Cyklokrosová reprezentácia už trénuje v dejisku tohtoročných MS

Na tohtoročných majstrovstvách sveta v cyklokrose, ktoré sa budú konať tento víkend (28. – 29.1.2017) v luxemburskom meste Bieles, bude Slovensko reprezentovať pätica pretekárov. V týchto dňoch už trénujú na majstrovskej trati priamo v dejisku šampionátu.

V kategórii muži elite sa predstaví Martin Haring (Dukla Banská Bystrica), päťnásobný majster SR v tejto disciplíne. Medzi dvadsať trojkármi uvidíme Šimona Vozára (Cyklistický tím Firefly) a Mateja Ulíka (Tatran Liptovská Osada). Vozár zaznamenal v posledných dvoch pretekoch svetového pohára vynikajúce umiestnenia, keď v Ríme skončil na 13. mieste a v holandskom Hoogerheide dvadsiaty. Zo žien U23 sa na štart postaví Tereza Medveďová (Cyklistický tím Firefly), medzi juniormi Jakub Varhaňovský (ŽP Šport, a.s.).

„Pri nominácii tréner a komisia zohľadnila základné kritériá zväzu. Z elitných pretekárov dokázal plniť tieto kritériá na svetových pohároch a ME len majster Slovenska Martin Haring. Základné nominačné kritériá splnila ešte v kategórii žien do 23 rokov Tereza Medveďová. Rastúcu formu na posledných dvoch významných podujatiach ukázal Šimon Vozár. Veľmi tesne zaostal o niekoľko miest z tejto méty na predošlých svetových pohároch aj pretekár do 23 rokov Matej Ulík. Nakoľko máme záujem podporiť mladých pretekárov, ktorí nemajú ešte zastabilizovanú výkonnosť, no vidíme v nich potenciál rozvoja, posielame na MS aj juniorského majstra SR Jakuba Varhaňovského. V budúcej sezóne sa v partnerskom českom Tábore konajú Majstrovstvá Európy, tam je v pláne účasť širšieho kádra, rovnako ako na svetových pohároch CDM, kde sme prerotovali aj túto sezónu všetkých potenciálnych kandidátov, ktorí prejavili záujem štartu,“ uviedol k nominácii Martin Fraňo, predseda komisie pre cyklokros SZC a dodal: „Cyklokros je v mnohom aj o šťastí a technických zaváhaniach. Dúfam, že sa nám technické problémy tentokrát na MS vyhnú a budeme úspešnejší ako v minulom roku. Podmienky na prípravu mali pretekári dobrú, verím, že zúročia to, čo natrénovali.“

Majstrovstvá sveta sú náročné podujatie. Všetci najlepší pretekári sa na ne chystajú. Našim najväčším želiezkom v ohni je Haring, v ktorého kategórii je však i najvyššia konkurencia. Pri troche šťastia by mohol skončiť do dvadsiateho miesta. Tereza má síce nevyrovnané výkony, ale keď jej sadne deň, tiež je schopná spraviť dobrý výsledok. Svojimi výsledkami v posledných pretekoch príjemne prekvapuje Šimon Vozár. Verím, že sa všetci zúčastnení popasujú o základný cieľ v prvej polovičke štartovného poľa. Záverečnú prípravu, spojenú s účasťou na svetových pohároch CDM, sme absolvovali v Taliansku a Holandsku. Aktuálne už najazďujeme trať MS. Podmienky sú premenlivé, zima sužuje celú Európu, aj krajiny, kde je sneh a mráz skôr raritou. Tak to bolo aj v Ríme a neskôr v Holandsku. Aj tu v noci mrzne a cez deň sa teplota pohybuje len okolo nuly, takže sa pripravujeme na blatistú rozmŕzajúcu šmykľavú trať,“ povedal reprezentačný tréner Robert Glajza.

Ako prví sa v sobotu o 11:00 hodine postavia na štart juniori, o 13:00 hod. budú prebiehať preteky žien do 23 rokov, od 15:00 hodiny preteky žien elite. Majstrovstvá sveta pokračujú v nedeľu o 11:00 hod. pretekmi U23 a vyvrcholia o 15:00 hodine bojom o medaily v elitnej kategórii mužov.

Slovenskú výpravu tvoria:

Muži elite: Martin Haring (Dukla Banská Bystrica)

Muži U23: Matej Ulík (Tatran Liptovská Osada), Šimon Vozár (Cyklistický tím Firefly)

Ženy U23: Tereza Medveďová (Cyklistický tím Firefly)

Juniori: Jakub Varhaňovský (ŽP Šport a.s.)

Realizačný tím: Marek Varhaňovský (vedúci výpravy), Róbert Glajza (tréner), Ľuboš Puškár (mechanik), Varhaňovská Dagmar (mediálna časť – cxsvk, facebook)

Text: Katarína Ďurková, Martin Fraňo   Foto: facebook