Ľad a blato vo Fiuggi

Dnešný masaker na predposlednom svetovom pohári vo Fiuggi /ITA/ preveril technické zdatnosti každého pretekára. Trať bola veľmi úzka, plná koreňov stromov, teploty okolo nuly, sneh a ľad. Štart bol veľmi dôležitý. Do Talianska cestovala štvorica našich pretekárov, z každej kategórie ten najlepší.

Z našich reprezentantov vyšli najlepšie preteky Šimonovi Vozárovi, ktorý sa od štartu a počas celých pretekov Mužov U23 pohyboval na 14. priečke a svojou precíznou jazdou ju v cieli vylepšil ešte o jednu pozíciu.

„Už včera pred rozjazďovaním som mal dobrý pocit, že by mi mohla trať vyhovovať. Pred štartom sme si povedali, že treba dobre odštartovať, čo sa mi až tak dobre nepodarilo, no behom prvého kola sa mi darilo v točkách a predral som sa dopredu. Našťastie som sa tam udržal až do samého záveru. S výsledkom som veľmi spokojný, nakoľko som mal v predchádzajúcich kolách vždy smolu,“ povedal nám Šimon.

Medzi eliťákmi nás reprezentoval náš najlepší pretekár Martin Haring, ktorý sa na začiatku pohyboval približne na 40. mieste, no svojou húževnatosťou sa dokázal posunúť na veľmi slušné 28. miesto. Zvíťazil  Wout van Aert /BEL/, pred Marcelom Meisenom  /GER/ a Tomom Meeusenom /BEL/.

„Trať bola dosť technická a ukĺzaná, niektoré úseky som mal problém prejsť aj pešo. Veľmi mi to nesedelo, snažil som sa robiť, čo najmenej chýb a vyvarovať sa pádom, čo sa mi celkom podarilo a mnoho lepších pretekárov než ja práve na toto doplatilo. S umiestnením v prvej tridsiatke na trati, ktorá mi vyslovene nevyhovuje, môžem byť spokojný,“ skonštatoval Martin.

Junior Jakub Varhaňovský mal fantastický štart, keď do terénu vchádzal na 12. mieste, ale už v prvom kole sa v nepríjemnom zamrznutom a šmykľavom zjazde zaplietol do hromadného pádu a kým sa mu podarilo z neho dostať a opraviť bicykel, tak boj o dobré umiestnenie bol stratený. Nakoniec obsadil 36. miesto.

„Štartoval som ráno ako prvý, keď bol povrch trate kompletne zamrznutý.  Toto mi naozaj nesedí. Bál som sa pádu, ktorý sa mi aj tak nevyhol. Mal som dobrý štart, no pri tom páde sa mi ešte aj brzda vypla. Kým som to opravil … , “ povedal Jakub.

Medzi ženami nás reprezentovala Tereza Medveďová, ktorá obsadila 39. miesto. Víťazkou sa stala Marianne Vos /NED/. Na druhom mieste prišla do cieľa Katarína Nash /CZE/ a na treťom Sophie De Boer /NED/.

„Podklad na trati bol pre mňa veľmi náročný. Vrstva blata a pod ním ľad. Trápila som sa celé preteky, niekoľkokrát som spadla Dnes mi to naozaj nesadlo,“ zhodnotila svoj výkon Terka.

Ako to vyzeralo na trati si môžete pozrieť zo záznamu z pretekov žien alebo mužov.

Text: MV   Foto: facebook