Glajzovka opäť ožila !

Slovenskí cyklokrosári v nedeľu zavítali pod Tatry, kde sa konalo ďalšie kolo Slovenského pohára na legendárnej trati, ktorú väčšina pozná pod názvom „Glajzovka“, aj keď  z pôvodnej trate bolo použitých minimum úsekov.

Je to už neuveriteľných 20 rokov, čo sa tu konal posledný Československý pohár a 18 rokov od posledných pretekov. Preto si toto divadlo nemohol nechať ujsť nestor popradskej cyklistiky Ján Glajza st., ktorý sa prišiel pozrieť na svojich bývalých zverencov Jozefa Nazareja a Štefana Babiča, ako sa popasovali so stavbou trate a samotnou organizáciou.

S blížiacim sa prvým štartom sa začalo predierať slnko cez nepríjemnú inverziu a to hneď vylepšilo náladu všetkým pretekárom. Náročná trať poriadne preverila našich najmladších, ktorí jazdili roztrhaní po jednom ako korálky. V kategórii žiakov si najlepšie počínal Jakub Jenčuš JUMP SPORT KLUB Košice, ktorý zvíťazil pred Andrejom Antalom TJ Slávia ŠG Trenčín a Pavlom Rovderom CYKLO Spiš. Medzi kadetkami a žiačkami suverénne zvíťazila Radka Rabatinová JUMP SPORT KLUB Košice, na druhé miesto odsunula Martinu Šefčíkovú CYKLO Spiš a na tretie Terezu Kurnickú CyS Žilina. Veteránov B opäť ovládol Henrich Stuhl BIKE PRO, s.r.o. Banská Bystrica, na druhom mieste skončil Milan Jánošík KNAC Ružomberok a tretí Ladislav Longauer CK Banská Bystrica.

V kategórii kadetov od samého začiatku diktoval tempo Michal Pagáč ŽP Šport a.s. Podbrezová, ktorému len do polovice pretekov dokázal dýchať na chrbát druhý Martin Chren CK Olympik Trnava, tretí skončil Roman Kurnický CyS Žilina. Medzi ženami a juniorkami zvíťazila Janka Keseg Števková Outsiterz pred Terezou Medveďovou ŽP Šport, a.s. Podbrezová a treťou Erikou Glajzovou CK Banská Bystrica.

pista_pp

V hlavnej kategórii od štartu až do necelej polovice pretekov jazdil na prvej pozícii Šimon Vozár ŽP Šport a.s. Podbrezová, ale nakoniec neodolal tlaku svojho skúsenejšieho kolegu z reprezentácie Martina Haringa CK Banská Bystrica, ktorý si svojou dokonalou jazdou pripísal ďalšie víťazstvo. Šimon Vozár si bez problémov udržal druhé mieste pred tretím Lukášom Bátorom CK Banská Bystrica. Medzi juniormi odjazdil skvelé preteky Matej Ulík OŠK TATRAN, Liptovská Osada, ktorý zvíťazil pred Jakubom Kurtym ISAKO šport Košice a tretím Jánom Gajdošíkom MŠK Žiar nad Hronom. U veteránov A už tradične na prvom stupni stál Róbert Glajza CK Banská Bystrica pred Zdenkom Zemanom Klub športových nadšencov (obaja sú tiež bývalí zverenci už spomínaného Jána Glajzu st.), na treťom mieste skončil poľský pretekár Dominik Ogledzinski .

Veľkým pozitívom pretekov bola účasť viacerých zahraničných cyklokrosárov. Okrem našich sa na štart postavili jazdci z Maďarska, Poľska a dokonca jeden aj zo Španielska.

Budúci týždeň nás čaká preteková pauza, ktorú časť reprezentantov vyplní účasťou na pretekoch vo Švajčiarsku, druhá časť reprezentácie pocestuje do Čiech na TOI-TOI Cup a následne sa presunie do Rakúska. Niekoľko ďalších pretekárov avizovalo, že pocestujú na preteky do Maďarska.

Všetsci sa opäť uvidíme 9.11. v Ružomberku na trati, ktorá bude mať na Slovensku premiéru.

Kompletné výsledky

Text: MV
Foto: cxsvk
Martin Fraňo Fejes Gabor