Ambície pretekárov na zisk titulu majstra SR v cyklokrose

S blížiacimi sa poslednými pretekmi BIKEPRO Slovenského pohára, ktoré sa organizujú ako Majstrovstvá Slovenskej republiky v cyklokrose, 5.12.2015 v Košiciach, je zaujímavé sa pozrieť na pretekárov v jednotlivých kategóriách, aké majú šance na zisk titulu.

Kategória Muži Elite,U23 odštartuje spoločne na 60 min. jazdy, avšak titul majstra SR získa, ako muž Elite, tak aj U23-jkár. Obhajcovia, Martin Haring, Elite a Ondrej Glajza, U23 vynaložia všetko úsilie, aby sa opäť na jeden rok obliekli do majstrovských dresov a vybojovali miestenky na Majstrovstvá sveta. Momentálna situácia v kategórii Elite je priaznivo naklonená pre M. Haringa, CK Banská Bystrica, ktorého by nemal poraziť žiadny muž Elite, avšak o stupne na druhom a treťom mieste sa predpokladá veľký boj medzi Jaroslavom Chalásom, Lukášom Bátorom, Jozefom Palčákom, všetci CK Banská Bystrica, Tomášom Kubekom, Kaktus BIKE Bratislava, Štefanom Gajdošíkom BIKEPRO Banská Bystrica, Tomášom Višňovským, PROefekt team.

V boji o titul v kategórii U23 je situácia oveľa dramatickejšia, a ako sa hovorí „všetko je otvorené“. Obhajca Ondrej Glajza, Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav ladí formu, aby titul obhájil, dokázal to nedávno na C2 v Rakúsku, kde zvíťazil. Znepríjemňovať mu „život na trati“ budú naši nádejní U23, Šimon Vozár, ŽP ŠPORT a. s. Podbrezová, posledný víťaz BIKEPRO Slovenského pohára v Krupine, Matej Ulík, OŠK Tatran Liptovská Osada. V  boji o druhé a tretie miesto predpokladám, že sa presadí Vladimír Kováčik, ŠKC Dubnica, či Jakub Vančo, CK Banská Bystrica.

Do kategórie Juniorov, budú jazdiť na 40 min., prišiel vlaňajší majster Jakub Varhaňovský, ŽP ŠPORT a.s. Podbrezová s ambíciou získať titul aj v tejto kategórii. Naň si však brúsia „zuby“ momentálne vo veľmi dobrej forme jazdiaci Ján Gajdošík, MŠK Žiar nad Hronom a Slavomír Kujan, Jakubov oddielový kolega. Bojovať budú aj  Michal Pagáč ŽP Šport a.s. Podbrezová, Martin Chren CK OLYMPIK Trnava, či Dávid Klátik, TJ Slávia ŠG Trenčín. Druhé a tretie miesto je otvorené.

V kategórii Kadetov je široká plejáda pretekárov, Adam Foltán, Oliver Jaroš, Marek Bugár, Vladimír Vavrinec a ďalší, z ktorých hociktorý môže vystúpiť na najvyšší stupienok, či získať druhé a tretie miesto, to je fajn, preteky sú tým pádom zaujímavé a napínavé.

Najväčšou favoritkou na zisk titulu majsterky SR v ženskej kategórii je Janka Keseg-Števková, OUTSITERZ, a ak nastúpi na štart, potom aj Terezka Medveďová, Be Pink. V boji o striebro a bronz si to medzi sebou rozdajú Lívia Hanesová, CK Banská Bystrica, Tatiana Jaseková, Mariana Findrová, obe BIKE PRO Banská Bystrica, Martina Šichtová, KPHC Turčianske Teplice, vedúca pretekárka BIKEPRO Slovenského pohára. O titul v spoločnej kategórií ženy a juniorky budú bojovať naše nádejné mladé juniorské reprezentantky Erika Glajzová, CK Banská Bystrica a domáca pretekárka Radka Rabatinová, JUMP SPORT Košice.

Veľmi zaujímavými sa črtajú súboje o tituly v masteráckych kategóriách A,B. Suverénom sa zdá byť v Masters A kategórii Róbert Glajza, CK Banská Bystrica, obhajca titulu, avšak titul by rád domov odniesol aj Branislav Kacina, Climberg Sport team, či domáci Lukáš Stachura, JUMP SPORT Košice. V kategórii Masters B obhajca titulu Henrich Stuhl, Autocentrum Veľký Krtíš sa bude musieť vysporiadať s vynikajúco jazdiacim Ondrejom Glajzom, UNITREK BIKE TEAM Poprad, či s Milanom Jánošíkom, KNAC Ružomberok, a tiež s Petrom Šichtom KPHC Turčianske Teplice.

V kategóriách žiackych nebudem žiadneho pretekára, pretekárku favorizovať, očakávam však kvalitné súboje, minimálne na takej fantastickej úrovni, ako títo pretekári a pretekárky predvádzali počas celého seriálu BIKEPRO Slovenského pohára.

V cyklokrose, v žiadnej kategórii, nikdy nie je jasný víťaz, preto je tak veľmi atraktívny a zároveň nevyspytateľný. Teším sa na súboje, či už o tituly, ale taktiež o miesta za tými najlepšími.

Text: Ladislav Longauer

Foto : cxsvk