Nominácia na MS v Tábore

Po sérii vianočného belgického turné a novoročných pretekov vo švajčiarskom Bussnangu a francúzskom Lutterbachu uzavrel reprezentačný tréner Robert Glajza nomináciu na Majstrovstvá sveta v cyklokrose, ktoré sa budú konať posledný januárový víkend v českom Tábore a predostrel ju na schválenie komisii cyklokrosu, ktorá jeho návrh schválila.

„Mali sme pripravené dve varianty. Jednu úspornejšiu, kde sme počítali len s tými najlepšími, no nakoniec sme sa rozhodli pre tú druhú, rozšírenejšiu nomináciu. Majstrovstvá sveta sa konajú blízko a náklady sú porovnateľné s účasťou na Slovenskom pohári, sú veľmi nízke. Preto sme sa rozhodli dať šancu i viacerým pretekárom aj z toho tzv. druhého sledu, od ktorých nemôžeme očakávať svetový výsledok, no je to akási investícia do budúcnosti. Český zväz cyklistiky je našim partnerským zväzom a s organizátorom v Tábore máme dobré vzťahy. Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli do Tábora poslať až rekordných 13 pretekárov. Radšej sme sa snažili ušetriť peniaze a minimalizovať realizačný tím, aby dostali viac šancí predovšetkým mladí pretekári. Podmienky budú vzhľadom na počasie ťažké, mechanici sa určite nezastavia, no sú skúsení a rokmi ostrieľaní, určite pripravia reprezentantom bicykle na jednotku a tí budú môcť ukázať svoje kvality. Počas konania Majstrovstiev sveta využijeme možnosť diskusie s vedením UCI, ktorému som už dávnejšie predostrel naše návrhy na zlepšenie fungovania svetového cyklokrosu a tým upevníme dobre sa vyvíjajúce diplomatické vzťahy nielen s českými organizátormi, ale i s cyklokrosovým vedením UCI. Majstrovstvá sveta sú blízko, verím, že na svetové hviezdy sa príde pozrieť i množstvo slovenských fanúšikov, ktorí dokážu mohutne povzbudiť aj mladých slovenských pretekárov a dokážu prehlušiť i kotol Belgičanov“, zhodnotil nomináciu predseda komisie cyklokrosu Martin Fraňo.

„Reprezentácia sa bude predovšetkým spoliehať na stále sa zlepšujúce výkony juniora Ulíka. Dokázal sa aj zo zadných pozícií prepracovať na 16.miesto vo Svetovom pohári v Namure, o pár dní neskôr skončil v Zolderi 21. v konkurencii sedemdesiatky najlepších svetových juniorov. Koncom roka dokázal potvrdiť stúpajúcu formu víťazstvom v belgickom Bredene, čo je naozaj výsledok, ktorý sme v cyklokrose od juniorskych čias Sagana v Belgicku nedosiahli. Určite zabojuje o dobrý výsledok aj Jakub Kurty, ktorý sa dokáže pripraviť na vybrané podujatia, čo dokázal i prekvapivým ziskom titulu majstra Slovenska v Trnave. Rovnako tak očakávame životný výsledok aj od slovenskej eliťáckej jednotky Martina Haringa, ktorý práve v Tábore dokázal vlani pri Svetovom pohári CDM dosiahnuť najlepší výsledok Slováka v ére samostatnosti Slovenska v kategórii elite a to 13.miesto. Majstrovstvá sveta sa pôjdu na tej istej trati. Je síce pravda, že podmienky môžu byť iné, je možné, že bude sneh, či ľad, no verím, že prekoná akúsi smolu na vrcholných podujatiach a v Tábore dokáže zajazdiť výsledok na hranici svojich možností, čo sa mu doteraz na MS nedarilo. Toto sú naši lídri, no verím, že i ostatní zabojujú a podajú výkon na hranici svojich možností. Cyklokros je veľmi zradná disciplína a i malá chyba môže zmariť celosezónne snaženie, no robíme všetko preto, aby sme zlepšili výsledky z predchádzajúcich sezón. Záverečnú prípravu absolvujeme s vybranou najlepšou šesticou Ulík, Kurty, Vozár, Bátora, Chalás a Haring v Španielsku, kde sú lepšie klimatické podmienky v kombinácii s pretekmi vo franúzskom Nommay. Najmä mladých čaká týždeň pred vrcholom sezóny posledný Svetový pohár CDM v Hoogerheide a následne už presun do Bechyne, kde bude mať slovenská výprava rozložený svoj tábor počas Majstrovstiev sveta,“
zhodnotil plán a očakávania reprezentačný tréner Robert Glajza.
Zloženie reprezentačnej výpravy:
Martin Fraňo – vedúci výpravy, manažér slovenskej reprezentácie
Robert Glajza – tréner
Juraj Gavenda, Štefan Gajdošík – mechanici
Pretekári:
Kat. muži elite:
Martin Haring (CK Banská Bystrica)
Jaroslav Chalás (Reprogas)
Lukáš Bátora (CK Banská Bystrica)
Václav Metlička (Johnson Controls AŠ M.Boleslav)
Kat. muži U23:
Ondrej Glajza (Johnson Controls AŠ M.Boleslav)
Šimon Vozár (CK Banská Bystrica)
Kat. Juniori:
Matej Ulík (OŠK TATRAN L.Osada)
Jakub Kurty (ISAKO Šport)
Slavomír Kujan (ŽP Šport a.s.)
Ján Gajdošík (MŠK Žiar nad Hronom – CK)
Kristián Zimányi (MŠK Žiar nad Hronom – CK)
Kat. ženy:
Lívia Hanesová (CK Banská Bystrica)
Janka Keseg-Števková (Outsiterz)

Kontakt: Martin Fraňo, predseda cyklokrosovej komisie Slovenského zväzu cyklistiky, cx@cyklistikaszc.sk, 0907 813 837