Výprava Slovenska vyráža na Majstrovstvá Európy do Holandska

Už túto sobotu sa uskutočnia Majstrovstvá Európy v cyklokrose v holandskom Huijbergene. Po prvýkrát v histórii sa na štarte predstavia aj muži Elite. Po nazretí do predbežnej štartovnej listiny môžeme vidieť, že všetci svetoví cyklokrosári na čele s Belgičanmi Nijsom, Van Aertom, Pauwelsom, Holanďanom Van der Haarom a ostatnými európskymi hviezdami dáva tušiť, že prvé Majstrovstvá Európy Elite budú obsadené rovnako ako Majstrovstvá sveta. Naozaj je nesporné, že svetová špička cyklokrosu je v Európe a mnohých skúsených eliťákov láka stať sa prvým jubilejným majstrom Európy.

Slovensko bude v kategórii Elite zastupovať Martin Haring, ktorý dokázal v poslednom čase vzostup formy výbornými výsledkami. Tretie miesto na pretekoch C2 v švajčiarskom Steinmaure, siedme v táborskej C1 tke, či desiate miesto v posledných pretekoch EKZ série v Hittnau dáva tušiť, že pokiaľ sa nestretne s technickými problémami, mohol by skončiť vysoko.

V kategórii U23 budú Slovensko reprezentovať Ondrej Glajza, Matej Ulík a Šimon Vozár. Najmä prvý menovaný dosiahol výborný výsledok, 18.miesto na prvom Svetovom pohári CDM vo Valkenburgu, bez šancí nie je ani na Majstrovstvách Európy.

Medzi ženami sa na štarte objaví Janka Keseg-Števková. Ženská kategória má najmenší počet prihlásených pretekárok, no tie, ktoré sa na štart postavia, patria k svetovej špičke a Janka bude chcieť dokázať väčší prienik do svetového cyklokrosu.

Dvojica juniorov Ján Gajdošík a Jakub Varhaňovský bude mať veľmi ťažkú situáciu. Kategória juniorov je už tradične obsadená najväčším počtom pretekárov a pre našich mladých a málo skúsených pretekárov to bude krst ohňom.

082

Pri tvorbe nominácie na prvé vrcholné podujatie sme sa riadili všeobecnou zásadou SZC, vyslania výpravy pretekárov, ktorí majú reálnu šancu dosiahnuť výsledok v prvej polovici štartovného poľa. Aj vzhľadom na to, že preteky nie sú za dverami, nominácia obsahuje to najlepšie, čo momentálne máme na rozdiel od vlaňajších MS v Tábore, či predvlaňajších ME v Mladej Boleslavi, kde sme vzhľadom na nízke náklady a dobré vzťahy s českou federáciou dali šancu veľmi širokému kádru pretekárov. Azda len u juniorov sme pristúpili k určitému zámeru zbierania skúseností mladými pretekármi. Od starších sa očakáva jednoznačne nejaký výsledok. Najlepšie papierové šance má pravdepodobne Ondrej Glajza a Martin Haring, no cyklokros je nevyspytateľná disciplína a každá chyba môže znamenať koniec nádejí na úspech. Napriek tomu verím v jedno umiestnenie do 20 miesta u chlapcov. Pri ženách je veľmi ťažko predvídať, nakoľko je predbežne prihlásených najmenej súťažiacich, uvidíme, kto sa nakoniec na štart postaví a od toho sa budú odvíjať ciele Janky Keseg-Števkovej. Verím, že všetci pretekári odovzdajú maximum a že výsledky budú lepšie ako minulý rok, čo je náš primárny cieľ“, zhodnotil ciele výpravy predseda komisie Martin Frańo.

Sedieť by nám mohla predovšetkým rýchla a suchá trať. Na hrubom a ťažkom blate, či mokrom piesku by to pre nás bolo oveľa ťažšie. Na tom sú doma Belgičania a Holanďania. Výprava využije i možnosť štartovať na spiatočnej ceste v nedeľu na pretekoch UCI C2 v nemeckom Lorschi“ , prezradil reprezentačný tréner Robert Glajza.

Výprava Slovenska na ME v cyklokrose:

Vedúci výpravy: Katarína Jakubová – riaditeľka SZC

Tréneri-mechanici: Marek Varhaňovský, Peter Medveď

Muži elite: Martin Haring (CK Banská Bystrica)

Ženy elite: Janka Keseg-Števková (Outsiterz)

Muži U23 : Ondrej Glajza (Johnsons Controls M.Boleslav), Matej Ulík (Tatran L.Osada), Šimon Vozár (ŽP Šport a.s.)

Juniori: Ján Gajdošík (MŠK Žiar nad Hronom-CK), Jakub Varhaňovský (ŽP Šport a.s.)

Foto: cxsvk