po prvýkrát sa na tomto vrcholnom podujatí predstavili aj muži elite. Prvým jubilejným majstrom Európy sa stal exmajster sveta, domáci Lars Van Der Haar. Od začiatku sa pohyboval na špici pretekov a nedal šancu favorizovanému Belgičanovi Woutovi van Eartovi, ktorý sa musel uspokojiť so striebornou medailou. Majster Slovenska Martin Haring (CK Banská Bystrica) nemal od začiatku ideálny štart a pohyboval sa v úvode až v štvrtej desiatke. Postupnou stíhacou jazdou, keď v závere dosahoval 18. Najrýchlejšie kolá sa prepracoval na 25.miesto, presne v polovici zo štartovného poľa 49.súťažiacich.

„Výsledok je taký môj štandard. Okruh bol veľmi ťažký, náročné dlhé výbehy v piesku sedeli naozaj domácim, čo sa ukázalo aj vo výsledkoch. Zaváhal som po štarte a aj keď som postupne zrýchľoval, prvá dvadsiatka, čo bol môj cieľ a ako sa nakoniec ukázalo aj reálny, nakoľko v druhej polovici som jazdil časy na úrovni tohto umiestnenia, mi nakoniec aj vďaka pomalšiemu začiatku ušla.“, povedal Martin Haring

Medzi ženami obsadila Janka Keseg-Števková 16.miesto z 22 štartujúcich, keď z titulu sa tešila Belgičanka Sanne Cantová. Medzi pretekármi do 23 rokov sa predstavila trojica Vozár, Glajza a Ulík. Najlepší štart mal tradične Ondrej Glajza, keď sa pohyboval na hranici prvej dvadsiatky. Nastolené tempo na náročnej silovej trati však neudržal a postupne sa prepadával až na 38.priečku. Konštantný výkon počas celých pretekov si udržoval Šimon Vozár, ktorý obsadil 28.miesto. Matej Ulík skončil 30. z celkového počtu 48 zúčastnených pretekárov. Stupne víťazov si rozdelili Belgičania v poradí Hermans, Hoeyrberghs a vlaňajší junior Iserbyt.

Juniori mali najlepšie obsadené preteky, na štarte sa zišlo 57 pretekárov. Opäť sa ukázalo, že podobné ťažké silové a piesčité okruhy najviac sedia domácim. Prvé dve priečky obsadili Holanďania Dekker a Groot, z tretej priečky sa tešil Francúz Bonnet. Ján Gajdošík obsadil 48. a Jakub Varhaňovský 53.miesto.

Majstrovstvá Európy sa nám nevydarili úplne podľa predstáv a snov, ale v podstate výsledky zodpovedajú realite. Len sa potvrdilo, že svetový cyklokros je dnes v Belgicku a Holandsku, i Češi ďaleko zaostávajú za medailovými zbierkami minulosti. Svoj štandard podali najmä Haring a Vozár. Škoda Haringa, veril som v prvú dvadsiatku, lebo výkonnostne na to má, aj keď tento okruh mu až tak nesedel, napriek tomu dokázal splniť základný výkonnostný cieľ a z môjho pohľadu aj vzhľadom na početnosť a kvalitu štartovného poľa podal najlepší výkon. Janka Keseg-Števková podala výkon na jej momentálnej úrovni. Ulík je mladý, prvým rokom medzi dvadsaťtrojkármi, má 3 roky, aby potvrdil, že patrí medzi najlepších cyklokrosárov. Od Ondreja Glajzu sme si sľubovali viac, najmä po výbornom úvode vo Valkenburgu aj s ohľadom toho, že je už v tejto kategórii jedným z najstarších. Tvrdá konfrontácia s Európou na veľmi ťažkej trati, kde sa naozaj odhalila hrubá výkonnosť pretekárov ukázala, že všetci, no najmä juniori musia podstatne pridať v príprave, aby dokázali pretekať rovnocenne s rovesníkmi z Európy na pretekoch v ďalšej časti sezóny s výhľadom na Majstrovstvá sveta “ , zhodnotil výsledky predseda komisie Martin Fraňo.