Martin Haring naplnil všetky očakávania

Dnes sa konal prvý Svetový pohár v cyklokrose na európskej pôde, v holandskom Valkenburgu. Trať bola postavená na legendárnom kopci Cauberg, kde sa v roku 2012 konali Majstrovstvá sveta na ceste.

Slovensko malo na dnešnom svetovom pohári zastúpenie vo všetkých kategóriách.

Prvý odštartoval Jakub Varhaňovský v kategórii juniorov. Keďže nemal vyjazdené UCI body, tak jeho postavenie na štarte nebolo veľmi výhodné a štartoval až z piatej rady. Tým, že bol veľmi krátky nájazd, bolo problematické sa po štarte dostať dopredu. Jakub sa pohyboval okolo 40.miesta, pokým nemal pád, po ktorom sa už nedokázal prebojovať na predchádzajúcu pozíciu a do cieľa prišiel na 55.mieste.

„Mal som z dnešných pretekov oveľa väčší strach ako obvykle, vzhľadom na to, že to bol prvý svetový pohár túto sezónu. Spravil som veľa chýb. Na štarte, neskôr som si nechal odísť skupinu, potom aj pád. Poučil som sa a budúci týždeň to chcem na Majstrovstvách Európy napraviť,“ skonštatoval Jakub.

Výsledky juniorov: 1. Y. Bekaert (BEL), 2. A. Benoist (FRA), 3. A. Goeman (BEL)

V kategórii U23 perfektne odštartoval Šimon Vozár, ktorý sa v prvom kole pohyboval na ôsmej priečke. V druhom kole ho postihla veľmi nešťastná náhoda, keď ho počas pretekov uštipol do stehna sršeň. Pre veľké bolesti preteky nedokončil.

„Dnešná trať sa mi páčila, lebo bola rýchla a technická. Chcel som, aby sa mi vydaril štart, čo sa aj stalo. Išiel som okolo 10.miesta  a potom pred nájazdom do druhého kola ma niečo uštiplo do stehna a vyradilo ma to úplne z priebehu pretekov. Nedalo sa s tým ísť. Bola to veľká bolesť. Išlo sa mi veľmi dobre a cítil som sa na dobrý výsledok, ale žiaľ, už to nešlo,“ povedal Šimon Vozár.

Výsledky U23: 1. G. Bertolini (ITA), 2. J. Niewenhuis (NL), 3. Q. Hermans (BEL)

Nežnejšie pohlavie Slovenska zastupovala Tereza Medveďová, ktorá tiež doplatila na nevýhodnú štartovú pozíciu. Preteky boli veľmi rýchle, a preto sa jej pozícia po štarte veľmi nemenila. Po solídnom výkone skončila nakoniec na 46. mieste.

„Nadelilo sa to už v prvom kole. Prvé kolo sa mi išlo veľmi ťažko, ale potom som sa rozbehla, no keď sa mi začalo ísť už dobre, tak bolo neskoro. Stále som sa pohybovala okolo 40.miesta a tak som aj prišla do cieľa,“ povedala Tereza.

Výsledky žien: 1. T.De Jong (NL), 2. S. De Boer (NL) , 3. S. Cant (Bel)

Naše najväčšie želiezko v ohni, Martin Haring dnes podal najlepší výkon z našich. Po slabšom začiatku, kde sa pohyboval okolo 36.miesta sa postupne predieral dopredu a nakoniec z toho bolo pekné 25.miesto. Nebyť prasknutého špicu v zadnom kolese, keď musel v depe meniť bicykel, mohlo byť jeho umiestnenie ešte lepšie.

„S výsledkom som spokojný. V takejto silnej konkurencii som tento rok ešte neštartoval, takže som nevedel, čo čakať. Trať mi sedela, vyzerá to, že sa nám podarilo načasovať formu. Nebyť technických problémov, určite by som bojoval o top 20. Dúfam, že budúci týždeň sa mi pôjde rovnako dobre a pobijem sa o dobrý výsledkoch na ME,“ zhodnotil svoj dnešný výkon Martin Haring.

Výsledky mužov: 1. Mathieu Van der Poel (NL), 2. W. Van Aert (BEL), 3. M. Vanthourenhout(BEL)

 

„Videli sme na čo máme a kde sú naše rezervy, ale nelámem palicu nad nikým. Každý z pretekárov podal odhodlaný výkon a ak ten výsledok nebol nejako oslňujúci okrem Hariho, tak každý z nich presne vie, čomu sa má na ME vyhnúť. Boli to prvé tohtoročné  veľké preteky pre všetkých, tak verím, že ich výkony a výsledky budú stúpať. Uvidíme už budúci víkend, či sa nemýlim, ale verím im. Sú dobrá partia, atmosféra je pohodová, tak nasledujúce spoločné tréningy v teple, vo Francúzsku,  im pomôžu k lepším výkonom, “ zhrnul dnešné výsledky vedúci výpravy Marek Varhaňovský.

Naša výprava teraz pokračuje do francúzskeho Pontchateau, kde sa cez víkend konajú Majstrovstvá Európy v cyklokrose.

Text: MV     Foto: cxsvk, Elisa Haumesser