Hegemóniu Haringa prerušil nový majster Slovenska Ondrej Glajza

Domáca cyklokrosová sezóna vyvrcholila tradične Majstrovstvami Slovenska. Tentokrát sa o domáce tituly bojovalo v srdci Slovenska v Banskej Bystrici, a to priamo v parku pod pamätníkom SNP na okraji samotného centra.

Organizátorom bol CK Cykloglajza Banská Bystrica na čele s reprezentačným trénerom Robertom Glajzom. Už na začiatku dňa nepríjemne prekvapilo organizátorov počasie. Hodinu pred prvým štartom začalo nepríjemne mrholiť a drobný dážď okamžite namŕzal. Organizátori mali plné ruky práce a na trať vysypali sto kíl soli a prerábali trať, aby sa úvodné najmladšie kategórie vyhli najnebezpečnejším úsekom. Počasie nakoniec neúradovalo ako rozhodujúci fakt a v boji o tituly sa nekonalo žiadne prekvapenie oproti celkovému poradiu slovenského pohára. Z majstrovských titulov sa tešili jeho lídri, akurát v kategórii žien titul obhájila úradujúca majsterka SR. Teda najväčší favoriti potvrdili celosezónnu dominanciu aj na domácom šampionáte. Jedine v ženách si pre celkové víťazstvo v SP prišla bronzová Mariana Findrová (CK Dukla Bratislava).

Prvý titul medzi mladšími žiakmi získal Tadeáš Cesnek), žiačkam kraľovala Terézia Cirjaková (obaja CYS Akadémia P.Sagana). V druhom štarte si víťazstvo medzi staršími žiakmi nenechal ujsť Matthias Schwarzbacher (ŠK Železiarne Podbrezová a.s.), najrýchlejšou kadetkou bola Tereza Kurnická (CYS Akadémia P.Sagana). V treťom štarte dňa sa stal najrýchlejším kadetom Lukáš Kunštár (ŠK Železiarne Podbrezová a.s.). V štvrtom štarte dňa sa o tituly pobili pretekári masters. Medzi masters A nenechal nikoho na pochybách čerstvý majster sveta Milan Barényi (Trek KCK Oslany). Aj napriek tomu, že po zisku prvého titulu majstra sveta masters pre Slovensko celú noc cestoval z Belgicka a nevyspatý ráno dorazil do Banskej Bystrice, potvrdil pozíciu najlepšieho masters cyklokrosára sveta a získal už tretí titul v jednom roku, keď sa zároveň stal tento rok i majstrom Európy. Medzi masters B potvrdil pozíciu favorita exmajster sveta amatérov Ondrej Glajza (Horal Cyklomax), ktorý vynikal najmä v technických pasážach.

Po doobednom úvode prišli na štart hlavné kategórie, ktoré už absolvovali dlhé schody ku hradbám, aj technický zjazd v úvode okruhu. Opäť sa z titulov tešili favoriti. Medzi juniormi nenechal nikoho na pochybách Jakub Jenčuš (Proefekt Košice). Už po niekoľkýkrát sa potýkal s problémami s bicyklom a pneumatikami Samuel Hollý, ktorý z medailového umiestnenia musel bežať viac ako pol okruhu do depa. To dalo šancu ďalším uchádzačom o cenné kovy. Na striebornej priečke sa umiestnil Matúš Baniar (MŠK Žiar nad Hronom – CK), bronzový skončil Simon Nagy (TJ Slávia ŠG Trenčín).

Medzi ženami sa dlho schyľovalo k prekvapeniu. Väčšinu pretekov jazdila na čele Natália Glajzová (TJ Auto Škoda M.Boleslav), no po technických problémoch sa pred ňu dostala Janka Keseg-Števková (Outsiterz) a získala ďalší titul. O tretie miesto sa zvádzali súboje až do cieľa. Nakoniec sa z bronzu tešila Mariana Findrová (CK Dukla Bratislava).

Hlavná kategória mužov mala priniesť rozuzlenie, či sa bude zo siedmeho titulu v rade bude tešiť starý lišiak Martin Haring (Dukla Banská Bystrica), ktorý túto sezónu väčšinu pretekov v cyklokrose kvôli olympijskej kvalifikácii MTB vynechal, alebo ho vystrieda najlepší cyklokrosár sezóny Ondrej Glajza (TJ Auto Škoda M.Boleslav). O titul chcel zabojovať aj Matej Ulík (Express CZ Scott Kolín). Práve táto trojica sa až do polovice pretekov neustále naháňala, no nikomu sa nepodarilo získať väčší náskok. Po technických chybách v šikmine stratil kontakt Haring. Keď už vyzeralo, že Ondrej Glajza pôjde po svoj prvý titul neohrozene, prišlo viacero chýb a na čele ho vystriedal Ulík. Táto dvojica bojovala až do cieľa, takmer stále šmykľavá trať prinášala nové a nové chyby. V napínavom závere však pre seba strhol víťazstvo rýchlejší Ondrej Glajza a tešil sa z prvého elitného titulu. Druhé miesto a striebornú medailu získal Matej Ulík, ktorý sa stal zároveň najlepším dvadsaťtrojkárom. Tretie miesto si pripísal Martin Haring.

F07_1726

„Organizátor pripravil peknú zaujímavú trať skoro priamo v centre mesta. Aj napriek vrtochom počasia boli preteky veľmi pekné, bojovné a ukázali najmä technické schopnosti jednotlivých pretekárov. Na základe celej sezóny komisia na návrh reprezentačného trénera schválila aj nomináciu na najbližšie svetové poháre CDM v Namure a Zolderi. Zároveň je to družstvo, ktoré sa bude pripravovať na MS. Pri nominácii sme prihliadali na základné kritériá, čo je pri elitných kategóriách prvá svetová 70ka. Keďže Haring už skôr avizoval, že po MSR s cyklokrosovou sezónou končí a sústredí sa na jarné zbieranie bodov na olympiádu v MTB, na MS pocestuje len Ondrej Glajza. Ulík je našou jednoznačnou jednotkou U23, šestnásty dvadsaťtrojkár svetového rebríčka, šiel celkom pekné preteky na CDM v Tábore, kde dokonca odštartoval prvý a skončil tesne za hranicou prvej dvadsiatky. Medzi juniormi je jednotkou Jenčuš, je momentálne 25. v svetovom rebríčku. No keďže sa jedná o našu budúcnosť, nominovali sme i prvoročáka Hollého a Simona Nagya, ktorí figurovali pred MSR najvyššie v svetových rebríčkoch. Aj v tomto chceme podporiť rast juniorov, ktorí majú záujem v cyklokrose napredovať. Juniori absolvujú ešte v decembri spoločné sústredenie, potom ich čaká náročný program pretekov s dvojicou Ulík, Glajza v Čechách a veľkých pretekoch svetového pohára v Namure a Zolderi, januárová príprava na MS, sveťák Hoogerheide a samotné majstrovstvá sveta v Dánsku, “ uzavrel domácu sezónu predseda komisie Martin Fraňo.

D04_8908

Nominácia na MS v cyklokrose:

Vedúci výpravy: Robert Glajza

Elite muži: Ondrej Glajza jr. (TJ Auto Škoda M.Boleslav)

Muži U23: Matej Ulík (Express CZ Scott Kolín)

Juniori: Jakub Jenčuš (Proefekt Košice), Simon Nagy (TJ Slávia ŠG Trenčín), Samuel Hollý (CKM Poprad)

Text: SZC    Foto: Ján Melicher     viac fotografií nájdete na stránke  jmphoto.sk