Komisia cyklokrosu SZC oznámila nomináciu na ME v cyklokrose v českom Tábore

Na základe doterajších výsledkov cyklokrosárov predložil reprezentačný tréner Robert Glajza nomináciu na ME v cyklokrose komisii cyklokrosu, ktorá ju jednoznačne schválila. Do českého Tábora pocestuje veľmi početná výprava. Komisia sa rozhodla nominovať väčší počet pretekárov, ako obvykle, nakoľko blízkosť českého podujatia s ktorým máme veľmi dobré partnerské vzťahy na nadštandardnej úrovni, umožňuje za nízkych nákladov dať príležitosť oťukať sa pretekárom na vrcholnom podujatí.

„Rozhodli sme sa dať veľkú príležitosť najmä mladým pretekárom, odštartovať na ME. Avizovali sme už pred začiakom sezóny, že ME je vzhľadom pre blízkosť a dobrú znalosť trate v Tábore pre nás vrcholom a chceme dať príležitosť veľkej skupine pretekárov. K nominácii pomohli najmä výsledky v Slovenskom pohári, ktorý bol väčšinou zaradený do kalendára UCI po prvýkrát v histórii, ako aj výsledky v iných UCI podujatiach, najmä českom Toi Toi cupe. Náročnosť a dobrá konkurencia na niektorých kolách Slovenského pohára jasne preverila kvality pretekárov a boli nominovaní tí najlepší aj vzhľadom na zisk UCI bodov. Našou stratégiou bolo zabezpečiť čo najlepšiu konkurenciu na domácich pretekoch, dať šancu pretekárom získavať UCI body doma a z toho najlepšieho , čo máme, vybrať jednotlivé tímy na ME. Tam naozaj uvidíme na čo jednotliví pretekári majú a vzhľadom na MS budeme ďalej počítať len s tými pretekármi, ktorí majú schopnosti obsadiť pozície minimálne v polovici štartovného poľa. Veľkou výhodou je pre nich aj to, že komisia zabezpečila zaradenie Slovenského pohára do kalendára UCI a naši pretekári získali cenné UCI body, ktoré ich posúvajú v štartovacích pozíciách na ME o jednu, dve či tri štartovné rady dopredu. Štart z predných pozícií je v cyklokrose veľkou výhodou a verím, že túto výhodu dokážu využiť. Urobili sme maximum a teraz je na samotných pretekároch, ako sa dokážu o výsledok pobiť. Cyklokros je disciplína náročná aj na techniku a akési športové šťastie, dúfam, že sa nám vyhne smola, či technické problémy“ povedal na margo nominácie predseda komisie Martin Fraňo.

„Nominácie som navrhol na základe predchádzajúcich zverejnených nominačných kritérií. Každý, kto niečo ukázal, šancu dostane. Najviac si sľubujem od eliťáka Martina Haringa, ktorý má skúsenosti a ukazuje aj zvýšenú formu, zvíťazil v troch UCI podujatiach za sebou, atakuje prvú tridsiatku v svetovom rankingu. Veľmi dobre sa javí aj naša jednotka v kategórii U23 Juraj Bellan, ktorý sa k cyklokrosu vrátil po niekoľkých rokoch. U oboch by som bol nadmieru spokojný s umiestnením do 15.miesta, len ťažko zatiaľ dokážeme ohodnotiť konkurenciu, kto sa nakoniec na ME objaví. V kategórii juniorov nemáme jasného favorita, naši juniori sú relatívne vyrovnaní, aj keď v posledných týždňoch sa najviac ukazuje Kubiš. Medzi ženami je jasnou jednotkou Janka Keseg-Števková a dáme šancu aj štyrom mladým pretekárkam do 23 rokov, pre ktoré to bude skúška ohňom. Je to však v podstate jediná príležitosť, kde mladé dievčatá majú svoju kategóriu a preto dávame šancu až štyrom. Teda na ME sa predstaví rekordný počet slovenských dievčat, verím, že táto zvýšená podpora ženskej cyklistiky prinesie v budúcnosti ovocie, aj keď teraz je len veľmi ťažko možné predikovať ich výsledok. Táto kategória nikde samostatne nepreteká a je veľkým otáznikom aj určiť favoritky na medaily. Väčšina našich mladých pretekárov absolvovala minulý týždeň sústredenia na trati v Tábore, mnohí trať poznajú z minulosti a majú ju dostatočne naštudovanú.“ povedal k nominácii reprezentačný tréner Robert Glajza.

Prvá časť výpravy predovšetkým s mladými dievčatami, ktoré potrebujú väčší čas na natrénovanie záludností trate vyrazí do Tábora v stredu pod vedením trénera Glajzu, zostatok výpravy sa k nim pripojí v piatok. Český Tábor privíta už v sobotu najlepších európskych cyklokrosárov v kategóriách masters, v nedeľu sa na rovnakej trati predstavia juniori, muži U23, ženy U23 a elitné ženy a muži. Po prvýkrát v histórii sa podujatie uskutoční na jednom mieste aj pre elitné aj pre masters kategórie. Rovnako v sobotných pretekoch v boji o európske medaily v kategóriách masters bude na štarte viacero slovenských pretekárov, kde medzi najväčšie želiezka v ohni patrí dvojica obhajcov titulu Majstra Európy masters Milan Barényi a Robert Glajza.

Nominácia:

Vedúci výpravy, manažér reprezentačného družstva: Martin Fraňo

Reprezentačný tréner: Robert Glajza

Mechanik výpravy: Marek Varhaňovský

Mechanici v depe: Ondrej Glajza, Peter Medveď

Masér: Tomáš Líška

PR manažér: Dagmar Varhaňovská

 

Pretekári:

Juniori- Lukáš Kubiš (ŠK Železiarne Podrezová a.s.), Matúš Černerk, Matúš Baniar (obaja MŠK Žiar nad Hronom – CK), Oliver Jaroš (CKM Poprad)

Ženy U23: Natália Glajzová (Johnson Controls M.Boleslav), Erika Glajzová, Radka Rabatinová (obe CK Banská Bystrica), Radka Paulechová (Cys- Akadémia Petra Sagana)

Muži U23: Juraj Bellan, Jakub Varhaňovský (obaja Dukla Banská Bystrica), Matej Ulík (Obecný športový klub Tatran L.Osada), Jakub Kurty (ISAKO Košice)

Ženy elite: Janka Keseg-Števková (Outsiterz), Tatiana Jaseková (Bikepro SK)

Muži elite: Martin Haring (Dukla Banská Bystrica), Ondrej Glajza (Johnson Controls M.Boleslav), Šimon Vozár (Cyklistický tím Firefly)

Text: SZC