Vyvrcholenie sezóny na majstrovstvách sveta

Tohtoročné majstrovstvá sveta v  cyklokrose prebiehali v  luxemburskom Bielese a potrápili pretekárov extrémne náročnými podmienkami. Na piatkovom tréningu bola trať zasnežená, čo našim pretekárom vyhovovalo, ale v sobotu nad ránom začalo pršať a všetko sa to menilo na čistý ľad.

16177702_1461716293903489_7299567818258251902_o

Počas rozjazďovania juniorov museli dvoch odniesť do nemocnice so zlomeninami. Na extrémne podmienky doplatil aj náš jediný junior Jakub Varhaňovský (ŽP Šport, a.s.), ktorý sa hneď po štarte dostal do hromadného pádu, kde mu poškodili bicykel tak, že musel s ním bežať na pleci až do 1500 metrov vzdialeného depa a tým stratil akékoľvek šance bojovať o slušný výsledok.

Som veľmi sklamaný nakoľko to boli moje posledné preteky v cyklokrose v kategórii juniorov. Po štarte som sa zamotal do hromadného pádu, ktorý mi spôsobil technické problémy a musel som bežať do depa, ktoré bolo pekne ďaleko, pričom som stratil drahocenné minúty. V depe som vymenil bicykel a pokračoval som s vedomím, že sa už budem pohybovať len na konci s pretekármi, ktorých tiež postihnú technické problémy,“ povedal nám Jakub Varhaňovský.

Po junioroch štartovali ženy do 23 rokov, kde sme mali na štarte Terezu Medveďovú (Cyklistický tím Firefly). Charakter trate sa oproti juniorom veľmi nezmenil a preto dochádzalo k viacerým pádom aj v tejto kategórii. Tereza jazdila zhruba v polovici štartového poľa, kým neprišiel prvý ťažký pád, ale aj napriek pádu statočne bojovala a jazdila s bolesťami pravého ramena. Bohužiaľ, v krátkom čase prišiel ďalší pád na to isté rameno a tým sa pre ňu preteky skončili. Terezu museli dokonca previezť na vyšetrenie do nemocnice. Diagnóza „podvrtnuté rameno“ bola našťastie priaznivá a Terezka sa z toho rýchlo dostane.

IMG_1039

Výsledky / sobota:

Juniori (79 štartujúcich): 1.Pidcock Thomas (GBR) 0:41:24, 2. Tulett Daniel (GBR) +00:38 min, 3. Turner Ben (GBR) +00:44 min, 62. Varhaňovský Jakub (SVK) – 1 kolo

Ženy U23 (46 štartujúcich): 1.Worst Annemarie (NED) 0:43:47, 2. Noble Ellen (USA) +00:10 min, 3. Richards Evie (GBR) +00:26 min, Medveďová Tereza (SVK) nedokončila

Ženy Elite (49 štartujúcich): 1. Cant Sanne ( BEL) 0:43:06, 2. Vos Marianne (NED) +1 s, 3. Nash Kateřina(CZE) +21 s

20170129_152

V nedeľu sa po vytrvalom nočnom daždi trať veľmi zmenila a prevažovalo riedke blato. Tým pádom sa stala nie len technickou, ale aj veľmi silovou. Po smolnej sobote sme dúfali v lepší výsledok, čo sa nakoniec aj naplnilo. V kategórii Mužov do 23 rokov odštartoval lepšie Šimon Vozár (Cyklistický tím Firefly), ktorý sa pohyboval okolo 20-teho miesta. Matej Ulík (Tatran Liptovská Osada) bol na tom horšie a musel veľmi tvrdo drieť, aby vylepšil 40. pozíciu, no svojou húževnatosťou nakoniec vybojoval parádne 29. miesto. Smoliar Šimon, ktorý mal životnú formu v posledných týždňoch musel trikrát meniť bicykel pre technické problémy, čo ho nakoniec odsunulo až na 27. priečku.

„S mojím výsledkom nie som až tak spokojný, aj keď to bol môj doteraz najlepší výsledok na majstrovstvách sveta. Cítil som sa dobre. Bol som v dobrej forme. Štartoval som nie z dobrej pozície, ale prepracoval som sa dopredu. Išiel som tam v skupine tak o pätnáste miesto, no mal som smolu. Dostal som defekt, dosť som sa prepadol. Musel som meniť a dobiehať to, no prišli ďalšie poruchy na bicykli. Dosť ma to obmedzilo, snažil som sa dôjsť ľudí predo mnou. Na to všetko, to dopadlo vcelku dobre,“ skonštatoval Šimon Vozár.

Matej Ulík zhodnotil svoj výkon týmito slovami: „Trať sa mi veľmi páčila, pretože bola technicky náročná, ale boli aj úseky, kde sa dalo ťahať. Povrch trate sa menil každý deň, ale k výraznejšej zmene prišlo až v nedeľu ráno. Trénovali sme na snehu a ľade, ale naše preteky sa už išli na blate. Veril som si na umiestenie okolo 20.miesta. Štartová pozícia bola veľmi zlá. Snažil som sa odštartovať čo najlepšie, no túto sezónu mi štarty nešli a nevyšlo to ani dnes. Od začiatku pretekov som sa postupne dostával dopredu, v štvrtom kole, keď som sa dotiahol na skupinu o 23.miesto, dostal som defekt pomerne ďaleko od depa. Následne som zacúval a znovu som musel doháňať stratu. Nakoniec z toho bolo 29.miesto. S výsledkom som spokojný, no škoda toho defektu. V 23-jke som ešte dva roky, tak pevne verím, že môj čas ešte príde.“

Poobede prišiel vrchol majstrovstiev štartom kategórie Muži elite, kde Martin Haring (Dukla Banská Bystrica) podal zatiaľ svoj najlepší výkon na vrcholnom podujatí, keď skončil v  prvej polovici štartovného poľa. Cieľovú pásku preťal na 28. mieste aj po dlhom behu s bicyklom na pleci, keď odlomil uchytenie kolesa a prehadzovača na ráme svojho bicykla.

20170129_155014

V prvom kole som sa zaplietol do pádu a prepadol som sa zhruba o 10 miest. Postupne som sa predieral dopredu, ale tri kolá pred koncom som namotal prehadzovač a zrušil rám. V tom čase som bol v skupine, ktorá bojovala o 20. flek. Bežal som do depa a už som došiel tam, kde som došiel. Na záver sezóny som značne pociťoval únavu, či už v Hoogerheide alebo aj na MS. Veľmi sa teším na voľno. Umiestnenie a výkon zodpovedá môjmu slabšiemu priemeru, čo som dokázal jazdiť na sveťákoch počas sezóny. Umiestnenie okolo 20-ky bolo aj napriek tomu reálne, ale je z toho len tretia desiatka.,“ vyjadril svoje pocity po pretekoch Martin Haring.

Výsledky / nedeľa :

Muži U23 (67 štartujúcich): 1. Nieuwenhuis Joris (NED) 0:53:58, 2. Orts Lloret Felipe (ESP) +01:23 min, 3. Sieben Wouters (NED) +01:29 min, 27. Vozár Šimon (SVK) – 1 kolo, 29. Ulík Matej (SVK) – 1 kolo

Muži Elite (72 štartujúcich): 1. Van Aert Wout (BEL) 1:02:08, 2. Van Der Poel Mathieu (NED) +00:44 min, 3. Pauwels Kevin (BEL) +02:09 min, 28. Haring Martin (SVK) +7:18 min.

Reprezentačný tréner Róbert Glajza : Trať bola oba dni náročná a  počas pretekov sa veľmi menila. I  tak dokázali naši cyklisti podať veľmi slušný výkon a  bojovali do konca napriek technickým problémom. Martin Haring dosiahol zatiaľ svoje najlepšie umiestnenie na MS a  bolo by ešte o  5-6 miest lepšie, keby nemusel pol kola utekať aj s  bicyklom do depa kvôli utrhnutému prehadzovaču. Škoda defektov a  problémov s  páčkou našich dvadsaťtrojkárov, tiež by sa zmestili do 25.miesta. Som však spokojný, každý išiel naplno a  podarilo sa im naplniť ciele, s  ktorými sme na MS cestovali.“

Vedúci výpravy Marek Varhaňovský : „Na zhodnotenie výsledkov a výkonov je reprezentačný tréner, ja však môžem povedať, že všetci pretekári na trati odovzdali všetko a bojovali so srdcom a hrdosťou. Hneď v prvých pretekoch to ukázal Jakub, keď sa nevzdal po páde tesne za štartom a aj s vedomím, že nakoniec skončí posledný, bežal do depa a pokračoval v pretekoch. Terezka po ťažkom páde a narazenom ramene pokračovala ďalej až kým ju neodstavil ďalší pád. Šimon a Matej ukázali, že vedia bojovať až do cieľa aj napriek technickým problémom. Veľa zahraničných pretekárov preteky vzdalo, keď sa im prestalo dariť, ale naši bojovali až do konca. A Martin Haring? Ten je veľkým vzorom pre všetkých mladých pretekárov. Svoje skúsenosti odovzdáva mladším kolegom, čo si na ňom veľmi vážime a vedie ich k profesionálnemu prístupu. Verím, že takáto perfektná partia sa rozrastie o ďalších pretekárov a postupne spoločne posunieme slovenský cyklokros ešte k lepším výsledkom.“

Text a foto : Dagmar Varhaňovská