Prvý deň v Zolderi za nami

Veterné a daždivé počasie otvorilo Majstrovstvá sveta v cyklokrose v belgickom Heusden-Zolderi, ktoré v prvý deň privítalo na štarte tri kategórie.

Ako prví odštartovali juniori, kde sme mali zastúpenie v podaní aktuálneho majstra Slovenska Jána Gajdošíka. Po prvom kole sa na čele pretekov usadila desaťčlenná skupina, ktorá si vybudovala mierny náskok pred ostatnými pretekármi. Chvíľu sa na špici menili pretekári, až kým tam neprišiel úradujúci majster Európy, Holanďan Jens Dekker. Ten zvýšil intenzitu na špici a dokázal mu čiastočne odolávať len Francúz Mickael Crispin. Počas celých pretekov išiel Holanďan bezchybnú a pohodovú jazdu. Vyžaroval z neho kľud a zaslúžene zvíťazil. Prekvapením bol druhý pretekár, Francúz Mickael Crispin, ktorý počas celej sezóny podával dobré výsledky, no vždy v polovici pretekov ho zrádzala jeho výkonnosť. Dnes dokázal podať stabilný výkon, ktorý mu vyniesol striebornú medailu. Tretí prišiel do cieľa taktiež Francúz Thomas Bonnet. Najväčší adept na víťazstvo Belgičan Jappe Jaspers dnes nemal svoj deň a skončil na 7.mieste. Ján Gajdošík, od ktorého sa neočakával nejaký skvelý výsledok, v podstate neprekvapil, ale ani nesklamal. Jeho umiestnenie zodpovedalo výkonnosti, ktorú predvádzal počas celej sezóny.

„Odštartoval som celkom dobre, okolo 30. miesta. V prvých zákrutách som sa niekoľkokrát zasekol a prepadol som sa na koniec balíka, no postupne som sa predral cez niekoľko súperov a nakoniec som prišiel do cieľa na 55.mieste. S výsledkom nie som spokojný, daždivé počasie a blato mi veľmi nesedí.“, povedal Ján Gajdošík.

Výsledky juniorov (67 štartujúcich) : 1. Jens Dekker (NED) 0:43:05, 2. Mickael Crispin (FRA) +00:35, 3. Thomas Bonnet (FRA) +01:00, ….. 55. Ján Gajdošík (SVK) +05:50

cx_dekker_2016

O 13-tej hodine sa postavili na štart pretekárky – ženy do 23 rokov, ktoré sa predstavili na MS po prvýkrát. Vo veľmi rýchlom prvom kole zostala vpredu šestica pretekárok v ktorej bola aj česká pretekárka Nikola Nosková a napríklad aj nám dobre známa z našich cyklokrosov Rakúšanka Nadja Heigl. V druhom kole zaútočila neskoršia víťazka Angličanka Evie Richards, ktorá sólovou jazdou dotiahla tieto preteky k svojmu životnému úspechu. Druhé miesto vybojovala Češka Nikola Nosková, ktorej počas celých pretekov dýchala na krk tretia Holanďanka Maud Katheijns. Slovensko na štarte Slovensko nemalo zastúpenie.

Výsledky žien do 23 rokov (43 štartujúcich) : 1. Evie Richards (GBR) 0:41:34, 2. Nikola Nosková (CZE) +0:35, 3. Maud Katheijns (NED) +0:47

u23women1

V kategórii žien sa po štarte na čele pretekov usadili všetky favoritky, ktoré mali šancu bojovať o víťazstvo Nikki Harris, Sanne Cant, Sophie De Boer a Caroline Mani. V treťom kole nastúpila Nikki Harris, roztrhala skupinku, no po jednom kole sa opäť spojili. V tom čase sa k nim dotiahla Holanďanka Thalita De Jong a práve táto pretekárka nastúpila v poslednom kole a svoj únik dotiahla do úspešného konca, kde získala už druhé dnešné zlato pre Holandsko. Druhá skončila Carolina Mani z Francúzska a tretie miesto získala v špurte najväčšia adeptka na titul Belgičanka Sanne Cant, ktorá odsunula na štvrtú pozíciu Holanďanku Sophie De Boer.

Janka Keseg Števková : Nepodarilo sa mi vylepšiť vlaňajší výsledok. S výkonom som spokojná, keďže som s účasťou na MS ani nepočítala a nebola som ani do reprezentácie zaradená v tejto sezóne.“

Výsledky žien Elite ( 39 štartujúcich) : 1. Thalita de Jong (NED) 00:41:03 , 2. Caroline Mani (FRA) +0:14, 3. Sanne Cant (BEL)  +0:24, …. 28. Janka Keseg Števková  (SVK) +5:15

cxxzeny

Kategória žien nám na záver prvého dňa MS predviedla najbojovnejšie preteky, ktoré vyvrcholili nádhernými súbojmi v poslednom kole. Najväčší adepti na tituly, domáci Belgičania, či už Jaspers v kategórii juniorov alebo Cant v kategórii žien nenaplnili očakávania a prekvapujúco po prvom dni má Belgicko iba jednu bronzovú medailu. Zatiaľ najúspešnejšími krajinami sú Holanďania s dvomi zlatými, Briti s jedným zlatom, Francúzi s dvomi striebrami a jedným bronzom a Češi majú zatiaľ jedno striebro.

kompletné výsledky

Text: MV

Foto: cxsvk