Nominácia na Majstrovstvá sveta v cyklokrose je známa

Na tohtoročných Majstrovstvách sveta v cyklokrose, ktoré sa budú konať už tento víkend (30. – 31.1.2016) v belgickom Heusden-Zolderi, bude Slovensko reprezentovať šestica pretekárov. V týchto dňoch už trénujú na majstrovskej trati priamo v dejisku šampionátu.

V kategórii muži elite sa predstaví Martin Haring, štvornásobný majster SR. Medzi dvadsať trojkármi budú bojovať Ondrej Glajza, Šimon Vozár a Matej Ulík. Z elitných žien posielame Janku Keseg Števkovú, úradujúcu majsterku SR. V juniorskej kategórii budeme mať zastúpenie prostredníctvom Jána Gajdošíka. „Na tohtoročné MS sme nominovali len šiestich cyklistov. Čaká ich náročná technická trať s množstvom piesku. Takéto parametre trate maximálne vyhovujú Belgičanom, naši jazdci na nej strácajú. Aj preto sme zostali pri menšom počte pretekárov a posielame len majstrov SR vo svojej kategórii a dvoch ďalších mladých pretekárov, ktorí v sezóne ukázali dobré domáce výsledky,“ uviedol k nominácii Martin Fraňo, predseda komisie pre cyklokros SZC.

„Tento rok som zmenil prípravu pred MS a necestovali sme na sústredenie do Španielska ako po iné roky,“ povedal pred odchodom Róbert Glajza, reprezentačný tréner. „Prišlo mi výhodnejšie zúčastniť sa svetového pohára v Holandsku a hneď na to odcestovať do Belgicka. Ušetrili sme hlavne veľa času stráveného cestovaním. V Belgicku je priaznivejšie počasie ako u nás a všetci pretekári si počas týždňa zatrénujú na trati MS. Verím, že Martin Haring si v tejto sezóne už vyčerpal všetku smolu s technikou. Fyzicky je pripravený urobiť výsledok v prvej dvadsiatke štartovného poľa,“ dodal Glajza.

Ako prví sa v sobotu o 11:00 hodine postavia na štart juniori, o 13:00 hod. budú prebiehať preteky žien do 23 rokov, od 15:00 hodiny preteky žien elite. Majstrovstvá sveta pokračujú v nedeľu o 11:00 hod. pretekmi U23 a vyvrcholia o 15:00 hodine bojom o medaily v elitnej kategórii mužov. Priamy prenos z podujatí bude prinášať na svojich obrazovkách ČT Sport.

V Zolderi sa MS uskutočnili naposledy v roku 2002. Už vtedy prekvapili množstvom divákov. Cyklokros totiž patrí v krajinách Beneluxu k mimoriadne obľúbeným športom, či už z hľadiska počtu pretekárov alebo diváckej kulisy. Belgický organizátor očakáva počas tohtoročných MS až 70.000 divákov.

Zloženie výpravy :

pretekári : Martin Haring, Šimon Vozár, Matej Ulík, Ondrej Glajza, Janka Keseg Števková, Ján Gajdošík

vedúci reprezentačnej výpravy : reprezentačný tréner Robert Glajza

mechanik : Štefan Gajdošík

Foto : oficiálna stránka MS Heusden-Zolder