Na MS v cyklokrose podal najlepší výkon zo Slovákov Matej Ulík

Boje o dúhový dres majú za sebou aj cyklokrosári. V dánskom Bogense bral najcennejší kov medzi elitnými mužmi Holanďan Mathieu Van Der Poel pred plejádou Belgičanov. Náš Ondrej Glajza (TJ Auto Škoda MB) finišoval na 45. mieste. Medzi dvadsaťtrojkármi zvíťazil Brit Thomas Pidcock. Slovák Matej Ulík (Expres CZ Scott Team Kolín) preťal cieľovú pásku na 32. mieste, so stratou len 3:66 min. na víťaza. Aj v juniorskej kategórii bral víťazstvo britský jazdec, Ben Tulett. Z našich mladíkov sa najlepšie darilo Samuelovi Hollému (CKM Poprad), ktorý finišoval na 49. mieste.

Bol to krátky a veľmi rýchly okruh, relatívne rovinatý, len s malými výjazdami a zjazdami, no o to technicky náročnejšími. Najmä v kategórii mužov bol každý štartujúci „papierový“ majster či medailista z niektorého vrcholového podujatia tohto odvetvia. Od začiatku sa išlo veľmi rýchlo. Ondrej Glajza sa potýkal s technickými problémami, roztrhol reťaz a mal nejaký pád. Ani bez nich by víťazstvo nedosiahol, no výsledkovo by sa posunul o pár miest vyššie. Matej Ulík odštartoval veľmi dobre. No práve jemu vyhovuje pomalšia blatistá trať, v takých podmienkach dosahuje lepšie výsledky. Na začiatku sa pohyboval v skupine okolo dvadsiateho miesta. No tým, že sa držal vzadu, vždy v zákrutách strácal a postupne sa prepadal dozadu. Ak si však zoberiete výsledky, výkony jazdcov boli veľmi vyrovnané. Veď napokon ani on nemal veľkú stratu, no doplatil na chýbajúce skúsenosti z cestnej cyklistiky. Tá naučí človeka predierať sa dopredu, jazdiť pozične, taktizovať. Na mieste, kde sa pohyboval Matej, musel vynaložiť o 15-20 % úsilia viac na udržanie pozície, než jazdci pohybujúci sa na 2-3 mieste v skupine. Celkovo však podal veľmi dobrý výkon,“ zhodnotil jazdu elitných zverencov Róbert Glajza, reprezentačný tréner. Medzi juniormi bol našou nasadenou jednotkou Jakub Jenčuš (PROefekt Košice). Tomu však na majstrovskej trati dochádzali sily. Preteky dokončil, no oproti ostatným Slovákom nedokázal využiť lepšiu štartovaciu pozíciu. „Z našich juniorov podal najlepší výkon Samuel Hollý. Je to junior prvoročák, no má veľmi dobrý prístup. Hoci štartoval z poslednej rady, dokázal sa prebiť na 49. miesto, čo v balíku 70 jazdcov nebolo na tejto trati ľahké. Simon Nagy (TJ Slávia ŠG Trenčín) je v cyklokrose začiatočník, a tak sa na umiestnení podpísali chýbajúce skúsenosti a technické zručnosti. Veľké očakávania sme vkladali do Jakuba Jenčuša, ktorý mal z našich najlepšiu východiskovú pozíciu. Tie nenaplnil, príčin vidím viacero a budeme to riešiť na komisii. Som však sklamaný z prístupu jeho klubových trénerov, ktorí trvali na samostatnej príprave mladého jazdca svojimi usmerneniami na diaľku, keďže sme mesiac boli odcestovaní, bez možnosti trénovania s ostatnými juniormi, bez možnosti gradácie jeho rozbehnutej formy až k svetovému šampionátu. Jakub mal naozaj za sebou sezónu s vyhliadkou na oveľa lepší výsledok,“ dodal k hodnoteniu juniorov reprezentačný tréner.

Text: SZC      Foto: Ludmila Babicová