Belgičan Baestaens Vincent vyučoval v Podbrezovej

Cyklistický klub ŽP ŠPORT a. s. Podbrezová dňa 29.11.2014 zorganizoval 13. kolo Slovenského pohára v cyklokrose a zároveň Svetový pohár kat. UCI – C2 pre kategóriu mužov Elite a U23 na vysokej športovej a spoločenskej úrovni. Zárukou fantastického športového zážitku bola kvalitná výkonnostná úroveň pretekárov z Belgicka, Holandska, Česka, Maďarska, Poľska a slovenskej cyklokrosovej špičky.

Na štart pretekov sa postavilo 33 pretekárov na 60 min. jazdy na 2500 m okruhu, ktorý bol postavený v miestnom športovom areáli Štiavnička v Podbrezovej,  na slovenské pomery ukážkovo, kde asfaltový povrch striedal trávu, antuku, umelá prekážka a prírodné prekážky – schody do detailu preverili technické zručnosti a fyzickú kondíciu pretekárov.

Pre mechanikov tak, ako pravidlá UCI pre cyklokros na Svetových pohároch stanovujú bolo vybudované zdvojené depo s bezpečne prístupnými „wapkami“ na umývanie bicyklov.

podbr1

Po štarte sa v technických častiach okruhu s nepatrným náskokom od ostatných prenasledovateľov vytvorila 7 členná silná skupina favoritov s tromi Čechmi / Paprstka, Hekele,Kyzivát/, dvomi Belgičanmi / Degroote J, Baestaens V. / Holanďanom Van Den Meerom G. a našim momentálne najúspešnejším cyklokrosovým pretekárom, aktuálnym majstrom Slovenskej republiky Haringom M. Preteky boli dramatické, nakoľko sa každým kolom menilo poradie vo vedení, čo sa nesmierne páčilo prítomným divákom, hlavne keď bol na čele pretekov M. Haring.

podb2

Zvonce, trúby, povzbudzovanie sa ohlušujúco ozývalo okolo celého okruhu.

Za sedmičkou bojovala dvojica, neskôr trojica / domáci Vozár Š,, O. Glajza a priebežne vedúci pretekár Slovenského pohára Chalás J./, na vedúcu sedmičku však každým kolom neskracovali stratu, ale naopak strata sa zvyšovala.

Na čele pretekov to vrelo, každý mal ambíciu vyhrať, aktívny bol Holanďan, ale aj Česi tvrdili muziku, ale hlavne Belgičania jazdili, ako sa vraví na istotu, s veľkým sebavedomím. V záverečných dvoch okruhoch sa skupina rozdelila na dvojicu / Baestaens, Paprstka/ za nimi jazdila trojica / Haring M., Degroote a Van Den Meer/ , tempu nestačil a z boja o medaily vypadli Hekele a Kyzivát.

V poslednom okruhu mal najviac síl Belgičan Baestaens V. a s náskokom 9 sek. zvíťazil pred Čechom Paprstkom, o tretie miesto bojoval M. Haring, ale už nemal síl na razantný špurt, skončil na 5. mieste. „Asi najlepšie obsadené preteky za posledný rok na Slovensku. Vpredu sme jazdila silná vyrovnaná 6 členná skupina. Rozhodlo sa až v závere 3. kola do konca, kedy sa konečne nadelili malé odstupy. Ja som v závere spravil niekoľko chýb, čo ma odsunulo na 5.miesto. S pretekmi som spokojný, boli to asi aj divácky atraktívne, avšak výkonovo som na tom veľmi zle. Len ťažko sa dá moja výkonnosť porovnávať s minulým rokom. Je na čom pracovať…“ skonštatoval Martin Haring.

podb4

Pred kategóriou mužov Elite a U23 sa súťažilo v žiackej, juniorskej a masteráckych kategóriách. V spojenej žiackej kategórii žiakov, žiačok, kadetiek vyhral v dramatickom špurte o galusku Bugár M. Dynamax Nitra pred Hollým S. Unitrek Bike team Poprad, v kategórii kadetiek zvíťazila Rabatinová R. JUMP Sport klub Košice.

Kategória kadetov : 1. H.Palička Stará Ves n/Ondřejnicí

Ženy : WASIUK Olga MG LKS BLEKITNI A&W CZAPLA

Juniori : M.Ulík OŠK Tatran Liptovská Osada

Masters A :  R.Glajza CK Banská Bystrica

Masters B :  M.Jánošík KNAC Ružomberok