Takmer celý Slovenský pohár v CX zaradený do kalendára UCI, o body doma budú bojovať nielen muži, ale aj ženy a juniori

Po tradícii UCI cyklokrosového organizátora v Podbrezovej a nedávnej aktivite v Udiči, kde dokonca zorganizovali preteky UCI 1. kategórie, či dvojnásobnej organizácie ME masters v Trnave, prichádza na Slovensko rekordne veľa medzinárodného cyklokrosu. Slovenský pohár už tradične vyvrcholí Majstrovstvami Slovenska v Bánovciach nad Bebravou, no až 7 z jeho 9 kôl bude zaradených do kalendára UCI nielen v kategórii mužov, ale aj žien a juniorov.

„Na Slovensku cyklistika prekvitá a neustále sa dvíha úroveň slovenských pretekov, zvyšujú sa počty účastníkov i tých zo zahraničia. Tento rok sa po kvalitnej práci vedenia SZC a preradení Slovenska do tretej skupiny z pohľadu výšky medzinárodných poplatkov podarilo zdvihnúť aj počet a kvalitu zorganizovaných súťaží. Okolo Slovenska po prvýkrát postúpilo do jednotky, v cyklokrose sme nechceli zostať bokom. Po jednaní s UCI sa podarilo do kalendára zaradiť dodatočne až 6 pretekov UCI C2 a siedmym bodovaným podujatím sú Majstrovstvá Slovenska. Všetci naši pretekári tak získajú možnosť bojovať o UCI body na domácich tratiach. Aj preto sme sa rozhodli zaradiť do UCI kalendára nielen mužov a ženy, ale aj juniorov“, predstavil novinku predseda cyklokrosovej komisie Martin Fraňo a dodal, že „pridať do kalendára UCI aj juniorov bola naša priorita, sme jediným seriálom v Európe, ktorý je takto plošne do UCI kalendára pridaný v kategórii juniorov, naši mladí pretekári si tak môžu UCI body vyjazdiť doma, veríme, že im to pomôže v UCI rebríčku tak, že na Majstrovstvách Európy v Tábore sa dostanú do prvých dvoch rád na štartovacej čiare, čo je v cyklokrose veľkou výhodou.“

Slovenský pohár bude pozostávať z ôsmich podujatí, z toho v Poprade, Rakovej, Dolnej Krupej, Trnave, Podbrezovej a Košiciach sa bude bojovať aj o UCI body. Deviatym podujatím sú tradične Majstrovstvá Slovenska. Pohár doplní dvojica Krupina a Terchová.

„V dôsledku zaradenia podujatí do kalendára UCI sme spravili rôzne organizačné zmeny v časoch štartov, rozjazďovania sa na trati a podobne. Tieto zmeny platia na všetky kolá SP. Uvidíme, ako sa osvedčia, po sezóne tieto zmeny vyhodnotíme a zvážime, čo ďalej. Samozrejme je to nutnosť, splniť predpisy a pravidlá UCI. Slovenský pohár v cyklokrose už bol na takej úrovni, že tieto požiadavky spĺňal a dochádza k akejsi novej ére cyklokrosu, pretože 7 možností vybojovať si UCI body, a tým vyššie postavenie v rankingu UCI a lepšie nasadenia na štart na ME a MS, sme tu ešte nemali“, zhodnotil zmeny vyplývajúce z vyššieho „levelu“ pretekania Marek Varhaňovský, člen komisie a ŠTK cyklokrosu.

Keďže možností vybojovať si UCI body je pre juniorov ako šafránu, komisia cyklokrosu považuje za obrovský úspech najmä to, že o UCI body doma môžu bojovať aj juniori. Kým na Svetovom pohári CDM bojuje najlepšia desiatka juniorov, na našich pretekoch môžu bodovať šiesti juniori, čo podstatne uľahčuje zisk UCI bodov, a tým aj lepšiu štartovnú pozíciu na Svetových pohároch CDM, ME a MS práve našim mladým chlapcom. Novinkou je i to, že prebiehajú rokovania o priamych prenosoch z týchto pretekov na webe. Funkciu ŠTK zostáva vykonávať člen komisie Marek Varhaňovský, novým traťovým komisárom za komisiu CX sa stal exmajster sveta Ondrej Glajza, ktorý bude dohliadať na to, aby trate spĺňali všetky medzinárodné štandardy.

Zaradenie takmer celého seriálu do kalendára UCI je ďalším krokom v posúvaní cyklokrosu vyššie a vyššie a v histórii slovenskej cyklistiky, nielen cyklokrosu, nemá obdobu. Veríme, že tieto organizačné zmeny, ktoré stáli komisiu CX nemalé úsilie, prinesú opäť viac možností pre mladú nastupujúcu generáciu. Využili sa pritom všetky dostupné kontakty a dobré vzťahy, takže došlo k zaradeniu do kalendára UCI v rýchlom čase a veríme, že je to len začiatok. Náš plán je zaradiť pre rok 2018 kompletný domáci seriál do kalendára UCI, s minimálne jedným podujatí C1, rokujeme s hlavným generálnym partnerom podujatia, ktorý by garantoval aj ceny v celkovom poradí pre mužov, ženy a juniorov, v pláne sú kompletné priame prenosy. Našim tajným želaním je usporiadať Majstrovstvá Európy na domácej pôde v priebehu funkcie súčasnej komisie CX a posunúť cyklokros opäť na vyššiu úroveň. Z mojej strany vznikli aj tlaky na komisiu CX UCI na zaradenie cyklokrosu na Olympijské hry v minulosti, verím, že sa k tejto téme po voľbe nového vedenia UCI na kongrese v Bergene znova vrátime, cyklokros by si to určite zaslúžil“, povedal smelé plány a vízie predseda komisie Martin Fraňo.

Kalendár pretekov Slovenského pohára v cyklokrose 2017

30.9.2017 – UCI C2 – Poprad

8.10.2017 – UCI C2 – Raková

15.10.2017 – Terchová

21.10.2017 – UCI C2 – Podbrezová

28.10.2017 – UCI C2 – Dolná Krupá

29.10.2017 – UCI C2 – Trnava

12.11.2017 – UCI C2 – Košice

26.11.2017 – Krupina

3.12.2017 – Majstrovstvá SR Bánovce nad Bebravou