Slovensko nominovalo na ME v cyklokrose 11 pretekárov

Slovensko nominovalo na ME v cyklokrose 11 pretekárov, ďalší sa predstavia v kategóriách masters.

Už nastávajúci víkend otvorí talianske Silvelle svoje brány najlepším európskym cyklokrosárom. Práve v mestečku na skok od Benátok prebehnú tohtoročné súboje o titul majstra Európy. Po prvýkrát sa predstaví aj samostatná kategória junioriek. Komisia CX nominovala jedenásť pretekárov.

Rovnako ako vlani, aj v roku 2019 sa majstrovstvá Európy uskutočnia počas dvoch dní. V sobotu si zmerajú sily pretekári veteránskych kategórií masters. Medzi nimi nebudú chýbať ani slovenskí favoriti na víťazstvo, najmä aktuálny majster sveta a úradujúci majster Európy masters Milan Barényi, či medailista z ME Ladislav Longauer. Nedeľa bude patriť mladším ročníkom. Dopoludnia sa predstavia juniori, juniorky, nasledovaní pretekármi a pretekárkami do 23 rokov. Program zavŕšia elitné kategórie žien a mužov.

Týždeň pred šampionátom využili naši jazdci možnosť získať posledné body do rankingu. „Poslednú nedeľu pred prvým vrcholom sezóny sme sa zúčastnili UCI pretekov v Rumunsku, kde sme si schuti zapretekali. Tobias Vančo vyhral kategóriu juniorov, Lukáš Sokolík vybojoval druhé miesto. Tereza Kurnická vyhrala kategóriu žien a junioriek. Darilo sa aj Jakubovi Jenčušovi medzi mužmi, keď obsadil štvrté miesto. Všetci si výrazne polepšili vo svetovom rebríčku, a tým získali aj lepšiu štartovnú pozíciu na ME, ktorá je v cyklokrose kľúčová,“ priblížil predchádzajúce úspechy vedúci výpravy a reprezentačný tréner Róbert Glajza.

Následne sa polovica výpravy presunula do Talianska, kde ju čakalo týždňové sústredenie na trati ME. Druhá polovica výpravy dorazila do Talianska vo dnes. „Trať bude náročná, blatistá, bude sa veľa behať, čo nám až tak nevyhovuje. Najviac si sľubujeme od juniorky Kurnickej, ktorá sa v premiére tejto kategórie zodpovedne pripravovala, či dvadsaťtrojkára Jenčuša, ktorému by blato mohlo vyhovovať, i keď je v tejto kategórii najmladší a bude to preňho veľká škola. V blate to vie a má bohatšie skúsenosti aj Matej Ulík, tak uvidíme. V konkurencii, ktorá sa tu zíde, bude každý výsledok do polovice štartovného poľa úspechom,“ priblížil očakávania Glajza.

Nominácia na ME:

tréner, vedúci výpravy: Róbert Glajza

juniorky: Tereza Kurnická (TJ Slávia ŠG Trenčín)

ženy do 23 rokov: Radka Paulechová (Cys – Akadémia Petra Sagana)

juniori: Tobias Vančo (ŠKC Dubnica nad Váhom), Samuel Kováč, Matej Piga (obaja CKM Poprad), Lukáš Sokolík (TJ Slávia ŠG Trenčín), Matúš-Jakub Koreň (Kaktus Bike-team Bratislava)

muži do 23 rokov: Jakub Jenčuš (Express Tufo-team Kolín)

muži elite: Šimon Vozár (CK Cykloglajza BB), Ondrej Glajza (TJ Autoškoda M.Boleslav), Matej Ulík (Express Tufo-team Kolín)

Text: SZC Katarína Ďurková

Foto: Ján Melicher, jmphoto.sk